Cumhurbaşkanı'na istihbarat için 'örtülü ödenek' tahsis edildi

Cumhurbaşkanı'na istihbarat için 'örtülü ödenek' tahsis edildi
Cumhurbaşkanı'na istihbarat için 'örtülü ödenek' tahsis edildi
Meclis'te torba yasada son dakika önergesiyle Başbakan gibi Cumhurbaşkanı'na da 'örtülü ödenek' tahsis edildi. Ödeneğin gerekçesiyse 'Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri" olarak gösterildi.

RADİKAL-Meclis'te sabaha kadar görüşülen torba yasada son dakika önergesiyle sürpriz bir düzenlemeye gidilerek, Başbakan gibi Cumhurbaşkanı'na da örtülü ödenek tahsis edildi. Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle düzenlemeye sert tepki gösteren muhalefet, örtülü ödenek önergesini kabul eden AK Partililere, “Davutoğlu’nun haberi var mı yok mu” sorusunu da yöneltti.

ÖNERGE ÜÇ AYLIK BAKANDAN

Seçim döneminde görev yapmak üzere atanan İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün verdiği önergeyle torba yasaya, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu’nun “örtülü ödenek” maddesinde değişikliğe gidildi. Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre Cumhurbaşkanı'na da 'örtülü ödenek' olanağı getiren önergenin gerekçesinde de, “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi , sosyal ve kültürel amaçlar ile olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine de örtülü ödenek konulması” ifadesine yer verildi.

PARLAMENTER SİSTEM BEKLEME ODASINA ALINIYOR

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de önergenin işleme konulmasının mümkün olmadığını belirterek, Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürdü. Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olduğunu anımsatan Hamzaçebi, şu eleştirileri getirdi: “Anayasa gereği sorumsuz olan bir Cumhurbaşkanı’na istihbarat hizmetleriyle, doğrudan yürütmeyle, devletin gizli istihbarat faaliyetleriyle ilgili bir işlemi, görevi vermek mümkün değildir. Bu önergeyle parlamenter sistem bekleme odasına alınmış olacak. Bu Anayasal darbedir. Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek verilmektedir ve normal örtülü ödenek sisteminden de ayrılmaktadır. Örtülü ödenek bugüne kadar başbakanların namusuna emanet edilmiş olan bir paradır, o kullanır. Bir sistem kurulmuştur; başbakanın örtülü ödenekten kullandığı rakamlarla ilgili olarak başbakan kimseye hesap vermez. Bu sisteme göre oradan yapılan harcamalar başbakan, maliye bakanı ve ilgili tarafından imzalanan kararname esaslarına göre gerçekleştirilir; üçlü bir sistem vardır. Şimdi, Hükümetin vermiş olduğu önergeyle bu üçlü sistem terk ediliyor; bunun nereye harcanacağı, kime verileceği konusunda Cumhurbaşkanı hiç kimseye hesap vermeyecek. Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanı, örtülü ödenek istemedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu istemesinin nedenleri var. Bunun, MİT’te yaşanan son gelişmelerle bağlantısı var. MİT içinde yasadışı yapıyı kendine bağlamak istemektedir. Türkiye ’de artık gizli kapaklı operasyonlar bu düzenlemeden sonra Erdoğan’ın talimatıyla çok daha rahat yapılıyor olacak. Bu parlamenter sistem ve Başbakan’a ihanettir.”

DAVUTOĞLU’NUN HABERİ VAR MI YOK MU

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Davutoğlu’nun bundan haberi var mı yok mu? Olduğunu zannetmiyorum. Örtülü ödenek Başbakanlığa belli gerekçelerle tahsis edilmiş. Cumhurbaşkanı’nın siyasi amacı olur mu? Cumhurbaşkanı kendisine verilen görevleri yapar; yasama, yürütme ve yargıyla ilgili... Sarayda bıldırcın çiftliği kurabilir ama istihbarat timi kullanamaz. Madem o kadar emin, ‘400 verin’ diyor, beklesin iki ay sonra 400’ü alıp sistemi değiştirince yapsın. Devletin kabuğunu, özünü değiştiriyorsunuz. Anayasayı ayaklarınızın altına alıp çiğnemeye çalışıyorsunuz. Anayasa’nın özünü ve ruhunu iğfal ettiniz” tepkisini verdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Önergeyle kendinizi inkar ediyorsunuz. Bu hukuki değildir, fili durumdur. Fiili durumlarla devlet yönetilmez. Hükümeti temsil etmeyen biri önerge veremez. Yetkisiz temsil olur. Bu tamamen darbe anlayışıyla getirilmiştir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/132259313225935

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  neyin istihbarati? - keryil

  yahu cumhurbaskaninin, basbakanin sahip oldugu istihbarattan fazlasina neden ihtiyaci olur? basbakan'a rapor vermeyen istihbarat faaliyeti mi olur yapmayin. kiminle ilgili ekstra istihbarat toplayacak erdogan? yurtdisi? yurtici? muhalefet? gorev tanimi filan yok ki, istedigini yapsin! goz gore gore bir canavar yaratiyorsunuz. cemaat hakkinda boyle dedigimizde de dalga gecmistiniz, sonra "ayy kandirilmisiz"a yattiniz. siz kandirilmiyorsunuz, siz zaten kanmaya dunden raziymissiniz da kanacak otorite bekliyormussunuz. guce tapmaktan o gucun size ait olmadigini bile fark edemiyorsunuz.

  Paralel? - 1000cucarachas

  Oldu olacak Cumhurbaşkanına özel bir paralel istihbarat örgütü de kurulsun. Başbakanlığın MİT'ine karşı CİT mesela. Zamanı geldiğinde ikisi de kalkar BİT kurulur: Başkanın İstihbarat Teşkilatı.

  N'OLMUŞ Kİ?! - Ali Karatay

  Adamın kendine tahsis edilmiş başbakanı var, örtülü ödenek ne ki?

  Ne için? - makul

  Ne için? Türkler ile Kürtleri birbirine düşürüp iktidarını garanti altına almasını umduğu karanlık icraatlar için mi?

  Yanlış işler! - user433512

  Bana göre;"yanlış"ın da ötesinde! Mevcut Anayasa yürürlükte iken,alınan bu karar sanki;'devlet' içinde 'devlet' ihdas eden yeni bir durumu ortaya koyuyor.Anlaşılan,"siyasi ihtiras' sınır tanımak istemiyor.Seçim sonuçları nasıl tecelli edecekse etsin,korkarım ki;üllkenin,zaten büyük ölçüde kaotik görüntü sergilemeye devam eden 'yönetilemez"liği iyice içinden çıkılamaz hale gelecek.Öyle anlaşılıyor ki; seçim sonrası,"rahatlama" bir tarafa,ülkeyi daha da"zor günler"bekliyor olacak.