Davutoğlu: AK Parti indirilirse terör çeteleri ya da beyaz Toroslar dolaşacak

Davutoğlu: AK Parti indirilirse terör çeteleri ya da beyaz Toroslar dolaşacak
Davutoğlu: AK Parti indirilirse terör çeteleri ya da beyaz Toroslar dolaşacak
Van'da konuşan Başbakan Davutoğlu, "Şer odakları biliyorlar ki AK Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek ya da çözüm süreci zayıflayacak. Çünkü biliyorlar ki AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak" dedi.

VAN - AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Van'da düzenlediği mitingde konuştu. Davutoğlu, "Vanlı kardeşlerimin, Doğulu, Güneydoğulu kardeşlerimin hayatına kasteden, rızkına göz koyan kim olursa olsun sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başladığımız işi yarım bırakmayacağız, ne çözüm süreci yarım kalacak ne de terörle mücadele süreci" dedi. Başbakan Davutoğlu "Zaten şer odakları bu kararlılığımızdan çekiniyor. Çünkü biliyorlar ki AK Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek ya da çözüm süreci zayıflayacak. Çünkü biliyorlar ki AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak. Biz bu memleketi terör çetelerine, faili meçhullere bir daha bırakmayacağız. Hiç merak etmeyin, 80'li, 90'lı yıllara bu ülkeyi döndürmek isteyenler başarılı olamayacak. Biz çözüm için her zaman olduğu gibi dimdik ayakta duracağız" diye konuştu.

Davutoğlu konuşmasında şunlara vurgu yaptı:

Şimdiden uyarıyorum; herhangi bir şekilde sandık başlarında terör yaparak halkımıza şu veya bu partiye oy vermeleri için baskı yapmaya kalkan kim olursa olsun, en şiddetli şekilde adaletin önüne çıkartılacak. Kimseye bu milleti, bu ülkeyi, bu sandıkları terk etmeyeceğiz. 1 Kasım'da inanıyorum ki sizin inancınızla birlikte Türkiye kazanacak. Birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz kazanacak. Türkler de kazanacak, Kürtler de kazanacak. 78 milyon hep beraber kazanacak.

Bizim kültürümüzde kimseyi kimliğinden, inancından, fikriyatından dolayı kınamak yoktur. Biz, insanı eşrefi mahlukat olarak görürüz. Yaratılmışların en şereflisi olarak görürüz, hepsini kardeş, dost biliriz. Siyaset yapıyor olmamızın yegane sebebi de amacı da budur. Askerimizi, polisimizi katleden bütün teröristler kahrolsun, kahrolacaklar. Yeni Türkiye heyecanının bu ülkenin her karış toprağında, her insanın gönlünde karşılık bulduğunu görüyorum. Çünkü biz Türkiye'ye baktığımızda Van'ı görüyoruz. Van'ın kahvaltısı vardır ya her geldiğimde ederim, çeşit çeşit nimetlerle donatırsınız o kahvaltı sofrasını, her biri farklı lezzetlerde olan nimetlerle, işte bizler de böyleyiz. Kürt'üyle, Türk'üyle, Arap'ıyla, Zaza'sıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle hep birlikte lezzet sofrasıyız, Türkiye lezzet sofrasıdır.

