Darbe vurgununa suç duyurusu

Darbe vurgununa suç duyurusu
Darbe vurgununa suç duyurusu
Erdoğan: "28 Şubat'ın hemen ertesinde Türkiye yoksullaşmıştır. O vurgunu vuranların hesaba çekilmesi lazım. Suç duyurusu yapıyorum."

Başbakan Tayyip Erdoğan , 28 Şubat sürecinde ‘vurgun’ yapanlar olduğunu söyleyerek suç duyurusunda bulundu. MÜSİAD’ın 21. Olağan Genel Kurulu’na katılan Erdoğan, Kürt meselesinin, inanç özgürlüğü, azınlıklar, sivilleşme meselelerinin temelinde CHP yönetiminin olduğunu söyleyerek, anamuhalefete yüklendi. Erdoğan, “O muhteşem Sultanahmet Camii’ni 6 yıl kapatan zihniyeti biz anlatmayacak mıyız” dedi. Erdoğan, 28 Şubat süreciyle ilgili ise özetle şu mesajları verdi:
28 Şubat MÜSİAD’a karşı: 28 Şubat, aynı zamanda Anadolu’nun bu başarılı işadamlarına, MÜSİAD’a, MÜSİAD’ın üyelerine karşı, o üyeler gibi nice başarılı işadamının kolunu kanadını kırmak için yapılmış bir müdahaledir. Bugüne kadar müdahalelerden, kimler, hangi rantı sağlamıştır? Kimlerin ekmeğine yağ sürmüştür? Bunların artık sorgulanması gerekiyor. 

Cadı avı: Cadı avı mağdurları görmek isteyenler, 28 Şubat sürecine baksınlar, MÜSİAD’a baksınlar. O kadar ki, şirketler, firmalar, ürünleri özellikle kara listeye alındı. Anadolu’da bunlar yaşanırken, İstanbul’da büyük firmaların yönetimlerinde ekonominin e’sini bilmeyen enteresan emekli vatandaşlar görev aldılar. Anadolu’da cadı avı yapılırken, siyasetin merkezi Ankara sustuğu kadar, iş dünyasının merkezi İstanbul da maalesef susmuştur. ‘İntikam’ ve ‘cadı avı’ söylemleriyle konuyu saptıranlara aldırmadan biz 28 Şubat’ı da, 12 Eylül’ü de, 27 Mayıs’ı da sorgulayacak, tarihin bu karanlık dönemlerini inşallah hep birlikte aydınlatacağız.
Bildirinin maliyeti: 28 Şubat’ın hemen ertesinde gelen ekonomik krizler bir gecede Türkiye ’yi yoksullaştırdı. Gecelik faizin 1.500’e çıktığı dönemi, 8 bine çıktığı anı hatırlayın. Acaba kimler burada vurgunu vurdu? İşte o vurgunu vuranların aslında hesaba çekilmesi lazım. Suç duyurusu yapıyorum burada. Türkiye’ye bu bedeli, bu faturayı ödetmeye kimin ne hakkı var? Bir bildirinin, Türkiye’ye sadece faiz maliyeti 2 milyar lira.” 

CHP’ye eleştiri: Kılıçdaroğlu , yargının ilk tasarrufunda ‘intikam’ kelimesini telaffuz etti, kamuoyundan, tabanından gelen tepkiyle çark ettiği ve ‘Ben darbelere karşıyım’ dedi. Çünkü 28 Şubat’ta kendisini SSK koltuğuna yeniden oturtanlara karşı diyet borcu var. 28 Şubat karşısında, 27 Nisan bildirisi karşısında CHP dik durabilseydi, bugün millet nezdinde itibarı çok farklı olurdu.
Kuklalar deşifre olmazsa: Eğer bunu (28 Şubat’ı) yapanlar, bunun mimarları, bunun mühendisleri, bunun kuklaları, piyonları deşifre olmazsa, eğer bunlardan hesap sorulmazsa, aynı felaketi biliniz ki çocuklarımız da yaşayacaktır. (İSTANBUL AA)