Davutoğlu, çatışmalarda zarar gören esnafa verilecek destekleri açıkladı

Davutoğlu, çatışmalarda zarar gören esnafa verilecek destekleri açıkladı
Davutoğlu, çatışmalarda zarar gören esnafa verilecek destekleri açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, sokağa çıkma yasağı ve çatışmalarda zarar gören vatandaşlara ilişkin alınan önlemleri açıkladı. Davutoğlu, "Sur başta olmak üzere esnaf kardeşlerimizin kayıpları giderilecek.Esnafın vergi ve pirim borçları mayıs ayına kadar ertelendi. Sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde öğretmenler izinli sayılacak. Esnaf, üç aylık beyannamelerini ağustos ayına kadar ödeyebilecek" dedi.

RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Sokağa çıkma yasakları ve çatışmalarda zarar gören vatandaşlara verilecek destekleri açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

ÇATIŞMA BÖLGESİNDEKİ ESNAFA DESTEK

Terör örgütü Diyarbakır'da, Mardin'de, Şırnak'ta vatandaşlarımızın hayatını hiçe sayarak saldırı düzenliyor. Sivilleri kalkan yapıyor. Kirli bir tezgah peşindeler. Şu ana kadar terör örgütünün tuzaklarına hiçbir vatandaşlımız düşmedi. Devletin görevi vatandaşlarının hayat hakkını korumaktır. Türkiye demokrasi, adalet ve kamu düzeninden geri adım atmayacaktır. Vatandaşlarımızın emniyet ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacağız. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti oradaki vatandaşlarımızın yanındadır, öyle de olacaktır. Zararları karşılayacak güçteyiz. Biz hiçbir vatandaşımıza uzak değiliz, kimseyi sahipsiz bırakmayız.Terörist saldırı nedeniyle göç eden kardeşlerimizin yanındayız. Her türlü tedbiri değerlendirdik ve karara bağladık. Bayrağımızın dalgalandığı hiçbir yerde insanlarımızı evsiz, okulsuz, yurtsuz bırakmayız. Sur başta olmak üzere esnaf kardeşlerimizin kayıpları giderilecek. Valilerimiz bütün vatandaşlarımızla temasa geçerek ihtiyaçlarını karşılayacak. Terör dolayısıyla evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın kaymakamlara ve valiliklere müracaatları halinde gerekli her türlü destek verilecek. Esnaf kardeşlerimizin kayıpları ve mağduriyetleri giderilecek. Mükelleflerimizin, vatandaşlarımızın 1 Aralık 2015-29 Şubat 2016 tarihleri arasında denk gelen 3 aylık süredeki vergi beyannameleriyle sigorta bildirgelerini verme süresini 31 Mayıs 2016 tarihine erteledik. Vatandaşlarımız bu beyannameyle vergi ve sigorta primlerini 31 Ağustos 2016 tarihine kadar ödeyebilecekler.

 "ÖĞRETMENLERİMİZİN BİRÇOĞU EN ZOR ŞARTLARDA DAHİ ÖĞRENCİLERİNDEN AYRILMAK İSTEMEDİKLERİNİ İFADE ETTİ"

Başta Silopi ve Cizre ilçelerimiz olmak üzere sokağa çıkma yasağının uygulandığı yerlerdeki eğitim kurumlarımızda çalışan öğretmenlerimizi yasak kalkıncaya kadar izinli olarak tanımladık. Bu öğretmenlerimizin birçoğu daha sonra MEB'e başvurarak bize de doğrudan mesajlar göndererek her an vazifeye hazır olduklarını, en zor şartlarda dahi öğrencilerinden ayrılmak istemediklerini ifade ettiler. Bu meslektaşlarıma teşekkürü borç biliyorum.

"ÇOCUKLARIMIZ 180 İŞ GÜNÜ VE SAĞLIKLI BİR ORTAMDA EĞİTİM ALACAK"

Terör operasyonları nedeniyle eğitimleri yarım kalan bölge öğrencilerine yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan tedbirleri açıklayan Davutoğlu, "Bakanlığımız bu süreçte yaşanabilecek eksiklikleri tamamlamak üzere hafta sonları ve gerekirse sömestr tatilinde yoğunlaştırılmış bir program izlemek üzere gerekli bütün tedbirleri aldı. Çocuklarımız ülkenin her tarafında olduğu gibi 180 iş günü ve sağlıklı bir ortamda eğitim ve öğretim alacaklar" dedi.

