'Cumhurbaşkanı olamaz' iddiasına üniversiteden yanıt

'Cumhurbaşkanı olamaz' iddiasına üniversiteden yanıt
'Cumhurbaşkanı olamaz' iddiasına üniversiteden yanıt
MHP'li Halaçoğlu'nun "Erdoğan 3 yıllık fakülte mezunu" iddiası Erdoğan'ın mezun olduğu Marmara Üniversitesi'nin rektörü tarafından yalanlandı.

İSTANBUL -  MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu''nun "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi üç yıllık, dolayısıyla Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamaz" iddiasına Marmara Üniversitesi'nden yanıt geldi. Rektör Prof. Dr. Zafer Gül, Erdoğan'ın 4 yıllık üniversite mezunu olduğunu açıkladı.

Rektör Gül, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Başbakanımız, T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi'nden 1980-1981 öğretim yılı Şubat döneminde mezun olmuştur. Kendisine, isteği üzerine 3 Nisan 1981 tarihinde geçici mezuniyet belgesi verilmiştir. Marmara Üniversitesi kurulmadan önce, Sultanahmet'teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı olarak Aksaray'da 4 yıllık İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulu vardı. Daha sonra bu yüksekokul Ticari Bilimler Fakültesi oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi, mevcut olan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile bağlı fakülte ve yüksek okullar bünyesi üzerine kuruldu. Kurucu rektörümüz de sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz'dur. Dolayısıyla, sayın Yusuf Halaçoğlu'nun kamuoyuna açıkladığı bilgiler doğru değildir."

Başbakan Erdoğan'ın hocası Halaçoğlu'nun iddiasını yalanladı

'Tayyip Erdoğan yasal olarak cumhurbaşkanı olamaz'