Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Irak'ın egemenliğini savunuyoruz. Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek. Biz sorun varsa Iraklı yetkililerle görüşüp bu sorunları çözebiliriz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi. Suriye'nin geleceğinde Esad'in yerinin olmadığını ifade eden İbrahim Kalın, "Küresel gündem haline gelen mülteci meselesi Suriye'deki sorunun çözüme kavuşturulmadan bitmesi mümkün değil. Suriyeli muhalifler birlik, beraberlik içinde hareket etmeli. Suriye krizi sona erdirilmeden terör ve mülteci sorunu çözülemez" diye konuştu.

Türkiye-Rusya ilişkileri ilgi ilgili  de konuşan İbrahim Kalın şunları söyledi: "Biz gerilimi yükseltmek istemiyoruz. Diplomatik dilin devreye sokulması büyük önem arz ediyor. Türkiye hava sahası ihlal edilmiş bir ülke olarak net bir duruşa sahip. Rusya'nın DAEŞ hedeflerini vurmasıyla bir sorunu yoktur. Tam aksine Türkiye'de DAEŞ'e karşı mücadele vermektedir. Rusya tarafından DAEŞ hedefe alınarak siviller vurulmaktadır. Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır. Türkiye elinden gelen güvenlik tedbirlerini almaktadır. DAEŞ'e katılan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan gelmektedir. DAEŞ'le bağlantılı bin 200 kişi gözaltına alındı. Kaynak ülkeler yabancı savaşçı sorununa karşı içeride önlem almalı." 

Türkiye'nin DAEŞ petrolünü aldığı iddialarını yalanlayan Kalın, "Bu iddiaların gerçeklikle ilgisi yoktur. ABD'de bunu açıkladı. Türkiye propaganda savaşına karşı da mücadele ediyor. Kimlerin DAEŞ petrolünü aldığını iyi görüyoruz. DAEŞ'ten kimin nasıl petrol aldığını biliyoruz. Belgeleriyle elimizde var" diye konuştu.

Diyarbakır Sur'da Kurşunlu Camisi'nin yanmasına değinen İbrahim Kalın, "PKK'lı teröristler artık saldırılarını cami yakmaya kadar vardırdı. Dünyanın tepkisi nerede? Dünya kamuoyundan PKK'ya karşı da beklentilerimiz var. Operasyonlar sürüyor" dedi.

'MUSUL'DA VARLIĞIMIZ SÜRECEK'

İbrahim Kalın Musul'a yapılan asker takviyesi ile ilgili olarak ise  " Türkiye, TSK 2014'ten beri DAEŞ'le mücadele eğitimi veriyor. Irak'ın toprak bütünlüğü ile ilgili hassasiyetimiz son derece nettir. Irak'ın egemenliğini savunuyoruz. Musul'daki varlığımız devam ediyor, edecek. Biz sorun varsa Iraklı yetkililerle görüşüp bu sorunları çözebiliriz" diye konuştu.

İSRAİL'DEN GAZ ALINACAK MI?
İsrail Türkiye için gaz anlaşması yapabileceğimiz ülkeler arasında demişti. Kalın'da konuyla ilgili, İsrail'le ilişkilerimizin tekrardan başlaması için 3 şartımız vardı. Biliyorsunuz birincisini yerine getirip Mavi Marmara için özür dilediler. İkinci ve üçüncü şartımız henüz yerine getirilmiş değil. O şartlar da Mavi Marmara için tazminat ve Gazze'ye ambargonun tamamen kaldırılması. Bu şartlar sağlanmadıkça İsrail'le herhangi bir ilişki kurmamızın ihtimali yoktur" dedi.
İsrail Başbakanı Netanyahu, doğalgaz satışı ile ilgili İsrail'in Türkiye ile görüştüğünü ifade etmiş, alternatif ülkelerle de İsrail gazının ihracatı ile ilgili temasta olduğunu belirtmişti.

Ümit KOZAN / ANKARA-DHA