 

 

 

 

 

AB SÜRECİ 

Türkiye AB zirvesi sonrası, AB süreci olumlu yönde ivme kazandı. Süreçte önemli ilerlemeler sağladık. AB üyelik müzakerelerinde 17 numaralı fasıl açıldı. 3,5 yıldan sonra ilk kez bir fasıl açıldı önümüzdeki dönemde 5 kritik başlığında açılması için çalışmaları sürdürüyoruz. Müzakerelerin düşük profiller sürdüğü zamanlarda bile biz demokratik adımlardan geri kalmadık. Bu ilke siyasetimize yön vermeye devam edecektir. Türkiye Avrupa kıtasının parçasıdır. Avrupa tarihi biz olmadan yazılamaz, Avrupa geleceği de biz olmadan tayin edilemez. 

DEMİRTAŞ'A ELEŞTİRİ

Bugünlerde Moskova'ya gidecek olanlara bu soruları sormak isteriz. Kobani'de Kürt kardeşlerimiz şehit edildiğinde hepimiz sesimizi yükselttik. Şimdi İdlib'de Arap kardeşlerimiz şehit edildiğinde sesimizi yükseltiyoruz ama Türkmenler ve Araplar katledildiğinde sessiz kalanlar hatta onları katledenleri başkentlerinde ziyaret edenler Suriye halkı nezdinde de ülkemiz nezdinde de Ortadoğu kavimleri nezdinde de hesap verecek. En büyük hesabı da Türkiye'de yaşayan Kürt vatandaşları nezdinde verecekler. Ama niye 2 ay, 1 sene önce gitmediler? Neden kriz yaşadığımız bir ülkeye bu zamanda gidiyorlar? Bunlar milletle beraber hareket etmektense Türkiye'yle kimin derdi varsa onlarla işbirliği yapmayı ahlak edinmişler. Bir grup başkanvekili de hendekleri savunuyor. Seçmenden aldığı oya ihanet eden bir yapı var. Bu parti için oy veren kardeşlerime sesleniyorum; siz Sarıkamış'ta saf saf şahadete yürüyenlerin torunlarısınız. Lütfen bir muhasebe yapınız ve bu milletin kaderini olumsuz etkileyecek yapıların çabalarını görün. Bunların derdi birliği, beraberliğiyle. Onlara en büyük cezayı güneydoğuda Kürt kardeşlerimiz verecek. Kardeşlik bu topraklarda ebediyen var olacak. 

CHP'Lİ EREN ERDEM'E TEPKİ

CHP'li bir milletvekili de 'sarin gazı' iddiasını ortaya attı. Sayın Kılıçdaroğlu dediğinde ümitlenmiştik. Ama kaç gün geçti bu rezil yalan için parti yönetimi parmağını bile kıpırdatmadı. Muhalefet tarafından insafsızca ortaya atılan onlarca yalanı milletimiz görüyor. 

SURİYE VE  IRAK KRİZİ 

Bölgemizde birçok sorunlar var. Biz toprak bütünlüğüne saygılıyız. Biz barış istiyoruz. Suriye ve Irak'ta yaşananlar sınırlarımızda güvenlik sorununa yol açıyor. Suriye'deki tüm tarafların gerekçesi DEAŞ'tır. Rusya'nın son zamanlarda yaptığı 4 bin 198 uçuştan 391'i DEAŞ'a yöneliktir. Diğerleri sivil insan ve ılımlı muhaliflere yöneliktir. İdlib'e yönelik saldırıyı kınıyoruz. Sizin Suriye'deki mevcudiyetinizin temeli nedir? Neden DEAŞ'la mücadele için orada bulunuyoruz dedikten sonra masum sivil insanları bombalıyorsunuz? Biz ilkesel tutumu sürdürüyoruz. İster Rusya olsun, ister başka zalim devlet olsun onun karşısındayız. Biz Sovyet dönemlerinde yapılan zulümleri de unutmadık. Rusya Sovyetik palavra ve iddialardan vazgeçerek diğer halklara saygı ile yaklaşmak zorundadır. Suriye halkı bizim dost ve kardeş halkımızdır. Uluslararası toplumu harekete geçmesini bekliyoruz. Hangi etnik kökenden gelirse gelsin Suriyeliler bizim kardeşimiz ve dostlarımızdır. Suriye halkının acıları sona ermelidir, barışın zemini hazırlanmalıdır. Türkiye üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Suriye'deki krizin çözümü Esad'ın yerini bırakmasıyla mümkündür. BMGK kararı sorunun çözümü için olumlu bir adımdır. Ancak bunun gerçekçi bir perspektifi de yoktur. 

