Davutoğlu: Bende IŞİD'i destekleyecek yüz var mı?

Davutoğlu: Bende IŞİD'i destekleyecek yüz var mı?
Davutoğlu: Bende IŞİD'i destekleyecek yüz var mı?
Davutoğlu, bir öğrencinin IŞİD eleştirilerini sorması üzerine 'Şimdi bana bakın. Bende IŞİD'i destekleyecek yüz var mı' yanıtını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Üsküdar'da öğrencilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, bir öğrencinin IŞİD eleştirilerini sorması üzerine şu cevabı verdi: "Şimdi bana bakın yüzüme gözüme bende IŞİD’i destekleyecek yüz var mı? Bizim temsil ettiğimiz İslam IŞİD’in tam karşıtı. IŞİD’i yok edecek İslam odur. PKK ’ya operasyonlar başlamadan IŞİD’e operasyonlar başlattık. Sabahları erken çalan telefon beni tedirgin eder. Daha gece uykumun bölünmediği hiçbir gün yaşamadım. Genelde İçişleri Bakanlığı'ndan aradıklarında o anda insanın zihnine bir şüphe düşer.Bu sabah İçişleri Bakanımız aradığında, Diyarbakır’da yapılan operasyon sırasında kapıyı açmak için yüklenildiğinde oraya yerleştirilen bombalarla iki şehit verdik. Bu kadar yoğun mücadele veriyoruz ama hala benzer suçlamalar yönlendiriliyor."

GENÇLERE POTANSİYEL SUÇLU DİYE BAKMADIK

Gezi olaylarında üniversite gençleri sokaklardaydı. Gezi olaylarına katılanların hepsi terörist miydi?

O günlerde bir televizyon programında şunu söylemiştim. Değişik gruplardan birkaç tanesiyle ders yapmak atölye çalışması yapmak isterdim. Biz onların hiçbirine terörist diye bakmadık. Bizi eleştirenler, bugün eleştirip yarın takdir edebilirler. Kesinlikle hiçbir zaman hiçbir gence potansiyel suçlu gibi bakmadım hayatımda. Şimdi gezi olayındaki hassasiyet şuydu. Bizim hissiyatlarında yabancılaşmamızdan daha çok, o hissiyatları belli kesimlerin istismar etti. Şu anda da bize en muhalif olan kim ise gençlik olarak onları dinlemeye hem hazırız, hem konuşmaya hazırız. Ama teröristler eğer gençleri istismar ediyorlarsa onların önünü kesmek lazım. Çünkü biz o tür çatışmalardan çok çekmiş bir nesiliz.

GELİR TESTİ CEZALARI 

Genel sağlık sigortasıyla alakalı olarak beyannamede muafiyetten bahsettiniz. Ama şimdiye kadar gelen borçlar var. Gelir testi yapılmamasından dolayı. Bununla ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Şimdi gidince vereceğim ilk şey test kelimesini kaldırın buradan diyeceğim. Test deyince gençler korkuyor gitmiyor. Test denince gelir testine başka bir şey bulalım, gelir ikramı falan.Bir kere şunu söyleyeyim bütün gençlere. Gençleri borçlandırmak gibi bir düşüncemiz yok. Sizin her mahiyetteki borçlarınızı erteleyeceğiz. Borç sıkıntısı içinde, strese girmeyin. Ne genel sağlık sigortası anlamında borç ne diğer anlamda. Düşünün biz sizin önünüzü açacak faizsiz krediler, hibeler vermeyi tasarlıyoruz. Ama bir sistem oturtulmaya çalışılıyor genel sağlık sigortasında. İster istemez gelir testi üzerinden bazı tespitler yapılmış. Burada size söylüyorum 1 Kasım'dan sonra yapacağımız ilk bütün o borçları silmek olacak iyi mi? sonra da tahakkuk etmiş borçları da sileceğiz. sistem oturacak. Okulu bitirdikten sonra iki yıl da müddet vereceğiz size. İş güç sahibi olun ondan sonra ödemeye başlarsınız.  (REUTERS)