'Cumhurbaşkanlığı Külliyesi' geliyor!

'Cumhurbaşkanlığı Külliyesi' geliyor!
'Cumhurbaşkanlığı Külliyesi' geliyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaatın tamamlanmasının ardından Ak Saray'ın da bulunduğu kompleksin ismini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olabileceğini söyledi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki; Kültür Sarayı, 4 milyon kitaplık halka açık kütüphane ve cami inşaatlarının tamamlanmasının ardından ‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ adının ‘Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ olarak değiştirilebileceğini söyledi.

Hürriyet gazetesinden Ümit Çetin'in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda dün akademisyenlere verilen davetin ismi, ‘Cumhurbaşkanlığı Sofrası’ olarak belirlenirken, davetlilerin sayısı da ‘tarihteki 16 Türk devleti’ne atıfla 16 akademisyen olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde, yaklaşık 3.5 saat süren yemekli toplantı ile ilgili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan ve pek çok kesimden ismin davet edildiği geleneği Cumhurbaşkanlığı Sofrası’nda sürdürüyor” açıklaması yer aldı.

Toplantının ana gündem maddesini Fransa’daki saldırı ve Avrupa’daki İslamofobi oluşturdu. Çözüm Süreci’nin hiç konuşulmadığı toplantıda Erdoğan, inşaatın tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın isminin ‘Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ olarak değiştirilebileceğini belirtti. Erdoğan bu alanı; düşünce kuruluşlarının, STK’ların, Türkiye ’deki farklı kesimlerden örgütlerin çalışabileceği bir külliye olarak düşündüğünü söyledi. Erdoğan ayrıca akademisyenlere, Saray ve çevresinin Türkiye’nin gücünü gösteren ama aynı zamanda halkla bütünleşmiş onurlu alçakgönüllüğün göstergesi olmasını istediğini vurguladı.

16 TÜRK DEVLETİNE 16 AKADEMİSYEN
Erdoğan’ın davetli akademisyenlerin sayısını tarihteki 16 Türk devleti sayısına göre belirlediği de ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sofrası’na şu akademisyenler katıldı: Prof. Dr. Hüseyin Hatemi ( İstanbul Ticaret Üniversitesi), Prof. Dr. Osman Can (Marmara Üniversitesi), Prof. Dr. Atilla Yayla (İstanbul Ticaret Üniversitesi), Prof. Dr. Ahmet Çiğdem (Gazi Üniversitesi), Prof. Dr. Fuat Keyman (Sabancı Üniversitesi), Prof. Dr. Burhanettin Duran (Şehir Üniversitesi), Prof. Dr. Gülnur Aybet (Bahçeşehir Üniversitesi), Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin (Yeditepe Üniversitesi), Prof. Dr. Kemal Sayar (psikolog/yazar) Prof. Dr. Erol Göka (psikolog/yazar), Dr. İbrahim Dalmış (Pollmark araştırma şirketi) Doç. Dr. Fahrettin Altun (Şehir Üniversitesi), Prof. Dr. Edibe Sözen (Gazikent Kalyoncu Üniversitesi), Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Alev Erkilet (Sakarya Üniversitesi), Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Danışman Savaş Barkçin.


  http://www.radikal.com.tr/127260512726053

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tarihi çarpıtmayın - user762143

  paraları sıfırladıkları gibi dinin içini de boşalttılar yetmiyormuş gibi bir de dini vurguları kullanamayınca osmanlıyı sömürmeye çalışıyorlar ama onuda boşaltacaklar devlet tarihimizde devlet binalarına külliye denmez onu bari sıfırlamayın terimleri bile çarpıtıyorlar yeni türkiye diyorsun e bari yeni kelimeler kullanın kafa bu ileri demokrasi anlayışı bu Osman Gazi sizi görseydi utanırdı öldüğünde bir atı oku ve bir çıkın eşyası kalmıştı.

  Bu konularda görüşleri alınması gereken 1.isim olan 'MAHMUD EROL KILIÇ' nerde ? - user616728

  Böyle bir toplantıda ; İslam İşbirliği Teşkilatına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği (İSİPAB) (PUIC) Genel Sekreteri 'MAHMUD EROL KILIÇ'ın davet edilmemiş olması hem kendisine hem de üzerinde görüşülen konuya yapılmış büyük bir haksızlıktır.

  ZAMANINDA HER TÜRLÜ MİLLİYETÇİLİK AYAKLARIMIN ALTINDA DEMİŞTİ! - user564606

  Her türlü milliyetçilik ayaklarımın altında deyip 16 TÜRK DEVLETİNİ etmeyi bu kadar çok gündeme getirmek bana hiç SAMİMİ bir tutum gibi görünmüyor. Bildiğim kadarıyla Sayın Erdoğan ÜMMETÇİLİĞİ her zaman ön planda tutardı. Neden şimdi milliyetçi moduna geçti? Anlamak çok zor!