Kimimiz güzel Türkçemizle, Yunus Emre'nin Türkçesiyle konuşuruz, kimimiz güzel Kürtçemizle 'ser seran ser çavan' deriz. Kimimiz Feqiye Teyran'ın güzel Kürtçesiyle konuşuruz. Kimimizin teni biraz koyu, kimimizin teni biraz beyaz ama hepimizin yüreği ak mı ak. Birbirimizden kız alır, kız veririz, çocuklarımızın bir dedesi Türk'tür, bir dedesi Kürt'tür. Aynı ağıtları söyler, kıbleye vardığımızda aynı kıbleye yönelir, el öptüğümüzde aynı mübarek elleri öperiz. Bizi ayırmak mümkün mü? Bu yürekleri parçalamak mümkün mü? Sen Kürtsün, Türksün diye aramıza nifak sokmak mümkün mü? İşte buradayız, Van meydanındayız. Kurban Bayramı'nın bayram namazında Diyarbakır Ulu Camide eda ettiğimde binlerce Diyarbakırlı da aynı şeyi söylemişti. Biz, bir kardeşimizi gördüğümüzde alnındaki nuru görürüz, yüreğindeki aşkı, muhabbeti görürüz. Kanına, genetiğine, kafatasına değil, kafasının içindeki zihne, gönlündeki yüreğindeki aşka bakarız. Bu toprakların en büyük zenginliği ne tarımdır ne yer altı zenginliği ne de denizdir. Bizi zengin kılan bu toprakların insanıdır, bizi zengin kılan Vanlılardır, Edirnelilerdir, Trabzonlulardır. Bizim kültürümüzde kimseyi kimliğinden, inancından, fikriyatından dolayı kınamak yoktur. Biz, insanı eşrefi mahlukat olarak görürüz. Yaratılmışların en şereflisi olarak görürüz, hepsini kardeş, dost biliriz. Siyaset yapıyor olmamızın yegane sebebi de amacı da budur. Biz, bölmek, parçalamak, şiddeti körüklemek için değil, kardeşliği, birliği, dayanışmayı getirmek için bir aradayız. Bu toprakların makus talihini değiştirmek için siyaset yapıyoruz, yokluğu, yoksulluğu, yasakları bu topraklardan silip atmak için siyaset yapıyoruz. Bu ülke için, bu millet için bu aziz Van için siyaset yapıyoruz. Maalesef biz bu amaçla gece, gündüz çalışırken, Türk'ü, Kürt'ü, Zaza'sı hep beraber oturup kafa kafaya geceler boyu, işte Toros Yörüklerinden Ahmet, Batman Kürtlerinden Mehmet, Diyarbakır Kürtlerinden Mehdi, Bingöl Zazası Cevdet ve şimdi Vanlı Beşir hepimiz adımızla kimliğimizle masada oturuyor, Türkiye'nin geleceği için hep beraber çalışıyoruz. Hiçbir ayrım yapmıyoruz gönül gönüle, zihin zihine veriyoruz. Yıllardır tanıdığımız, birbirimizi kardeş olarak gördüğümüz Cevdet Bey'i başka bir kardeşimizden ayırmak mümkün mü?"

Hükümet olarak Van, Bingöl, Hakkari, Bitlis ve bütün illeri kalkındıracak yatırımlar yapıyoruz ancak terör örgütünün bunu engellemeye çalışıyor. Yakıp yıkıyorlar. En son, binbir zorlukla bitirdiğimiz, bir sürü sabotaja rağmen bitirdiğimiz Selahaddin Eyyubi Havalimanı'na da geçenlerde saldırdılar. Aslında saldırı, Yüksekova'da Selahaddin Eyyubi Havalimanı'na değil bizzat Selahaddin Eyyubi'nin temsil ettiği kardeşliğiydi. Hakkarili kardeşlerim, benim Konyalı kardeşlerim gibi aynı şartlarda havalimanına, Türkiye'nin bütün imkanlarına kavuşsun diye biz orada o havalimanını Cumhurbaşkanımızla açtık ve ama saldırdılar. Yapılırken saldırdılar, şimdi saldırıyorlar. Bilsinler ki biz başladığımız işi yarım bırakmayız. Allah'ın izniyle Yüksekova'da, Sehahaddin Eyyubi Havalimanı kıyamete kadar bölge insanının hizmetinde olacak. Biz esnafımızın cebi dolsun, evine, ailesine daha iyi bir yaşam sağlasın diye destek veriyoruz, bunlar sokakta hendek kazıyor, caddelerde kepenk kapattırıyor. Biz, 'Benim Doğu'daki kardeşimin Batı'dakinden ne farkı var, o da işine girip çalışsın' diye bu bölgede fabrika açıyoruz. Bunlar gelip iş makinelerini kırıyorlar. Neden biliyor musunuz, istiyorlar ki herkes işsiz kalsın, sonra da küçücük, gencecik yaşta dağlarda ölsün diye. Dağlara kaçırmak için gençlere fabrika yapmamıza izin vermiyorlar."

