Davutoğlu: Cihan devleti 12 yıl içinde kurulacak

Davutoğlu: Cihan devleti 12 yıl içinde kurulacak
Davutoğlu: Cihan devleti 12 yıl içinde kurulacak
Çanakkale'de AK Parti milletvekili aday tanıtım toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçmişte bir cihan devletinin küçülme sürecinin 12 yılda gerçekleştiğini anımsatarak, "Güçlü bir Cumhuriyetin, Cihan Devleti olma ideali de önümüzdeki 12 yıl içinde gerçekleşecek" dedi.

Erdem SÜREK- Burak GEZEN- Turan GÜLTEKİN- Ersan KÜÇÜKKURU

ÇANAKKALE - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, salonu dolduran bine yakın partiliye hitaben yaptığı konuşmada, "Çanakkale demek bir tarih demektir. Çanakkale demek bir milletin tarih yürüyüşündeki en şanlı direniş demektir. Onun için Çanakkaleli olmakla ne kadar gurur duysanız azdır" dedi.

"CİHAN DEVLETİ OLMA İDEALİ 12 YILDA GERÇEKLEŞECEK"
2011 seçimlerine hazırlanırken hedefi 2023 olarak belirlediklerini hatırlatan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şöyle konuştu:

Bütün dünyaya 2015’i tanıtacağız. Bazılarının iddia ettiği gibi ve iftira ettikleri gibi bir soykırım yıldönümü olarak değil, bir milletin şanlı direnişinin, Çanakkale direnişinin yıldönümü olarak tanıtacağız. 100 yılın muhasebesini yapmaya devam edeceğiz. Onun için hedef 2023 dedik.

Nasıl 1911 ile 1918 arasında 7 yılda bir milleti ait oldukları bütün topraklardan çıkartarak küçük bir coğrafyaya sokma çabası içine girmişse bazı çevreler, Anadolu’nun içine hapsetme hedefi gütmüşlerse ve zannetmişlerse ki bir savaş kaybetmekle bir millet bozguna uğrar ve tarihi iddialarından vazgeçer, yanıldılar. Ardından gelen İstiklal Harbi ile Cumhuriyetimiz kuruldu.

Şimdi şunu söylüyoruz. Nasıl bir cihan devletinin küçülme süreci 12 yılda gerçekleşmişse, güçlü bir Cumhuriyetin Cihan Devleti olma ideali de önümüzdeki 12 yıl içinde gerçekleşecek. İnşallah 2023’te hedeflediğimiz gibi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Milli gelirimiz 2023’de inşallah 2 trilyon doları aşacak. O zaman bu şefkat ve kudret eli güçlü olan Türkiye ’nin insanlığa nasıl el uzattığını bir kez daha göstereceğiz. Bizim için artık sadece kendi insanımızın refah seviyesini yükseltmek değil, bütün insanlığın dertlerine deva olabilecek bir ekonomik güce sahip olma hedefimiz var. Bizim büyük petrol kuyularımız yok, ama öyle bir değerimiz var ki o değerin karşılığı bedelle ödenmez. O değer insan kaynağımız, yani sizler. İnsan kaynağı güçlü olan bir milletin başka bir kaynağa ihtiyacı yok. Yeter ki bu insan kaynağını doğru kullanabilelim. AK Parti iktidarının temel hedefi de bu insan kaynağını doğru kullanmak. (dha)