Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden, 'PKK silah bıraksın' diyen Demirtaş'a yanıt

Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden, 'PKK silah bıraksın' diyen Demirtaş'a yanıt
Cumhurbaşkanlığı sözcüsünden, 'PKK silah bıraksın' diyen Demirtaş'a yanıt
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir basın toplantısı düzenleyerek, "Demirtaş'ın silah bırakma çağrısı", "AYM'nin dershaneler kararı", "Suriye'deki durum" ve "olası seçimler" konusunda değerlendirmelerde bulundu.

RADİKAL – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin açıklamalar yaptı, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa Mahkemesi’nin ‘dershanelerin kapatılması’ yönündeki uygulamayı iptal etmesi kararı sorulan İbrahim Kalın, “AYM'nin gerekçeli kararı görmedik. Gerekçeli kararı gördükten sonra gereken açıklamayı yapacağız. Ne veliler ne de öğrenciler bu süreçten zarar görmeyeceklerdir” dedi.

Kalın, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın “ PKK ’yi silah bırakmaya çağıran” sözleri için ise şunları söyledi:

“Hermeneutik diye bir bilim var biliyorsunuz, anlam ve yorum bilimi… Demirtaş'ın açıklamaları yorum bilimini bile zorlamaktadır. Hala terörü şirin göstererek, romantize ederek çözüm sürecinden ilerleme beklemek abesle iştigal olur. Bununla birlikte terör örgütünün de barış demesi komik. Çözüm sürecini başlatan kişi Cumhurbaşkanımızdır. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımızı barışı istemiyor diye göstermek nasıl bir ahlakın açıklamasıdır? Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Kobani düştü düşüyor’ sözleri haince, alçakça çarpıtılarak Cumhurbaşkanımıza karşı kullanılmak istendi.”

SURİYE’DE DURUM

“Suriye'de PYD politika ve söylemleri ile Türkiye düşmanlığı yapılması kabul edilemez. Arap ve Türkmenlerin göçe zorlanmasını da kabul etmemiz mümkün olamaz. Suriye'de fiili durum ülkenin bütünlüğüne zarar verir.”

Kalın, “ CHP 'li Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek yargı mensuplarına toplamda 3 milyon TL'yi bulan takım elbise hediye edeceğini iddia etti. Bu konu ile ilgili neler söyleyeceksiniz” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Cumhurbaşkanlığı makamının itibarını düşürmeye çalışmak ne Meclis'e, ne vekillere ne de Türkiye'ye yakışmaz. Bunlar cumhurbaşkanımız üzerinden popülizm yakalama çabasından ibarettir. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir.”

Kalın seçimle ilgili bir soru üzerine de: “G-20 Zirvesi'nin olası bir erken seçime denk gelmesi herhangi bir karışıklığa neden olmayacak. İkisi bir birinden farklı konular.”