'ÇÖZÜM SÜRECİ YARIM KALMAYACAK'

Biz, Vanlı kardeşlerimiz kepengini kapatmasın, eşkıyalar evinin önünde hendek kazmasın diye huzur ve demokrasi operasyonunu başlattık. Hiç merak etmeyin Vanlılar, gittiğim her yerde Doğu'dan, Güneydoğu'dan vatandaşlarım şunu söylüyor; Diyarbakır'da da, bayramdan sonra, birçok kardeşim kulağıma eğildi, 'Allah devlete, millete zeval vermesin" diye dua etti ve sonra da dedi ki 'Aman ne olur bu eşkıyalardan bizi kurtarın, sakın başladığınız işi yarım bırakmayın.' Ben size Van meydanından söz veriyorum; bu Vanlı kardeşlerimin, Doğulu, Güneydoğulu kardeşlerimin hayatına kasteden, rızkına göz koyan kim olursa olsun sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başladığımız işi yarım bırakmayacağız. Ne Çözüm Süreci yarım kalacak ne de terörle mücadele süreci. Van'dan, 1. Dünya Savaş'ında 120 şehit verildi. Onlar her birimizin yiğitleridir, şehitleridir. Hiçbirini birbirinden ayırmayız. Allah şahit olsun, sizin huzurunuzda söz veriyorum, 78 milyona hitap ederek diyorum, bir gün dahi, bir saat dahi, bir dakika dahi, bir saniye dahi herhangi bir bebeği, herhangi bir çocuğu, herhangi bir genci, herhangi bir vatandaşımızı 'Kürt'tür, Türk'tür' diye ayırırsak bu makamlar da nefes alıp verdiğimiz bu ten de bize haram olsun. Biz Resulullah'ın dediği gibi bütün bu cahiliye adetlerini ayağımızın altına almış, öyle yola çıkmışız. Onun için bu mücadele sürecek. Sizleri eline silahı alan sokak çapulcularına kesinlikle teslim etmeyeceğiz. Canınıza, malınıza, namusunuza kastedenlere karşı sizleri kimsesiz bırakmayacağız.

'AK PARTİ İKTİDARI GİDERSE BEYAZ TOROSLAR DOLAŞACAK'

Bırakın makamımızı, koltuğumuzu, canımıza dahi mal olsa bu yoldan, bu kutlu yoldan dönmek, vazgeçmek bizim için söz konusu değildir. Zaten şer odakları da bu kararlılığımızdan çekiniyor. Çünkü biliyorlar ki AK Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek ya da çözüm süreci zayıflayacak. Çünkü biliyorlar ki AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak. Biz bu memleketi terör çetelerine, faili meçhullere bir daha bırakmayacağız. Hiç merak etmeyin, 80'li, 90'lı yıllara bu ülkeyi döndürmek isteyenler başarılı olamayacak. Biz çözüm için her zaman olduğu gibi dimdik ayakta duracağız.

Huzur ve demokrasi operasyonuna başlamak zorunda bırakıldığımızda, DEAŞ bize saldırdığında, PKK bize saldırdığında verdiğim talimat açıktı. 'Bu terör çeteleriyle mücadele edeceksiniz ama tek bir vatandaşımızın gönlünde tek bir şüphe uyandırmayacak, hiçbir vatandaşımızın canına, malına, onuruna zarar vermeyeceksiniz,' İşte ayırdık, ayırıyoruz ama onlar ayırmıyorlar, sivili de korucuyu da askeri, polisi de, bütün kardeşlerimizi şehit ediyorlar.

(AA)