Darbe olsa Öcalan'ın komşusu kim olacaktı?

Darbe olsa Öcalan'ın komşusu kim olacaktı?
Darbe olsa Öcalan'ın komşusu kim olacaktı?
Hilmi Özkök konuştu, 'Pandora'nın Kutusu' açıldı. Elimizdeki 'Sürgün' belgesine göre, AK Parti'nin iktidara geleceği belli olunca paşalar hangi planı hazırladı? Sürgün yeri neresiydi?
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Demokrasi tarihimizin en büyük yargılaması yapılıyor. ‘Darbeler’ yargılanıyor, Genelkurmay Başkanı, komutanlar ve onlarca subay tutuklular arasında. Ortaya saçılan bavullar, çuvallar dolusu belge, doküman var. İddianameye gireni de var, giremeyeni de. Gerçek mi, sahte mi olduğu halen tartışılanı da. Bu belgelerin kaynağı bazen Gölcük’te olduğu gibi parkenin altı, bazen bir bilgisayar harddiski oldu. Bazıları da posta yoluyla elde edildi. ‘Meçhul subayları’n gönderdiği söylendi. 

Sürgün mekânı İmralı 
Bizim de elimize ulaşan bir ‘yazı’var. ‘Belge’ demek iddialı olur, çünkü altında ıslak imza yok. ‘Telsiz / Kurye ile Gizli’ ibaresi taşıyan iç yazışma. Şifreler ve askeri kısaltmalar var. Yazının içeriği olası bir müdahalede Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gözetim altına alınacak ünlü isimlerle ilgili. Bu kişilerin bürokratlar, belediye başkanları, gazeteciler vb. olacağı belirtilmiş. Bürokrat, belediye başkanı ve medya mensuplarına resmen ‘sürgün’ yeri bakılmış; ön keşif yapılması ihmal edilmemiş. Uygun görülen mekanlar ibretlik. Bir tanesi PKK lideri Abdullah Öcalan’ın tutuklu olduğu İmralı Adası. Diğeri de 27 Mayıs darbesinden sonra idam edilen Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada. 

Özden Paşa ve arkadaşları 
2002 Kasım’ı. Yani AK Parti ’nin iktidara geldiği tarih. Aylar öncesinden iktidar olacağı görüldüğü için planın erken yapıldığı söyleniyor. İsimler ise yabancı değil. Adı anılınca ‘günlük’ akla gelen Özden Örnek. 1957’lerden beri günlük tuttuğu söylenen Örnek Paşa’nın notları darbe yargılamalarının dönüm noktası olmuştu. Örnek Paşa o tarihte Donanma Komutanı. Başka isimler de yazılı o dökümanlarda. 10 yıl önceki rütbeleriyle Tuğamiral Deniz Cora, Albay Fikret Güneş,Binbaşı Dora Sunguray,Binbaşı Barbaros Büyüksağnak,Kurmay Albay Sinan Ertuğrul. Bu komutanların yargılaması sürüyor ve hepsi de cezaevinde. Poyrazköy, Balyoz, Amiralllere Suikast davasından yargılanıyorlar. 

Şifre G-3 tarihi 
Bürokratı, gazetecisi İmralı ve Yassıada’ya ne zaman götürülecekti? Sürgün yeri olan iki adaya yapılacak ön keşfin tarihi, tarifi belli de gözetim tarihi,süresi belirsiz. Demek ki şartlar henüz olgunlaşmamış. ‘G-3 tarihi’ denmiş sadece. ‘G günü’ tarihi sonradan söylenecek kritik günün adıdır. Bir nevi şifre: ‘Siz hazırlıklı olun, biz tarihi söyleyeceğiz.’ Demirel, geçmişte çok kullanırdı bu tabiri. Yazıda yer alan ‘G-3’ tarihinde İmralı ve Yassıada’ya götürüleceklerin transferi için gerekli gerekli birliklerin Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Harekat Kontrolü’ne vereceği belirtilmiş. 


Pandora’nın kutusu açıldı
28 Şubat sürecinde neredeyse her şey ortaya döküldü. Ergenekon, Balyoz ve benzeri davalar, darbe girişimlerine ilişkin her gün yeni şeyler ortaya çıkıyor. Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök daha açık konuşmaya başladı. ‘Pandora’nın Kutusu’ iyice açılıyor. Bu hamurdan daha çok ekmek çıkabilir. Bakalım, Sürgün Listesi’ne giren isimleri öğrenebilecek miyiz? İmralı ve Yassıada’ya sürülmek istenen bürokrat, belediye başkanı, gazeteciler kimlermiş? Hangi ünlülere Apo’ya komşuluk, hangileri için de demokrasinin utanç adası Yassıada’ya misafirlik düşünülmüş? Ya, bunların hepsi birer ‘düzmece’ belge ise? Gazetecilere düşen ‘gerçeğin peşine düşmek. Kimseyi peşinen suçlu ya da masum ilan etmemek. Sabır ve özenle yargı sürecini takip etmek en doğru tavır.