Suriye'de gerçek bir barışın zemini hazırlanmalıdır. Suriye'deki krizin çözümü ancak Esad'ın yerini meşru bir hükümete bırakmasıyla mümkündür. Meşruiyetini tümüyle kaybetmiş bir yönetimin varlığını sürdürmesini öngören bir girişimin Suriye'ye barış ve istikrar getirmesi mümkün değildir. BM Güvenlik Konseyi kararı sorunun diplomatik çözümü açısından olumlu bir karardır ancak bu kararın Suriye halkını Esad'ın zulmünden koruyacak gerçekçi bir perspektifi de yoktur.

 "DESTEĞİMİZ MUSUL KURTARILINCAYA KADAR DEVAM EDECEK"

Irak makamlarının talepleri doğrultusunda gerek peşmerge gerekse Musullu yerel gönüllülere eğitim ve donatım desteği veriyoruz. Bu desteğimiz Musul kurtarılıncaya kadar devam edecektir. Bu amaçla gönderdiğimiz eğitim birliğinin güvenliği için asker ve mühimmatta yeniden tanzim de dahil olmak üzere her türlü tedbiri almak durumundayız. DEAŞ'ın Başika'daki eğitim kampımızın olduğu bölgeye gerçekleştirdiği saldırılar bu konudaki haklılığımızı bütün dünyaya göstermiştir. İlave olarak gönderilen askerlerimizin askeri gerekçeler göz önünde bulundurularak yeniden konuşlandırılması da söz konusu olmuştur. Terör tehdidi olduğu sürece orada varlığımızı tehlikeye atmayacak şekilde teyakkuz halinde olmaya devam edeceğiz. Irak'ta da terör örgütlerinin açtığı ciddi sıkıntılar var. Musul gibi ülkenin ikinci büyük kentinin düşmesi, uluslararası desteği de ortaya koymuştur. Biz de peşmerge ve yerel gönüllülere destek veriyoruz. Bu Musul kurtulana kadar devam edecektir. Türkiye komşu ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması konusunda hassasiyet göstermektedir. Bu ilave olarak gönderilen askerlerin yeniden konuşlandırılması söz konusu olmuştur. Silahlı kuvvetlerimiz toprak bütünlüğüne saygı içinde davranmaktadır. 

 İSRAİL İLE BARIŞ

İsrail'le ilişkilerimizin kesilmesi Mavi Marmara gemisi ile başlamıştır. Orada masum vatandaşlarımız şehit edilmiştir. İsrail Gazze'ye yardım götüren vatandaşlarımızı katletmiştir. Biz üç şartımız olduğunu açıkladık. Özür dileyecek, tazminat ödeyecek ve Gazze'ye abluka kalkacak. Birinci şart yerine getirildi. Bugün bazı açıklamaları dinliyorum. Bu özür beyanı açık ve net bir şekilde yerine getirilmiştir. Türkiye devleti İsrail'e özür dileten ilk devlet onuru yaşamıştır. Diğer şartların yerine getirilmesi için görüşmeler olumlu bir seyirde devam etmektedir. Nihayi noktaya ulaşıldığında kamuoyuyla paylaşırız. Bizim pozisyonumuz neyse yarın da o olacaktır. Türkiye hem tazminat hem de ambargonun kaldırılması konusunda ısrarlıdır. Bizim mazlum kardeşlerimize desteğimiz sürecektir. 21. yüzyılın en mazlum halkı Filistin halkıdır. Dünya bizim tutumumuzu bilir. Türkiye sınırsız desteği vermeyi devam edecektir. Kudüs'ün başkent olduğu Özgür Filistin devleti kurulana kadar bu destek sürecektir. Mavi Marmara saldırısı sonrası BM'de yaptığımız konuşma herkesin hafızasındadır. Orada haykırdığımız gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz. O gözyaşları dinene kadar Filistin'in yanında olmaya devam edeceğiz. 2012'de Filistin BM'de tanındığında Mahmut Abbas dışında İslam ülkesi temsilcisi bendim. O bayrak bir gün inşallah Kudüs'te de dalgalanır. Hiç kimse Gazze, Filistin konusunda Sayın Meşal kadar, bizim kadar duyarlı değildir. 

ANKARA YANGININDA ZARAR GÖREN ESNAFA DA DESTEK 

Ankara'daki yangın sebebiyle sıkıntıya düşen esnaf kardeşlerimize sesleniyorum. Esnaf kardeşlerimizin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi konusunda, bu vatandaşlarımıza dükkan başına 30 bin lira yardım yapılmasını karara bağladık. O dükkanların yeniden açılması için destek olacağız.