Davutoğlu birinci sırada yemin edecekti ama...

Davutoğlu birinci sırada yemin edecekti ama...
Davutoğlu birinci sırada yemin edecekti ama...
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, birinci sırada yemin edeceği konuşuluyordu ancak Başkanlık Divanı'na zamanında haber vermediği ortaya çıktı. daha sonra Konya Milletvekili Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay mazeretleri nedeniyle sıralarından önce ant içti.

TBMM Genel Kurulu'nda, 26. Dönem 1. Yasama Yılı başladı. TBMM Genel Kurulu, en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Baykal'ın yanında, Başkanlık Divanı'nda Meclis'in en genç milletvekillerinden AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik ile HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birleşim açılırken locada yerini aldı. Erdoğan'a, en yaşlı ikinci üye AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman eşlik etti. Deniz Baykal, 26. Dönem 1. Yasama Yılı'nın ilk birleşimini açtıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın locadaki yerini aldığını bildirdi. AK Parti milletvekilleri ve bakanlar, Erdoğan'ı ayakta alkışladı.

Meclis'teki ilk yemini Başbakan Davutoğlu edecek

Genel Kurul'da daha sonra İstiklal Marşı okundu. Geçici Meclis Başkanı Baykal, yemin etmeden önce kısa bir konuşma yaptı. TBMM Genel Kurulu'na ilk gelen lider, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli'nin hemen ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerinin alkışlarıyla Bakanlar Kurulu sırasındaki yerini aldı. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da salona girdi.

Baykal'dan 1 Mart tezkeresi vurgusu

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, erken yemin etmek için Başkanlık Divanı’na zamanında haber vermediği bu yüzden sırası gelince yemin edeceği belirtiliyordu. Birinci sırada yemin etmedi ama CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay  ile birlikte mazeretleri nedeniyle sıralarından önce yemin etti.

Leyla Zana yemine Kürtçe başladı!

 BAŞBAKAN DAVUTOĞLU YEMİN ETTİ

Yemin etme sırası Ankara milletvekillerine geldiği zaman geleneğe uyularak Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz ruhu için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşundan sonra Konya milletvekili Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay mazeretleri nedeniyle sıralarından önce ant içti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, yemin ettikten sonra, Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis salonundan ayrılacağını anons etmesinden sonra, Erdoğan milletvekillerini selamlayarak TBMM'den ayrıldı.