'Cumhurbaşkanımızla polemiklere girecek insan değiliz'

'Cumhurbaşkanımızla polemiklere girecek insan değiliz'
'Cumhurbaşkanımızla polemiklere girecek insan değiliz'
Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında ilk kez Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ilk olarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzleme Kurulu'nu doğru bulmuyorum" sözlerine yönelik açıklaması soruldu.

Cumartesi ve pazar günleri yaptığı açıklamalar sonrası basında Cumhurbaşkanı ile hükümet ve kendisi arasında çekişme ve ihtilaf olduğuna yönelik haberler çıktığını ifade eden Arınç, "Dedikodu yaptılar. Çok basit sığ terbiye dışı şeyler konuşuldu. Ülke ve memleket meselelerine biz duygularımızı karıştırmayız. Tecrübelerimle kalbimden geçenleri söylersem tartışması yapılabilir" diye konuştu.

"Biz Cumhurbaşkanımızla duygusal polemiklere girecek insan değiliz" diyen Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımızla hukukumuzun çok eskiye dayandığını herkesin bilmesi lazım. Türkiye 'nin her tarfını, Avrupa 'nın her yanını inancımızı anlatarak geçirdik. Cezaevlerinden DGM'lerden siyasi yasaklardan süzüle süzüle gelimiş insanlarız. 

Cumhurbaşkanı ile olan hukukumuz dava arkadaşlığıdır. Cumhurbaşkanımız devletimiz başıdır. Bunun dışında bizim liderimizdir. Çile insanıdır, örnek bir aile reisidir. Halkımızın kahramanıdır. 

Sayın Cumhurbaşkanımız bazı konularda düşüncelerini ifade ediyor. Konuşmalarımı analiz ederseniz polimik ve saygısızlık göremezsiniz. Eksik bilgileri tamamlamak benim görevim olur. Benim sözlerimi o hiçbir zaman yanlış anlamaz.  

Çözüm süreci ve diğer konularda kendisini eksik bilgilendirmişsek kusuru kendimizde ararız. Söylediğim sözler ortada arkasında kimse bir şey aramasın. Cam gibi adamım. Önüm arkam bellidir. 

Bundan 2 ay sonra başım alnım ak gezeceğim. Ben gençliğini bu dava için harcamış bir insanım. Neden bunu söyledin diye arkasında bir şey aramasınlar. Benim için doğru dürüst insandı diyeceklerini biliyorum. Başkaları için aynısını söyleyemeyeceğim.

"AHMET DAVUTOĞLU MASUMDUR"

Açıklamalarım öncesi başbakanımızla bu konuyu konuşmadım. Ahmet Davutoğlu bu konuda tamamen masumdur. Bu suç değil ki masumiyetten bahsetmiş olayım. Ben hükümet sözcüsüyüm. Cevap vermem gereken yerde basın mensuplarını kırmamışımdır. Sorulduğu zaman düşüncelerimi ifade ettim.

ÖCALAN'IN MESAJI

Cumhurbaşkanı ve Başbakan cumartesi akşamı bir görüşme yaptılar. Bu görüşmeden haberdar değilim. Öcalan'ın nevruz mesajı analiz ediliyor. Bizim beklentilerimiz farklıydı.

"İZLEME HEYETİ 5-6 KİŞİ OLACAK"

İzleme heyeti bizmi kabulümüzdür. İzleme heyetinde bulunacak kişilerin Akil İnsanlar içinden olacağını rahatlılıkla söyleyebilirim. 15-16 kişiden bahsedildi ama sonradan yalanlandı. Bunun sayısının 5-6 civarında olacağını düşünüyorum. Ama bizim düşüncemiz yetmiyor. Onların da onayını almamız lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız süreci başlatan insan olarak bilgilendirilmelidir.

"DİYALOG BAŞKA MÜZAKERE BAŞKA"

Bizim kabul edemeyeceğimiz noktalar tabii ki vardır. Eşme'den bahsedilmiş olması gibi. Bir şey yapılacaksa örgütün terminolojisiyle yapılamaz. Diyalog başka bir şey müzakere başka bir şey. Biz müzakere sözünü kabul etmiyoruz. Henüz o noktada değiliz. Biz anayasa ile bağlıyız, kanunlarla bağlıyız."