'Dağdan inişin yolu açılmalı'

'Dağdan inişin yolu açılmalı'
'Dağdan inişin yolu açılmalı'

Başbakan Erdoğan ın, BDP lilerin dokunulmazlıkları konusunda Gereğini yapacağız dediği konuşmasını değerlendiren Demirtaş, 550 vekilin de dokunulmazlığı kaldırılsın dedi.

DİYARBAKIR - BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın arkadaşlarına Kandil yolunu gösterdiğini belirterek, “Senin işin Kandil’in yolunu göstermek değil; çözüm üreterek dağdan inişin yolunu göstermektir” dedi.
Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak ile birlikte Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan’ın önceki gün BDP’yi hedef alan ve dokunulmazlıkları konusunda ‘Gereğini yapacağız’ dediği konuşmasını değerlendiren Demirtaş, “Başbakan gümbür gümbür aşağı doğru gidiyor. Şubatta akan kanın durması için inisiyatif almaya hazır olduğumuzu bir bakan aracılığıyla Başbakan Erdoğan’a ilettik. Bizi şiddet yanlısı olmakla suçlayan Başbakan, o teklifimizi elinin tersiyle reddetti” iddiasında bulundu.
“Başbakan’ın talimatıyla çalışan yargı; bir başka siyasi partiyi yargılayamaz” diyen Demirtaş, şöyle devam etti: “BDP’yi yargılayacak hiçbir savcı ve hâkimin bu saatten sonra asla meşruiyeti kalmamıştır. Dokunulmazlıklarımızı kaldıracak olan Meclis, iyi bilmeli ki bizi önüne atacakları yargı AKP ’nin yargısıdır. Cesaretiniz varsa 550 vekilin dokunulmazlığını kaldıralım.”
Gültan Kışanak ise Başbakan Erdoğan’ın PKK ’lılarla kucaklaşmalarına ilişkin sözlerine şöyle yanıt verdi: “Ben Şemdinli’de bir düşmana sarılmadım. Ben çözümsüz kalan Kürt sorunu nedeniyle yaşamını ortaya koymuş bir insana ‘merhaba’ dedim. Benim için o düşman değil, Erdoğan için o düşmansa, Kürtler düşmansa çıksın bunu söylesin.” (DHA)