Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YSK kararı yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YSK kararı yorumu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YSK kararı yorumu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK'nın 1 Kasım seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu kentlerinde bazı sandıkların birleştirilmesini reddetmesini eleştirdi. Erdoğan, "YSK yanlışa düşmüştür. Oy kullanma mahallerini neresi belirler? İlçelerde ilçe seçim kurulları belirler. Onun üstünde il seçim kuruları belirler. Sıkıntı yaşarsak sorumlusu YSK'dır" dedi.

RADİKAL - Fransa'ya hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) sandıkların birleştirilmesine ilişkin ilçe seçim kurulu kararlarını reddetmesini değerlendirdi. 

Erdoğan bu karara ilişkin şunları söyledi: "YSK yanlışa düşmüştür. Oy kullanma mahallerini neresi belirler? İlçelerde ilçe seçim kurulları belirler. Onun üstünde il seçim kuruları belirler. Bu seçimlere giderken belli bölgelerdeki sıkıntıları da gözeterek vatandaşın demokratik hakkını en ideal şekilde kullanacağı koşulları hazırlama görevi kimindir. Taşımalı sistem falan bunlar anayasa değişikliği gerektiren şeyler. Ama sandık mahallelerinin belirlenmesi konusunda bazı ilçe seçim kurulları ne yaptı, yerler belirledi. Yüksek Seçim Kurulu bu kararla yok farz etti. Temenni ederim ki 7 Haziran'da yaşadığımız sorunları yaşamayız. Sıkıntı yaşarsak sorumlusu YSK'dır. Dün bir dostumla konuştum. Dedi ki eşim oyunu kullanamadı, oyunu oradaki kurul üyesi kullandı. Dışarıdan anlatıldığı gibi değil bu."