Davutoğlu: Birbirine Başbakanlık ikram edenler oldu ama...

Davutoğlu: Birbirine Başbakanlık ikram edenler oldu ama...
Davutoğlu: Birbirine Başbakanlık ikram edenler oldu ama...
Koalisyon görüşme trafiğine ilişkin konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Milli İrade yüzde 41'lik oranla Ak Parti'ye bu ülkenin geleceğini emanet etti. Bunun gereğini yapacağız. Pazartesi günü başlayacak olan görüşmelerde yüzde 41'lik kesimin hakkını, hukukunu tartışma konusu yapmayız.Biz milli iradeye öfkeyle yaklaşıp 'ne halleri varsa' gibi bir tavrın içine girmeyiz. Birbirlerine Başbakanlık ikram edenler oldu. Bunlar tutmadı" diye konuştu.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen iftarın ardından konuştu. Koalisyon görüşmeleri sırasında takınacakları tavrı anlatan Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''BİR KEZ DAHA HİSSETTİM Kİ''
"Bitmeyen hesapların içerisinde bir dünyada yaşıyoruz. Saray Bosna’da bir kez daha hissettim ki Türkiye ’nin kaderi yalnızca Türkiye’nin kaderi değildir. Eğer Türkiye dayanağı sarsılırsa, sivil toplumun gücü sarsılırsa, sadece Türkiye değil çevre coğrafyamız da çok daha büyük facialara maruz kalır.Alacağımız her karar, atacağımız her adım, duyacağımız her his geleceğimizi belirlemenin yanı sıra, coğrafyamınız da geleceğini belirleyecek.

''BOSNA'DA YAŞANANLAR ŞİMDİ SURİYE'DE YAŞANIYOR''
Bu tarihi dönemeçte, 20 yıl önce Bosna’da yaşananlar bugün Suriye’de yaşanıyor, Şam’da, Humus’ta, Bağdat’ta yaşanıyor.

''ÜLKEMİZDE PARLAK BİR İKTİDAR VAR''
Yunanistan’da insanlar bankadan 50 Euro bile çekemeyecek durumdayken, ülkemizde 12 yıldır güçlü bir iktidar, parlak bir iktidar var.
Bugün dahi Tayland’dan gelecek olan Uygur Türkleri’nin hesabını yapıyorduk. Kulağımızın biri dünyanın her yerinden gelecek mültecilerde. Bu manevi bir borcun ödenmesidir.Birileri ya terörü kullanarak ya Türkiye içindeki gerilimi kullanarak “Çekilin Orta Asya’dan. Sizin neyinize. Çekilin ve kendi iç gerilimlerinizle yaşayın 80’lerde, 90’larda olduğu gibi.’ diyor.

''MEŞRUİYET TARTIŞMASINA GİRMEDİK''
Biz hiçbir zaman milli irade ile mücadele etmedik. Meşruiyet tartışmasına girmedik. Milli iradenin 7 Haziran’da ortaya çıkardığı tablonun gereğini yapmak zorundayız. Türkiye’de teamülün gereği oldu. Meclis Başkanı en büyük partiden seçildi.

''GEREĞİNİ YAPACAĞIZ''
Milli İrade yüzde 41'lik oranla Ak Parti 'ye bu ülkenin geleceğini emanet etti. Bunun gereğini yapacağız. Pazartesi günü başlayacak olan görüşmelerde yüzde 41'lik kesimin hakkını, hukukunu tartışma konusu yapmayız.Biz milli iradeye öfkeyle yaklaşıp ‘ne halleri varsa’ gibi bir tavrın içine girmeyiz. Birbirlerine Başbakanlık ikram edenler oldu. Bunlar tutmadı.

''İSTİŞARELER YAPTIK''
Milli irade platformu, milli iradeye yapılan komplolara karşı saygın çevrelerden, sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu platformdur. 7 Haziran’dan bu yana Ak Parti içinde geniş kapsamlı istişareler yaptık.

Bütün sivil toplumun şunu bilmesini isterim ki 12 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz demokratik kazanımların hiçbirisinden bir adım, bir milim dahi geri gidilmesine izin vermeyiz. Kimse, Türkiye'de tekrar 28 Şubat şartlarının, tekrar 12 Eylül şartlarının, olağanüstü hallerin, sınırlamaların, kısıtlamaların olacağı bir dönemi hayal etmesin ya da böyle bir dönemin geleceği kaygısını taşımasın. Muhalefet liderlerine bir kez daha ifade etmek istiyorum ki görüşmelere Kadir Gecesi’nin olduğu gün başlayacağız. Bayramda da bitireceğiz. Böyle bir haftaya gelmesi de ilahi bir tevafuk olarak değerlendirelim."