Davutoğlu: Cumhurbaşkanı, hükümet kurma görevini bugün verecek

Davutoğlu: Cumhurbaşkanı, hükümet kurma görevini bugün verecek
Davutoğlu: Cumhurbaşkanı, hükümet kurma görevini bugün verecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Muhtemelen Cumhurbaşkanımız bugün beni hükümet kurmam için görevlendirecek" dedi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu TBMM'deki parti grubu toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümet kurma görevini bugün vereceğini söyledi. Davutoğlu, "Muhtemelen Cumhurbaşkanımız bugün beni hükümet kurmam için görevlendirecek" dedi. 

Davutoğlu ilk tur koalisyon görüşmelerinin de  Ramazan Bayramı öncesi pazartesi günü yapılacağını  belirterek şunları söyledi: "İnşallah önümüzdeki hafta, Ramazan Bayramı öncesinde ilk tur görüşmeleri (hükümet kurma görüşmeleri) yapmayı planlıyorum. Bu takvim çerçevesinde usulümüz de açık ve net olacak. Kamuoyundan hiçbir şey gizlemeyeceğiz, şeffaf bir şekilde görüşeceğiz, yapıcı olacağız."

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Geçtiğimiz grup toplantısında konu Meclis Başkanlığı'ydı. Meclis Başkanlığı seçiminde yaşananlar herkes için önemli dersler içermiştir. Meclis Başkanlığı seçimini Ak Parti kazandı, ilkeli siyaset kazandı. Tek tek muhasebe etmek de fayda var. Kritik bir koalisyon hazırlığı öncesinde herkesin kendine ders çıkarması lazımdır. Son grup toplantısında iki hususun altını çizdim. Biz bir aday gösterdiğimiz arkasında dururuz. Herkes şahit oldu ki AK Parti bir kara aldı mı arkasında çelik gibi durur. Hiçbir fire olmadı.

UZLAŞMACI DİL KAZANDI
Siyasetin bir matematik meselesi olmadığını ortaya koyduk. Onlar blokçu siyaseti takip ettiler biz teamüle önem verdik. Meclis başkanları en büyük partilerden seçilmişlerdir. Dil ve üslup olarak, sonrasında da uzlaşmacı dil kazandı. Siyasetimizin geleneğini korumak istedik. Başkanlık seçiminden sonraki tartışmalara herkes baksın. Zafer sarhoşluğu yaşamadık, siz kaybettiniz demedik, kazandık belki demedik.

HALAÇOĞLU’NUN SÖZLERİNE YANIT
Sayın Baykal üzerinden yürütülen polemiklere bakın. Türk siyasetine kara bir leke olarak geçmiş biz sözdür. Bu milletvekiline şunu söylerim; seviyesizliğinizi kendi aranızda sürdürün, AK Partiyi çekmeye çalışmayın.

CUMHURBAŞKANIMIZ BUGÜN GÖREV VERECEK
Bugün başkanlık divanı oluşacak inşallah. Partilere sesleniyorum. 7 Haziran’da takılan tavırlara dikkat çekmek istiyorum. Bundan sonra da takip edecek siyasetin unsurları da seçim sonrası gösterdiğimiz tavırdır. Cumhurbaşkanı muhtemelen bana hükümet için bugün görev verecek. Hiçbir kararımızı tek başımıza almadık.

AK Parti büyük bir harmandır. Bundan sonra da sürdüreceğiz, her ihtimale hazırlıklı teşkilatlarımız. Aydınlarla, bazen iftarda bit gruplar, bazen sahurda başka bir grupla istişare yaptık. Görmediğimiz, kaçırdığımız bir şey var mı diye. Kanaat önderleriyle konuştuk. Halkımızla buluşuyoruz. Muhteşem bir iftarda onlar kucaklaştık.

Kurumsal bir faaliyet içine girdik. Cumhurbaşkanımız görevlendirmesini beklemeden hazır olmak için koalisyon görüşmeleri için komisyonlar kurduk. Hiç kimseye önyargılı bakmadan, seçim beyannamelerinde ne demişler dite titiz bir çalışma yürüttük, raporlarını da dün aldım.Diğer partiler vekillerinin sözlerine karşılık vermekle meşgul, AK Partinin farkı budur, hepinize teşekkür ediyorum. Kutuplaştırma siyaseti bitmiş. Maalesef diğer partiler statik bir pozisyon belirlediler, kendilerini mahkum ettiler şimdi kıvranıyorlar.

