Cumhurbaşkanı Gül'den veda resepsiyonu

Cumhurbaşkanı Gül'den veda resepsiyonu
Cumhurbaşkanı Gül'den veda resepsiyonu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ndeki veda resepsiyonunda, yeni başbakanın Ahmet Davutoğlu olacağını tahmin ettiğini söyledi. Görevinin sona ermesinin ardından İstanbul'a yerleşeceğini belirten Gül, birikim ve tecrübesini kurucusu olduğu AK Parti için kullanacağını da söyledi.

ANKARA  - İş dünyasından isimler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine Çankaya Köşkü'nde veda resepsiyonu veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada yaptığı konuşmada, hem yeni başbakanın kim olacağını açıkladı hem de 'camia' içinden gelen eleştirilere sitem etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün veda resepsiyonundaki konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

AHMET BEY'İ DEVLET HAYATINA KAZANDIRAN BENİM:  AK Parti kongresi cumhurbaşkanlığını devretmeden 1 gün önce yapılacak. Göründüğü kadarıyla devralacak arkadaşımız Dışişleri Bakanı Ahmet bey, siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim.

BİZİM CENAHTAN YAPILAN EPEYCE SAYGISIZLIKLARI GÖRDÜM: Bu ara çeşitli yazılanlar, çizilenler konusunda, bir taraftan benim Cumhurbaşkanı olmam sürecinde 'Aman cumhurbaşkanı olmasın' diyenlerin bana parti kurdurması, yeni cephelere çekmesi, onu gördüm. Bir taraftan da bizim cenahtan yapılan epeyce saygısızlıkları da gördüm, bu son süre içerisinde. Bunların hepsini de takip ettim. Çevremdeki herkes görevini yapıyor, tarafsız bir cumhurbaşkanlığı mevkisinde.
 
SAYGISIZLIKLARINI BİR HATIRLATIP GEÇEYİM: Beni bilmeyen, yani bizim cenaha yeni giren veyahutta geçmişi çok bilmeyenler bu konularda günlük konuşurlar. Demin söylediğim kadar söylemiş olayım, saygısızlıklarını bir hatırlatmış olayım geçeyim.

ŞİMDİLİK ANKARA'DA OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM
: İstanbul 'a yerleşeceğim, Ankara'da olmayı şimdilik düşünmüyorum. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişi nasıl davranırsa, ben de bundan sonra muhakkak ki öyle davranacağım. Beni bilenler bunu bilir.

TECRÜBEMİ DAVAMA AKTARMAYA DEVAM EDECEĞİM:
Tecrübemi yine davama, kendi kurduğum partinin başarılı olması için şüphesiz desteklemeye, aktarmaya çalışacağım." 

MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ
: Bir kişinin TBMM üyeliğinin düşüp düşmediğine karar vermek, tespit etmek, Cumhurbaşkanlığı makamına ait değil.

VEDA EDİYORUM:
Bu duygularla bir kez daha hepinize 'hoşgeldiniz' diyorum ve aynı zamanda eşimle birlikte veda ediyorum."