Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, televizyonda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin değerlendirmede de bulunan Erdoğan, "Saldırıdaki hedef pazar gününü gölgelemek" dedi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , canlı yayında gündeme ilişkin konularda önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar:

DİYARBAKIR'DAKİ PATLAMALAR

İNCELENECEK, NETİCEYE VARACAĞIZ: Orada bir simitçinin olduğu söyleniyor. Patlamanın da oradaki tüp olduğu söyleniyor. Bir de 40-50 metre ileride çöp kutusu da söyleniyor. Çalışmalar sürdürülüyor ve nereden bunun nasıl olduğu incelenip neticeye varacağız. Cumhurbaşkanlığı'ndan Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin açıklama. Şu anki tespitler erken olur diye düşünüyoruz. Bizi üzen mesela Siirt’te bir muhtarımız öldürüldü. Şırnak'ta iki kişinin öldürülmesi. Tüm bu olayları düşündüğümüzde sürecin malesef çok olumsuz yanları oldu. Fakat bugünkü olay seçimin iki gün öncesinde olması seçime bana göre ciddi anlamda gölge düşürdü.

HDP EŞ BAŞKANI'NI ARKADAŞLARIMA ARATTIRIYORUM:
 Yaklaşık bir saattir HDP Eş Başkanı'nı arkadaşlarıma arttırıyorum. Henüz telefonuna ulaşamadığımız için geçmiş olsun dileklerimizi iletemedik bunu da buradan belirtmek istiyorum. Saldırıdaki hedef pazar gününü gölgelemek. Saldırıyı çok daha farklı bir eylem midir tüm bunları Ankara’dan gelecek uzman ekibin çalışmaları ortaya çıkaracaktır. Temennimiz odur ki ölü adeti artmasın, yaralılar şifa bulsun.

YÜZDE 10 SEÇİM BARAJI

ÜÇ TANE TEKLİFİM OLDU: 2002 Kasım’a kadar parlamentoda iki partiydik. MHP barajı aşmadı. Onlar da sokaklara dökülmedi. Bir sonraki seçimde parlamentoya girdiler. Demokraside bunları hazmetmek gerekiyor. HDP barajı aşarsa ne olur aşmazsa ne olur? Parlamentoda dört parti vardı yine dört parti olur. Sayıları daha az ya da daha fazla olur. Barajın altında kaldığı zaman hiçbir şey olmaz. Üç parti ile temsil edinilir. Olması gereken ise milli iradeye saygıdır. Milli irade 3 partiyi barajı aştırmıştır. Biz bunların müzakeresini çok yaptık. Baraj ile ilgili benim üç tane teklifim oldu. Daraltılmış sistem yapalım. Barajı yüzde 5 yapalım dedim. Ana muhalefet de dahil kimse kabul etmedi. Yüzde on barajını getiren biz değiliz. Yüzde on barajının da kazandırdığı çok şey var. İstikrar ve güven. 

PKK’NIN SİLAH BIRAKMASI

DEVLETİN PLANI FARKLIDIR: Silahların bırakılmasına yönelik devletin çağrısı yeni değil. Silah bırakırlarsa da bırakmasa da devletin planı farklıdır. Gençlerimiz dağlara kaçmasın, analar ağlamasın istiyoruz. Bingöl’de otobüste anneler yanımıza geldiler. 3 senedir çocuğum yok diyor. Şöyle dindar, şöyle zeki diyor. Resimleri aldım, ismini aldım valimize verdim. Acaba nerede? Diyarbakır Belediyesi önünde oturma eylemi yapan anneler ile görüştüm. Onların bir kısmı annelerine kavuştular. Bunlar halen devam ediyor. 6-7-8 Ekim olayları mesela…

SIRRI SÜREYYA ÖNDER’İN “SÜRECİ MHP'YLE BİLE YÜRÜTÜRÜZ” AÇIKLAMASI

ORADA BİR KURNAZLIK YATIYOR: Bir taraftan bu söylenirken, diğer taraftan partinin başkanı böyle bir şey olmaz diyor. Herhalde Pazar gününe yönelik “Biz istedik, onlar kaçtı” düşüncesi olabilir. Orada biraz kurnazlık yatıyor.

SEÇİM MİTİNGLERİ

BAŞBAKAN'IN PERFORMANSI ÇOK ÇOK İYİ: Sayın Başbakan'ın performansını çok çok iyi buldum. Sadece meydanlarda değil meydanların dışında bir çok programla bu işi götürdü. Hele hele 81 ili dolaşması, bunlar hakikaten çok gayretli ve başarılı bir netice ortaya koyduğunu gösteriyor.

MİT TIR'LARIYLA İLGİLİ HABERLER

ARAYAMAZSIN, BÖYLE BİR YETKİN YOK:
Sen MİT TIR'larını arayamazsın, böyle bir yetkin yok. Bu TIR'lar bayır bucak Türkmenlerine gidiyor. Bunlar kim?, benim soydaşım bunlara yardım götürmeyeceğiz de kime götüreceğiz. Bu bizim insani, vicdani görevimizdir. Eğit-donat noktasında Türkmenlere büyük destek veriyoruz. Çünkü oradaki tehdit yarın bize yansıyacak.