Davutoğlu: Bir kriz çağındayız

Davutoğlu: Bir kriz çağındayız
Davutoğlu: Bir kriz çağındayız
Ankara'da düzenlenen B20 Zirvesi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,"Bir kriz çağındayız. Soğuk Savaş sonrası 3 temel zorluk yaşandı" dedi.

Başbakan Davutoğlu, kasım ayında Antalya’da yapılacak G20 Zirvesi öncesi Ankara ’da yapılan B20 Zirvesi’nde konuşuyor. “Bir kriz çağındayız diyen” Başbakan Davutoğlu, Soğuk Savaş sonrası 3 temel zorluk yaşandığı belirtti. Öncelikle politik bir depremin yaşandığını belirten Davutoğlu, ikinci büyük depremin ise 11 Eylül olayları olduğunu aktardı.

İŞSİZLİK ÖNEMLİ BİR ZORLUK

11 Eylül sonrası ekonomik deprem yaşandığına işaret eden Başbakan Davutoğlu, Türkiye ’nin etrafında 6 ülkede merkezi hükümette ciddi sorunlar yaşadığına işaret etti. “Tüm toplum kesimlerine seslenmek istiyorum” diyen Davutoğlu, “siyasi istikrarsızlık, ideolojik çatışmalar, ekonomik krizler yaşanırsa kötü senaryolar yaşayabiliriz. Tüm dünya liderleri için artık bir araya gelme vaktidir. Gençler arasındaki işsizlik çok önemli bir zorluk” dedi.

PAZARLAR OYNAK

“Ekonomik krize ortak bir şekilde yanıt vermeliyiz” diyen Başbakan Davutoğlu “G20 bütün bu sorunların ele alındığı bir platform olabilir. Global küresel pazarlar oldukça oynak. Bu iş dünyası ve dünya liderlerinin önündeki en büyük sorun. Çünkü ekonominin öngörülebilirliğini görmek isteriz. Gelişmekte olan ekonomilerin dinamizmi olmazsa büyümeyi de arttıramayız” şeklinde konuştu.

KÜRESEL DURGUNLUĞA İŞARET

“Gelecekte büyümeyi arttırmak için yeni bir yol çizmeliyiz” diyen “Başbakan Davutoğlu, küresel ticaretinde durgunlaştığına işaret etti. Türkiye olarak ekonomik büyümenin arttırılmasının hedeflendiğine vurgu yapan Davutoğlu “Komşu ülkeler ile ticaretimizi arttırdık. 2013’e kadar komşu ülkeler ile yüzde 8’den yüzde 30’a arttırdık. 6-7 ülke ekonomiyi kontrol edemiyorlar. Jeopolitik gerilimler, sadece ekonomik sorun çıkarmıyor. Eminiz hepiniz 3 yaşındaki Alya’nın cansız bedenini görmüşsünüzdür. Bu çocuklar nerede doğacaklarına kendileri karar vermiyor. Ancak bizim kararlarımız, yanlış kararlar onların geleceğini şekillendiriyor. Milyonlarca mülteci, milyonlarca kadın yaşlı, baskıcı bir rejimin ve aynı zamanda terör örgütlerin mağduru.

Türkiye ekonomisi büyük bir ekonomi değil “Son 4 yılda 6 milyar dolardan fazla para harcadık. Bazı Türk şehirlerden Kilis gibi… Türk vatandaşlarının sayısı Suriyelilerden az. Hiçbir şekilde bu göçmenlere karşı gösteri yapıldığını görmüyorsunuz. Kapılarımız her zaman onlara açık olacak. Sayın konuklar bir saniyeliğini Abdullah El Kurdi’yi aradım. Aylan ve Galip isimli iki oğlunu ve eşini kaybetti. Bir dakika düşünün, tüm ailenizi kaybetmiş olsaydınız ne düşünürdünüz. Tüm dünya liderlerine, tüm aydınlara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen mültecileri düşünün. Bu hepimiz için sınav olacak.

“Son 4 bu kadar mültecinin olmadığı bir çözüm önerdik ancak kimse bizi duymadı diyen Başbakan Davutoğlu “Bugün artık beraber hareket etme zamanıdır. Barışa ulaşmanın en iyi yolu birbirine bağlı ekonomilerdir. Ekonomi barış için en iyi yöntemdir. Ekonomik düşüş siyasi ve insani kriz için de en önemli sebeptir" dedi.

TEMEL BİR İLKE

“Kapsayıcı bir şekilde hareket etmeliyiz” diyen Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu:“Kapsayıcı G20, kapsayıcı Birleşmiş Milletler… Kapsayıcılık bizim için temel bir ilkedir. Büyümenin kalitesine de odaklanmalıyız. Bu yüzden de gelir payına da bakmak gerekir. İş gücünün gelirden aldığı pay G20’nin ana gündem maddelerinden biri olacaktır. KOBİ’lere destek vermek gerekir ki, istihdam yaratılabilinsin.  Eğer bir ülkede işsizlik sorunu varsa, KOBİ’lerin orada işlevsiz olmadıkları görülür.”