Davetsiz misafir tören fotoğrafında!

Davetsiz misafir tören fotoğrafında!
Davetsiz misafir tören fotoğrafında!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'u karşıladığı sırada her iki cumhurbaşkanı tören birliğinin önünde yürürken, arka tarafta ise nereden geldiği belirlenemeyen siyah bir köpek ve ardından koşturan bir koruma polisi dikkat çekti.

RADİKAL - Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın davetlisi olarak geldiği Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Tören sırasında her iki cumhurbaşkanı tören birliğinin önünde yürürken, arka tarafta ise nereden geldiği belirlemeyen siyah bir köpek ve ardından koşturan bir koruma polisi dikkat çekti.

Ankara'ya gelişinin hemen ardından Anıtkabir'de Atatürk 'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Berdimuhamedov, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Berdimuhamedov, deftere, "Türkiye Cumhuriyeti'nin önde gelen devlet adamı, Türk halkının vefalı oğlu, ulusunun bağımsızlık mücadelesi için savaşan Mustafa Kemal Atatürk 'ün manevi huzurunda, onun mertebesinin büyüklüğüne şahitlik ediyoruz" yazdı. Anıtkabir ziyaretinin ardından Berdimuhamedov, Dikmen Vadisi Türkmenistan Parkı'nı ziyaret ederek, Türkmenistan Milli Şairi Mahtumkulu Firakı Anıtı'na çelenk bıraktı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki tören öncesinde, Berdimuhamedov'un makam aracı, protokol girişinin önündeki caddeden atlı tören birliği eşliğinde geldi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA RESMİ TÖREN


Berdimuhamedov'un makam aracına Cumhurbaşkanlığı Atlı Birlikleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı girişine kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Berdimuhamedov'u makam aracından inişinde karşıladı. Erdoğan ve Berdimuhamedov'un platformda yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde milli marşlar çalındı. Berdimuhamedov, Türkçe "Merhaba asker" diyerek tören birliğini selamladı.
KÖPEK PANİĞİ


Bu sırada her iki cumhurbaşkanı tören birliğinin önünde yürürken, arka tarafta ise nereden geldiği belirlemeyen siyah bir köpek ve ardından koşturan bir koruma polisi dikkati çekti. Köpek, tören birliğinin ardından koşturması kısa süreli panik yaşanmasına neden oldu.

Daha sonra iki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Berdimuhamedov, Türkiye ve Türkmenistan bayrakları önünde basın mensuplarına poz verdi. (Ümit KOZAN/ANKARA/DHA)