Darbe Komisyonu'nda, "işkencecisin" tartışması

Darbe Komisyonu'nda, "işkencecisin" tartışması
Darbe Komisyonu'nda, "işkencecisin" tartışması
Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nda eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan ve AK Parti'li Harun Karaca arasında işkence tartışması yaşandı.
Haber: TARIK IŞIK / ArşiviANKARA - Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, dün İstanbul Organize Suçlarla Mücadele eski Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ı dinledi. Toplantıya katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, “Akbil Operasyonu”nda gözaltına alındığında Saçan’ın kendisine işkence yaptığını söyleyerek, “Bana dört gün işkence yaptı” diye konuştu. Saçan ise Karaca’nın iddialarını reddetti.


“BU SORGULADIĞIM ŞAHIS”
Saçan’ın isteği üzerine Araştırma Komisyonu toplantısı basına kapalı yapıldı. Toplantıda Saçan, komisyon üyesi olmayan AK Parti’li Harun Karaca’yı görünce, “Bu benim sorguladığım şahıs, ne işi var burada” diyerek tepki gösterdi. Komisyon Başkanı Nimet Baş, komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin de toplantılara katılabilecekleri, gerek gördüklerinde de soru sorabileceklerini belirterek Saçan’a müdahale etti.


“BANA DÖRT GÜN İŞKENCE YAPTI”
Harun Karaca, “Saçan, dört gün gözlerim bağlı bir şekilde nezarethane koridorunun beton zemininde dizlerimin üzerinde bekleterek bana işkence yaptı” diye konuştu. Saçan ise işkence yapmadığını belirterek, “Harun Karaca gözaltına alındığında kendisini tanımıyordum” dedi. Karaca, Saçan’a tepkisini, “Gözümün içine baka baka bana işkence yapmadığını söylüyorsun” diyerek dile getirdi. Saçan ise, “Mehmet Albayrak’a da sorabilirsiniz, geldiklerinde çay ikram ettim. İşkence yapsam ceza alırdım. Bu iddiayla açılan soruşturmaların hiçbirinden ceza almadım. O soruşturmanın başında ilahiyat fakültesi mezunu Kemal Karademir vardı. Kendisi sorgulardan sorumlu amirdi. Kendisine de, ‘Şu işin üzerine git, siyasi bir operasyon dedirtmeyelim’ dedim. İşkence var deniyorsa ondan sorulabilir” diye konuştu.


“TUNCAY GÜNEY YALANCI”
Adil Serdar Saçan, 2001 yılında sorguladığı, kamuoyunun devletin içinde olduğu iddia edilen ve halen yargılaması görülen Ergenekon yapılanmasına ilişkin açıklamalarıyla tanıdığı Tuncay Güney’in, ‘gazeteciyim’ diye dolaşıp gazetecilerden aldığı bilgilerle senaryo üreten biri olduğunu belirtti. Güney’in “gay olduğunu” söyleyen ve “Yalan söylediğini biliyorum. Psikolojisi bozuk biri” diyen Saçan, “Kendisi ilk arazi mafyası olayıyla ilgili gözaltına alınıyor. Bizim almamız gerekirken, asayiş şubesi alıp anlattıkları nedeniyle istihbarata teslim ediyor. ‘Veli Küçük’ün yakınıyım’ deyince de bize gönderdiler. İlk görüşmeyi biz yaptık, kayda da aldık, anlattığı olaylarla ilgili bu kadar bilgiye ulaşabilmesi mümkün değildi. Biz o ifadeleri savcılığa gönderdik” dedi.ÜSLUBU TARTIŞMA YARATTI
Saçan’ın açıklamaları sırasında takındığı üslup Komisyon üyelerini rahatsız etti. Komisyon Başkanı Nimet Baş, Saçan’ı zaman zaman uyarırken, MHP ’li Özcan Yeniçeri de Saçan’a, “Böyle konuşma” diyerek çıkıştı. Saçan da, “Asıl siz benimle böyle konuşmayın” diye karşılık verdi. AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ise Saçan’ın dinlenmesi sırasında defalarca sesini yükselttiğini söyledi.