Dalgalar arka arkaya gelirse ülke boğulur

Dalgalar arka arkaya gelirse ülke boğulur
Dalgalar arka arkaya gelirse ülke boğulur

Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemi için Olursa olur, olmazsa olmaz. İlla olacak diye konuşmuyoruz açıklamasında bulundu.

28 Şubat soruşturması için daha önce 'Gidebileceği yere kadar gitsin' diyen Erdoğan dün sert çıktı: "Böyle bir dalga, iki dalga, üç dalga falan toplumun huzurunu kaçırıyor. Biz de rahatsızız."

ANKARA- 28 Şubat soruşturması kapsamında savcıların dün 4. dalga operasyonun startını vermesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı rahatsız etti. Çok sayıda muvazzaf ve emekli generalin gözaltına alındığı ve tutuklandığı soruşturmanın ilerleyiş şeklini eleştiren Erdoğan “Böyle bir dalga, iki dalga, üç dalga falan, bunlar toplumun huzurunu da kaçırıyor; bizler de ciddi manada rahatsızız. Atılması gereken adımlar atılır, biter geçer ama bu dalgalar arka arkaya geldikçe bu dalgalarda kusura bakmasınlar ülke boğulur. Bu kadar bu iş bence uzatılmamalı” uyarısında bulundu. Erdoğan, eleştirilerin hedefi olan ‘tek din’ açıklamasının ise dil sürçmesi olduğunu ifade etti.
Başbakan Erdoğan, Slovenya ve İtalya ziyaretlerinin ardından döndüğü Ankara’da gündeme ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu: 

Başkanlık sisteminde karar halkın: Demokrasinin bir tartışma rejimi olduğunu kavramamız öğrenmemiz lazım. Nihayetinde bunun kararını kim verir? Halkımız. Şu anda bir yeni anayasa yapılacak, yapılmasına çalışıyoruz. Yeni anayasada bu yerini alır veya almaz bu ayrı bir konu. Olursa olur olmazsa olmaz. İlla olacak diye konuşmuyoruz. Çankaya ve iktidarın sağlıklı işlemesi halinde sistemle ilgili sorun olmaz. 

Bahçeli’ye Türkeş’li yanıt: Milliyetçi Hareket tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil, hızlı icra çağıdır. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz.’ Ben söylemiyorum Türkeş söylüyor... CumhurbaşkanlIğı ve Başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Dokuz Işık. Bilge Oğuz Yayınları sayfa 273... Başka birşey söylemeye gerek yok 

28 Şubat bu kadar uzatılmamalı: Yeni bir süreç işliyor ancak böyle bir dalga, iki dalga, üç dalga falan, bunlar toplumun huzurunu da doğrusu kaçırıyor. Bundan bizler de ciddi manada rahatsızız. Atılması gereken adımlar atılır, biter geçer ama bu dalgalar arka arkaya geldikçe bu dalgalarda kusura bakmasınlar ülke boğulur. Bu kadar bu iş bence uzatılmamalı. Dönemin mağdurları dava başladığı anda hakkını arayacaktır. Ben de ararım veya aramam, kararımı bu süreç başladığında veririm. 

Genelkurmay’ın ABD ziyareti: Genelkurmay başkanımızın yaptığı ziyaret, Genelkurmay başkanımıza oradan yapılan bir davettir. Genelkurmay başkanımızın ABD’ye ziyaretinden daha tabi bir konu olamaz.

Paşalar hukuki hakkını arasın
Başbakan Erdoğan, gazeteci-yazar Bekir Coşkun’un, ismi “Paşa” olan bir köpekle sahipsiz bir kurt arasında geçen diyaloğu anlattığı yazısına ve bu yazıya destek veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’na tepki gösterdi: “Sayın Kılıçdaroğlu siyasetin adap yönünü iyi anlayamadı. ‘Paşa’ benzetmesi iyi anlaşılmalı. Kalkıpta Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başında bulunana bir komutan için -geçmişte ölmüş olan komutanlara, Gazi Mustafa Kemal’e kadar uzanır- ‘paşa’ denir. Bu zat bütün kaleminden pislik akan bir zat olduğu için bunları yapıyor. Bence paşaların bu işin hukuki yönünde de haklarını aramaları lazım. Bu tür bir hakarete o makam ve o makamda bulunanların eyvallah etmemeleri gerekir. Seçilen cevaplar da gayet kibar cevaptır. Ben Milli Savunma Bakanımız’la da görüştüm gerekirse siz de yanıt verebilirsiniz dedim.

‘Tek din’ dil sürçmesi
Dil sürçmesidir ve eleştiri yapanlar haklıdır. Türkiye’nin her yerinde benim söylediğim: ‘Tek millet’, ‘Tek bayrak’, ‘Tek vatan’, ‘Tek devlet’tir. O gün ben orada ‘tek vatan’ yerine ‘tek din’i söylemiş oldum. Bu bir dil sürçmesidir; bunu farklı yere çekmelerine gerek yok, çünkü bunları nasıl söylediğimiz zaten Parti’nin kuruluşundan bu yana bellidir. Onun böylece düzeltmiş olduk, işin aslı budur. (RADİKAL)