Darbeyi hayal bile edemiyorum

Darbeyi hayal bile edemiyorum
Darbeyi hayal bile edemiyorum

Başbuğ (sağda) ve Büyükanıt Balyoz davasında aynı duruşmada tanıklık etti.

Emekli Genelkurmay Başkanı Büyükanıt 'Balyoz' planı için "Hukukçulara incelettim. Hukuka aykırı bir durum yoktu" dedi.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - AKP hükümetini düşürmeye yönelik olduğu ileri sürülen ‘Balyoz Planı Davası’ dün iki eski genelkurmay başkanı ve görevdeki Jandarma Genel Komutanı’nın ifadeleriyle sürdü. İlk kez mahkemeye çıkan emekli Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, “Darbe planı yapıldığını hayal bile edemiyorum” dedi.
Silivri Cezaevi’nde görülen davanın 81. duruşmasına, eski Hava Kuvvetleri Komutaný emekli Orgeneral Halil Ýbrahim Fýrtýna, eski Deniz Kuvvetleri Komutaný emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutaný emekli Orgeneral Çetin Doðan dahil 220 tutuklu sanýk katýldý. Davanın ana dayanağını 1. Ordu Komutanlığı’nda 5-7 Mart 2003 tarihli seminer oluşturuyor. İddialara göre, bu seminerde planlı bir darbe provası yapılmıştı. O dönemin Genelkurmay 2. Başkanı sıfatıyla Büyükanıt’ın da planda onayı vardı. Dün ‘tanık’ sıfatıyla dinlenen Büyükanıt’a doğruyu söyleyeceğine dair yemin ettirildi. 

‘İmza içerik onayı değildir’
İlk sorular 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Ömer Diken’den geldi. Diken, seminerde yasal olmayan bir konunun görüşülüp görüşülmediğini sorunca Büyükanıt şu yanıtı verdi: “Yapılan seminer harp oyunlarıyla ilgili. Raporlar üst komutanlıklara gelir. Sonuç raporu Genelkurmay 2. Başkanı olarak bana sunuldu. Altındaki imza içeriğini onayladığım anlamına gelmez. Usulüne uygun onaylanıp onaylanmadığı anlamına gelir.”
Seminerin içeriğine dair de görüşlerini de belirten Yaşar Büyükanıt, “Genelkurmay Başkanı’na sunmadan önce hukukçulara incelettim. Bana verilen raporlarda hukuk dışı bir duruma rastlamadık. Ancak milli mutabakat hükümetinin kurulmasının bana gönderilen raporda gerekçesi yok. Seminerde de oynanmış değil” diye açıklama yaptı. 

‘İrtica bir tehdittir’
Sorulardan biri de seminerin yapıldığı dönemde 2003’te irticanın birinci öncelikli tehdit olup olmadığıydı. Büyükanıt, “O dönem birinci sırada irtica var mıydı bilmiyorum. İrtica, Türkiye ’nin laiklik gibi temel ilkelerine tehdittir” dedi. 

Başbuğ: Adresim Silivri
Yaşar Büyükanıt’ın ardından ‘İnternet Andıcı’ davasının tutuklu sanığı Başbuğ tanık olarak dinlendi. Başbuğ’un konuşmasında en dikkat çeken bölüm, seminerle ilgili bir suç unsuru olsa bunun hesabının, o dönemde görevde olduğu Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sorulması gerektiği oldu. Başbuğ’un kimlik tespiti sırasında hakim Diken adresini sorunca, “Silivri” yanıtını vermesi dikkat çekti. Başbuğ, tahliye olunca ulaşabileceği bir adresi olup olmadığını soran hakime, Fenerbahçe Orduevi’ndeki konutlarda kaldığını söyledi. Başbuğ’a Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Balyoz semineriyle ilgili gönderdiği 3 Ocak 2003 tarihli “Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo’nun ( OEYTS) oynanmaması” konusundaki mesaj emri soruldu. Başbuğ da “Bu emir OEYTS’yi reddettiğimiz anlamına gelmez. Biz o emirle OEYTS’nin modifiye edilmesini istedik” dedi. 

Kalyoncu: Fol yok...
Duruşmada o dönemde Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanı olarak seminerin Genelkurmay Başkanlığı sonuç raporunda imzası bulunan Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu da dinlendi. Kalyoncu “O zaman rapora baktığımda olağandı. Şimdi baktığım zaman ve iddianamelerdeden dolayı objektif olamayacağımı değerlendiriyorum” dedi. Kalyoncu “Darbe hazırlığına dair bir duyum aldınız mı?” sorusuna, “Hükümetin kurulmasından üç ay geçmiş. Fol yok yumurta yokken böyle bir şeyin aklıma gelmesi mümkün değil. Olsa olsa senaryoda yaratılmıştır” diye cevap verdi.

Darbeyi duydunuz mu? Duydum duydum
Bazıları 17 aydır tutuklu olan sanıkların çoğu birçok kez sıralı komutanların dinlenmesini talep etmişti. Mahkeme önceki duruşmada bu talepleri değerlendirdi. Dün ilk kez iki eski genelkurmay başkanı dinlendi. Büyükanıt, 41 yıl TSK’da görev yapmıştı. Salonda ilk görüldüğünde büyük bir sessizlik oldu. İlk sorulara cevap vermekte zorlandı, çünkü soruları zor duydu. Mahkeme başkanının uyarılarıyla sorular daha yüksek soruldu. Bu durum bazen komik anlara da sebep oldu. Büyükanıt, bir avukatın sorusunun “Darbe planlarını duydunuz mu?” kısmında, “Duydum duydum. Duymaz olur muyum?” deyince salonda gülüşmeler oldu. Ancak Büyükanıt soruyu anladıktan sonra yanıtını düzeltti. Büyükanıt’la soru cevap kısmında tutuklu sanıkların çoğu ‘paşam’ ifadesini kullandı. Sanıkların ‘hoş geldiniz’ sözüne Büyükanıt, teşekkür ederek cevap verdi. 

Savcı: Susmayı öğrenemedin
Salonda kimi zaman gergin anlar yaşandı. Savcı Savaş Kırbaş, Çetin Doğan’ın sorusu sırasında müdahale etmesine “Biri konuşurken susmasını öğrenemedin” şeklinde tepki verdi. Savcı Hüseyin Kaplan da bir sorusuna “Rivayete göre…” diye başlayınca salondan tepkiler geldi.