HDP’YE ELEŞTİRİ
Siyasete çatıdan başlarsınız, başlarsınız tartışmaya, biz temelden başladık. HDP daha vahim bir durumda . Şiddetle terörle arasına mesafe kuramadı. Hala demokratik bir mücadele içindeyim, şiddete teröre gerek yok diyemedi. Yaptıkları her açıklama Kandil’den ayar verilerek yapılıyor. Siirt’deki saldırılardan sonra açıklama bekledik. Çatışmasızlık söylemin ötesine geçilmiştir. Herkes safını tercih etmelidir. Evet biz çözüm sürecini savunduk, kardeşliği savunduk. Burada gelip konuşsunlar ama silahını bıraktıklarını söylesinler.

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINI TARTIŞTIRMAYIZ
Her konuyu tartışmaya açığız ama cumhurbaşkanlığı makamını konuşturmayız, tartıştırmayız. Hiç kimse cumhurbaşkanlığı için “Fanus’a girecek” gibi bir ifade kullanamaz. Cumhurbaşkanlığı makamını tartışma konusu yapmaktan vazgeçin, size de millete de faydası yok.

“ERDOĞAN ZAMAN KAZANIYOR” İDDİALARI
Bunu iddia edenler sistemi bilmeyenlerdir, anayasayı bilmeyenlerdir. Başkanlık divanın gecikmesini sorumlusu AK Parti değildir. CHP , HDP arasındaki anlaşmazlıktır. Gecikmeden cumhurbaşkanımız da değildir. Bilinçli bir geciktirme çabası içinde olmadı. İnşallah bugün değerlendirmemizi yapacağız adaylarımız belirleyeceğiz. Öğleden sonra uygun görürse cumhurbaşkanımız görevlendirme yapacak. Balkon konuşmasında söyledim. 13 yıllık gelenekte yönetim boşluğu olamaz.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ
Bugün cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi halinde önümüzdeki hafta ilk tur görüşmelerini yapmayı planlıyorum. Gelecek hafta partileri ziyaret edeceğim. Kamuoyundan hiçbir şey gizlemeyeceğiz, şeffaf görüşeceğiz. Detaylı şekilde konuşup sağlıklı bir hükümet ortaklığı için çalışacağız.

PARTİ LİDERLERİNE SESLENİYORUM
Parti liderlerine seslenmek istiyorum. Gelin hep birlikte saygı dili kullanalım. Yapıcı bir yaklaşımda bulunalım. Yolları kapamak yerine açalım. Baştan önyargılı olmayan, karşı tarafı mahkum etmeyen bir yaklaşım. Biz böyle bir yaklaşım için hazırlandık, dosyalarımız hazır.

HEP TEK PARTİ İKTİDARINI SAVUNDUK
Ben hamle yapayım diyerek yapılan bir görüşme, yaklaşım içine girilirse sonuç alınamaz. Empati yapan bir usulle yaklaşırken Türkiye ’yi hükümetsiz bırakmayacak bir çalışma yaparız. AK Parti hep tek parti hükümetini savunduk. Halkımız bize yetki verseydi projelerimize en güçlü şekilde ilerlerdik.

Koalisyon istemezdik, söyledik meydanlarda. Milli irade uzlaşın dediyse de bunu tartışmayız. AK Parti olarak her zaman farklı görüşü, kanaati dinlemeye hazırız ama psikolojik operasyonlara, baskılara hazır değiliz, taviz vermeyiz.

YA SAĞLIKLI HÜKÜMET YA MİLLİ İRADE
Birileri yukarıdan akıl vermeye kalkar, şöyle yapın böyle yapın bir dille gelirse haddini bil der, halkımıza gideriz. Yumrukla siyaset yapılmaz, yumrukları çözelim tokalaşmaya hazır olalım. Kararlı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Ya Türkiye çok sağlıklı bir hükümete gidecek ya da milli iradeye gideceğiz.