Cumhurbaşkanı Gül, Dink cinayetini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Gül, Dink cinayetini değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Gül, Dink cinayetini değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hrant Dink cinayeti davası için, "Yargı sürecinin bitmesini beklemek gerektiğini" söyledi. Gül, "Kesin karar çıktığında yeni bir değerlendirme yapılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , Slovakya Büyükelçisi Milan Zachar’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, " Mahkeme süreci devam ediyor, gördüğünüz gibi. Kamuoyunun genel tepkisini görüyorum, rahatsızlıklar var. Ama mahkeme sürecinin bitmesini beklemek lazım. Nihayetinde temyize gidecek daha, gördüğüm kadarıyla. Dolayısıyla kesin karar çıktıktan sonra bakmak lazım" dedi.

DEVLET DENETLEME KURULU RAPORU
Cumhurbaşkanı Gül, "Hazırlıkları bitmek üzere, bugün sordum; ’Ne durumda’ diye. Biliyorsunuz oradaki üye ve uzmanlar tarafından tamamen bağımsız olarak yürütülen bir çalışma. Dolayısıyla bitince bana sunarlar, ondan sonra da açıklanır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, yargılama süreçlerinin hızlı olmasının büyük önem taşıdığını vurgularken, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz, haklı olarak uzun tutukluluklar çok tenkit konusu oluyor. Dolayısıyla yargılama sürecinin hızlandırılması, nihayetinde kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunun kısa süre içinde ayırt edilmesi çok önemli. Ümit ediyorum ki bütün bu yeni yasalar bunlara çözüm getirir. Zaten herkes bu yönde çağrılarda bulunuyor, biliyorsunuz. Sabah biraz dinledim, gördüğüm kadarıyla, buna hizmet edecek değişiklikler bunlar. Nihayetinde mahkemeler, yargının ayrı bir bağımsız alanı var. Önemli olan onların işlerini kolaylaştırmak, süratli hale getirmek ve onların yargılama sürecini en hızlı ve en düzgün şekilde yapabilmeleri için daha çok imk?nı sağlamak, bu çok önemli." (aa)