Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTO Ödülleri töreninde işadamlarına hitap etti. Erdoğan'ın hedefinde muhalefet partileri vardı: Tüm siyasi hayatımda karşımda daima güçlü bir muhalefet görmek istedim ama maalesef Türkiye'de güçlü bir muhalefeti göremedik.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen ödül töreninde iş adamlarıyla bir araya geldi. Konuşmasında muhalefet partilerine yüklenen Erdoğan, "Açıkçası ben tüm siyasi hayatımda karşımda daima güçlü bir muhalefet görmek istemişimdir ve bunu da sürekli Meclis konuşmalarımda ifade etmişimdir. Zira, demokrasi güçlü bir muhalefetle güçlenir, güç bulur ama maalesef Türkiye 'de güçlü bir muhalefeti göremedik" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

- Elbette bugünlere kolay gelmedik. Hatırlayın, elde ettiğimiz her başarıya kulp takanlar, dudak bükenler oldu. Birileri sürekli karamsarlık, sürekli umutsuzluk, bunun yanında sürekli belirsizlik pompalamaya çalıştı. Elde ettiğimiz başarıların geçici olduğunu söyleyenler oldu. Sürekli riskleri öne çıkaranlar oldu. Kriz tellallığı yapanlar, hatta ekonomik kriz duasına çıkanlar oldu.

- Türkiye'yi takip edenleri yanlış yönlendirmek için ülkeye yatırım gelmesini, sermaye gelmesini engellemek için, her türlü çaba gösterildi. Gezi olaylarında ekonomiyi durdurma çağrısı yaparak bunu yaptılar. Şimdi bugün de Gezi'nin ikinci yılını kutluyorlar. Toplanmışlar 3 bin kişi sağda solda, toplamda bu kadar, bunu kutluyorlar. Dert başka, sıkıntı başka.

'CEPTE PARA VARKEN İŞ YAPMAK KOLAY'

- Cebinizde para var iş yapıyorsunuz o kolay bir iş. Önemli olan kaynakları farklı yerlerden elde edebilmek. Biz bunu başardık. Şu an o da hızla devam ediyor. Aynı şekilde İstanbul-İzmir. Şu anda İzmit geçişi köprü yapılıyor. Bu da yine asma köprü olarak dünyanın ilk üçü içerisinde ve İstanbul-İzmir arası 3,5 saate iniyor. Bunun da yine değeri 9 milyar dolar. Aynı zamanda bunlar burayı çalıştırırken belli anlaşma çerçevesinde de kira ödemeleri de yapacaklar. 

'ROTAYI 1990'LARA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR'

Bakınız ben '2023' diyorum bunun için 'başkanlık sistemi' diyorum. Muhalefet partileri, Türkiye'yi yeniden koalisyon dönemlerine döndürmenin hesabını yapıyor. Benim gündemimde, yeni anayasa ve onunla birlikte de başkanlık sistemi var. Türkiye'nin rotasını 1990'lara çevirmek isteyen bir muhalefetle karşı karşıyayız. 'Eski Türkiye daha iyiydi' diyebilecek kadar kontrolü kaybetmiş durumdalar. Yeni Türkiye'nin karşısına alternatif olarak eski Türkiye'yi koyan bir anlayışla, 7 Haziran'da Türkiye seçime gidiyor.

'HEP GÜÇLÜ MUHALEFET GÖRMEK İSTEDİM AMA...'

- Açıkçası ben tüm siyasi hayatımda karşımda daima güçlü bir muhalefet görmek istemişimdir ve bunu da sürekli Meclis konuşmalarımda ifade etmişimdir. Zira, demokrasi güçlü bir muhalefetle güçlenir, güç bulur ama maalesef Türkiye'de güçlü bir muhalefeti göremedik. Bazı siyası partilerin 1970 model, 1990 model popülist siyaset yöntemleriyle öne çıkmaya çalıştığını üzüntüyle görüyorum. Bu ülke, değerli arkadaşlarım, popülizmden çok çekti. Öyle ki 'bir veren ben 5 veririm', 'iki anahtar veririm', 'iki konut dairesi veririm' bunların hepsini gördük. Milletimize kaşıkla verip kepçeyle geri alan siyaset anlayışının Türkiye'ye faturası çok ağır oldu.

- Ülkemiz bir seçim sürecinin içinde. Partilerin vaatlerini yakından takip ediyorum Bazı partilerin 1970 model, 90 model popülist vaatlerle öne çıkmaya çalıştığını üzülerek görüyorum.

(AA)


  http://www.radikal.com.tr/137010413701049

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Utan be - user391431

  76 yıllık yaşamımda bu kadar utanmasız bir insan görmedim ve duymadım.

  a - user1052107

  Güçlü muhalefeti bizler meclise gelince görecek 8 haziranda:)

  akıl fikir - user1048067

  bugün de başkasının yerine utandım çok şükür.

  alo fatih - user438870

  Alo Fatih? diyen birinin güçlü muhalefet istemesi, garip.

  Akıllara zarar. - orkam esas

  Her türlü zulümü, belayı, haksızlığı, işkenceyi, katliamı, mapusluğu, adaletsizliği yaptığın halde, hala güçlü kalacak muhalefet olsaydı, zaten sen de orda olmazdın . Madem Güçlü muhalefet istiyorsun, rahat bırak insanları da, muhalefet yapsınlar. Laf cambazlığı, başka birşey değil.

  Laf ola beri gele - baizzet1925_379

  Profesyonel takkiyeci. Ettigin cumhurbaskanligi yeminini çigneyen biri olarak senin Allah bir dedigine bile inanmam.

  Muhalefetin yumuşağına tahammülü olmayan güçlü muhalefet ister mi? - citizen

  Göremezsin çünkü güçlü ses çıkaranların polisinle ., yargınla ne hale düşürülmeye çalışıldığını biliyoruz... Sana muhalefet eden her sesi ve görüşü Eyyy diye başlayan., babalanmalarla hedef gösterdiğini de biliyoruz... TBMM içinde grubunun öfkeli delikanlılarını da biliyoruz...Güçlü muhalefet eğer iktidar yanlış denizlerde yüzüyorsa "demokratik" ülkelerde olur....