Cumhurbaşkanı Gül: Roma'da ne bir AVM ne bir gökdelen var!

Cumhurbaşkanı Gül: Roma'da ne bir AVM ne bir gökdelen var!
Cumhurbaşkanı Gül: Roma'da ne bir AVM ne bir gökdelen var!
Cumhurbaşkanı Gül, Twitter'da İtalya izlenimlerini paylaştı. Roma'da tarihi dokunun korunmuş olmasına değinen Gül, "Şehrin yüzlerce yıllık ihtişamlı binaları, meydanları, sokakları öyle korunmuş ki ne bir gökdelen ne de bir AVM var" diye yazdı. Gül'ü takip edenler, "Burada bir gönderme mi var sayın cumhurbaşkanım?" yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyaretine ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Sosyal medyadan paylaştığı bilgi notlarında ‘Cumhurbaşkanı Napolitano 1925 doğumlu, çok saygın ve bilge bir devlet adamı. Yaptığımız basın toplantısında Türkiye ile ilgili çok güzel açıklamalarda bulundu.’ diyen Gül, heyette bakanların yanı sıra her partiden milletvekilleri, çok sayıda adamı ve sanatçı bulunduğu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraflarla ilgili notları şöyle: 

Ebedi şehir diye anılan başkent Roma, dünyanın en zengin açık hava müzesi. Şehrin yüzlerce yıllık ihtişamlı binaları, meydanları, sokakları öyle korunmuş ki ne bir gökdelen ne de bir AVM var. Yüzyıl önceki fotoğraflardaki Roma’nın bugünden tek farkı, yollarında otomobiller yerine at arabalarının olması. Roma Belediye Başkanı, ofisinden bana şehirle ilgili bilgi verdi. İtalyanlar, bir zamanlar papaların, kralların yaşadığı muhteşem Quirienale Sarayı’nda, tarihlerindeki ihtişamı bugün de yaşatıyorlar. Heyetimizdeki İskender Pala bu durumu “İtalyanlar, tarihi devletin içinde yaşatıyorlar” diyerek veciz bir şekilde ifade etti. Türk - İtalyan İş Forumu’na iş dünyasının ilgisi çok büyüktü. Şirketlerimiz önemli anlaşmalar yaptılar. 2000 yıl önce yapılan Kolezyum hakkında bakanlarımız, milletvekillerimiz ve heyetimizde yer alan gazetecilerle birlikte bilgi aldık. Her resmî seyahatimde gittiğim ülke ile ilgili sanatçılar, bilim adamları ve sporcular da heyetime dâhil olur. Fatih Terim’e gösterilen ilgi bütün heyetimizi gururlandırdı. Roma Belediye Başkanı ile sıcak bir futbol sohbeti yaptık. İtalyan Cumhurbaşkanı ve eşi onuruna bir resepsiyon ve konser verdik. Behzat Gerçekler yönetimindeki konserde, ENBE ve Meyra’nın Türkçe & İtalyanca seslendirdikleri eserler çok beğenildi. (CİHAN)