Davutoğlu: Başkanlık sistemi istedik ama halk yetki vermedi

Davutoğlu: Başkanlık sistemi istedik ama halk yetki vermedi
Davutoğlu: Başkanlık sistemi istedik ama halk yetki vermedi
İktidar çoğunluğunu kaybettikten sonra katıldığı ilk canlı yayında, Başkanlık Sistemi tartışmalarına değinen AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, halkın sistem değişikliğine yetki vermediğini söyleyerek, "Sistem değişmediğine göre artık taşların yerine oturtulması lazım" dedi.

RADİKAL – 7 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez bir canlı yayına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Başkanlık sistemine geçmek istedik ama buna halk yetki vermedi. Şu anda yeni bir tablo var, herkes bu tabloyu var olan sistem içinde yönetmekle zorunludur” dedi.

Pazar günü yapılan seçimde tek başına iktidar kurabilecek Meclis çoğunluğunu kaybeden AKP ’nin Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, dün akşam TRT özel yayınına katılarak seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Seçim öncesinde özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen ‘Başkanlık sistemi’ tartışmalarına ilişkin ilginç değerlendirmeler yapan Başbakan Davutoğlu, parlamenter sisteme hiçbir zaman karşı olmadığını söyledi. Davutoğlu, Erdoğan’ın pozisyonuna ilişkin olarak da “Sistem değişmediğine göre artık taşların yerine oturtulması lazım. Herkes kendi görevini yetki ve sorumlulukları dahilinde üzerine düşeni yaparsa bir uzlaşı doğar” ifadelerini kullandı.

Genel BAşkan'ın bu sözleri, ‘Başkanlık sistemi’ konusunun artık AKP için de kapandığı şeklinde yorumlandı. Davutoğlu’nun dün akşamki açıklamalarından konuyla ilgili bölümler şöyle:

BAŞKANLIK SİSTEMİNE HALK YETKİ VERMEDİ

Parlamenter sisteme karşı değilim hiçbir zaman da olmadım. Türkiye’de 12 Eylül yönetimi çarpık bir sistem kurdular. Yetkiler öylesine paylaşılmıştır ki parlamentonun dışındadır bütün yetkiler. Başkanlık sistemine geçmek istedik ama buna halk yetki vermedi. Şu anda yeni bir tablo var, herkes bu tabloyu var olan sistem içinde yönetmekle zorunludur.

SİSTEM DEĞİŞMEDİĞİNE GÖRE TAŞLAR YERİNE OTURMALI

Cumhurbaşkanlığı makamının tartışma konusu yapılmaması lazım. Cumhurbaşkanının herkesi sorumluluğa davet ettiği tutumunun karşılık bulması lazım. Cumhurbaşkanını yok saymak, mekan tartışması yapmak belirsizliği artırır. Cumhurbaşkanımızın pazartesi günü yapmış olduğu açıklamayı bütün partilerin iyice okumasını dilerim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu tutumuyla krizi çözen bir makamdır. Rolleri dağıtacak ve yönetecek kişi Cumhurbaşkanıdır. Kişi nerede ise makamı orasıdır. Sistem değişmediğine göre artık taşların yerine oturtulması lazım. Herkes kendi görevini yetki ve sorumlulukları dahilinde üzerine düşeni yaparsa bir uzlaşı doğar.

CUMHURBAŞKANINI KOALİSYONUN PARÇASI YAPMAK DOĞRU DEĞİL

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal ile ilk meclisi açacak olan kişiyle görüşmesi, olumludur. Ha koalisyon partiler arası olur. Sayın Cumhurbaşkanımız krizi çözmek için gerektiği anda devreye girer. Koalisyon müzakereleri AK Parti ile CHP, MHP arasındadır. HDP ile diğerleri arasındadır vs. Koalisyon müzakeresi olmaz bu. Koalisyon müzakerelerinin doğası partiler arasındadır. Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinin parçası değildir. Müzakereleri yapacak kişi de değildir. Parçası haline getirmek de doğru değildir. Bu, işin doğasına aykırı olur. Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinde olabilecek bir tıkanmayı aşabilecek bir makamdır. Şöyle böyle kanalları açabilir, yardımcı olabilir ama koalisyon müzakereleri partiler arasındadır ve partiler arasında olması parlamenter demokrasinin bir gereğidir. Onun için herkesle biz görüşürüz, herkes de bizle görüşür. Ama Cumhurbaşkanımızın Baykal ile görüşmesi, koalisyon müzakeresi değildir. Herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu işin doğasına da aykırı olur. Yeni meclisin en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır.