Davutoğlu: Dışardan bakanlık olabilir

Davutoğlu: Dışardan bakanlık olabilir
Davutoğlu: Dışardan bakanlık olabilir
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ya da Başbakanın ekibi gibi bir algının yanlış olduğunu belirterek, "Benim ekibim onun, onun ekibi benimdi" dedi. "Seçimde başarısız olursam bırakır, kitap yazarım" açıklamasında bulunan Davutoğlu'nun, 7 Haziran'daki seçim için CHP gibi üst limitinin olmadığını söylemesi de dikkat çekti. Güvenlik reformunun, 6-7 Ekim olayları nedeniyle çıkartıldığını savunan Davutoğlu, her kesimden aday gösterdiği gerekçesiyle HDP için 'bukalemun' gibi niteledirmesinde bulundu. 3 dönem kuralına takılacak olan bakanlar için de Başbakan Davutoğlu'nun yorumu şu oldu: " Ali, Bülent ve Beşir beylerle birçok şeyi paylaşmışız. Ne ayrılırız ne ben kendimi yalnız hissederim. Dışarıdan bakanlık konusu ihtimal dışı değil."

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV’de milletvekili aday listesi ve seçime yönelik soruları yanıtladı.

Aday listesi nasıl hazırlandı? Cumhurbaşkanının bir dahli oldu mu?

Sanki yıllardır ayrı ekiplerde çalışıyorduk da, ayrı ekipler yarıştı, kime yakın olduğu konusunda ağırlık hesabı yapıldı. Bu çok yanlış bir algı. Benim ekibim onun ekibi, onun ekibi benim ekibimdi. 'Cumhurbaşkanlığında kiminle çalışmak istersiniz?' diye sorduk, Başbakanlıkta bazı arkadaşlar kaldı, bazı arkadaşlar Cumhurbaşkanlığına gitti. Davutoğlu’nun ekibi yada Cumhurbaşkanının ekibi ayrımı yapmak sunidir. İnsanların yüreklerindeki sevgiyi nasıl parçalayabilirsiniz? Hatta MYK’da da arkadaşlara dışarıya farklı görüntü vermek isteyenlere işareten söyledim, ‘cumhurbaşkanımızın yanında olmayan benim de yanımda olmasın’ dedim.

CUMHURBAŞKANININ DA BAŞBAKANIN DA YERİ BELLİDİR

Bu şu demek değil, ekip olarak, arkadaşlık olarak Cumhurbaşkanının ekibi, Başbakanın ekibi gibi bir ayrım olmaz. Ama devletin kurumsal işleyişi konusunda Cumhurbaşkanının da Başbakanın da yeri bellidir. Cumhurbaşkanı siyaset üstü tarafsız bir konumdadır. Listelere müdahil olma gibi bir durum söz konusu değil. Cumhurbaşkanına yakın denilen isimlerin çoğu benim yıllarca beraber olduğum arkadaşlar.

Ben herhalde Cumhurbaşkanımızla 12 yıl birlikte çalışmış biri olarak, bunun için Cumhurbaşkanımızla saatlerce görüşmeye gerek yok. Bazen konuşmadan da anlaşılan sadece bakışlarla da meselelerin çözülebileceği bir şeyden bahsediyoruz. Böyle bir kategorizasyon söz konusu değil. Aday belirleme sürecinde belli kriterler oldu. Projelere aidiyet, AK Parti’nin vizyonunu benimseme, nerede nasıl katkı yapabileceği… Bana kimler yakın diye bir kriter söz konusu olmadı.

- Geçmiş döneme oranla yıldız isimlerin olmadığı göze çarpıyor. Bunun nedeni olumsuz etkisinden mi kaynaklanıyor yoksa partililik ve güvenilirlik kıstasları yüzünden mi böyle?

Biz bir konsere çıkmıyoruz, futbol maçına çıkmıyoruz. Ama bu adaylar içinde sanatkarlar da var, yazarlar, entelektüeller de var. Burada nihayet bir yıldız ekip gibi bir görüntü ortaya koymaktansa, Eflatunun çok sevdiğim prensibi vardır; 'Adalet her şeyin hakkını vermek ve olması gerken yere koymaktır.' Sadece popülerlik üzerinden adaylığa başladığınızda, onları popülerlikle kaybedebilirsiniz. Flaş isimler, yıldız isimlerin ötesinde, bir AK Parti’nin omurgası var, iki bu geleneği yenileyecek entelektüel sosyal birikime sahip unsurlar, bunların bir kısmı şimdi bilinmiyor. Şu anda sıradan gibi görünen belki de iki yıl sonra isimler en popüler siyasetçi haline dönüşecek.

Ben başdanışmanlık görevini yaparken, genel yayın yönetmenleri toplantısında, Başbakanımız Abdullah Gül’dü, o toplantıda olanların çok azı beni tanıyordu, bir kısmı da beni gazeteciler arasında zannetti. Ki akademik dünyada herkes beni bilirdi. Ama bazı kesimlerde bilinmeyebilir. Şöhret siyasette en büyük afet. Ben şuna baktım, bu geleneğin sürekliliğini kimlerle devam ettirebilirim, yenileyebilirim. Üçüncü bir unsur da bu geleneği kimlerle çeşitlendirebileceğim.

2007-2011’de kimleri kast ediyorsunuz? Eğer hakan şükür gibi bir isim bunlar ise kast edilen, Hakan’ı zikretmen bizden ayrılmış dolayısıyla değil popülarite için söylüyorum. Şu anda listeye baktığınız zaman Orhan Miroğlu’ndan Markar Esayan’a… Bunlar bilinir, şöhret oldukları için değil.

Genel başkan olduğunuz kurumsallaşma demiştiniz. Seçtiğiniz listeyle önümüzdeki dört yılda seçimsiz bir dönem var. Bunu taşıyabilecek bir mimari gözettiniz mi? İstediğiniz gibi bir liste oluşturabildiniz mi? 'Keşke şunlar da olsaydı' diyebileceğiniz isimler var mı?

Diğer partilere göre AK Parti çok ciddi bir aday zenginliğiyle bu sürece girdi. 6 bin 230 aday. Bu havuzun içinde de çok nitelikli, bir çok alanda ciddi şekilde zorlandık. 116 saat çalıştık. Bir keresinde 19 saat aralıksız toplandık. Mimari oluşturmak şurada başlar, önce gözlem. Genel Başkanlık görevini aldıktan sonra kongreleri başlattık. Sebeplerinden birisi, yurtdışında olmak teşkilat tabanıyla ilişkimizin kısıtlı olduğu dönem vardı. Ben yeni bir işe başlarken de yeni öğrenme heyecanı, dün dedim ‘oldum diyen öldüm demiştir’ Her şey yeni bir süreç. Kongreler de bir kere 50’yi aşkın ile gittim, tek tek resmini çektim. Bu bir birikim oluşturdu. 

ADAY SEÇİMİNDE KRİTERLERİMİZ ŞUNLAR OLDU

Sonra yerelin ve vilayetin resmini çekme imkanı buldum. Hemen arkasından temayül yoklaması yaptık. Geniş katılımlı, her ilde. O yoklamalar özel bilgi olarak önüme geldi. Gözlemle onları yanyana koydum. Arkasından grup başkan vekillerimizden rapor istedim, Meclis performansı, katılım vesaire. İlk defa bu sene, iki yeni uygulama başlattık. Birisi genel başkan olarak il başkanlarının tümünü, tek tek dinledim. Resmin belli şeyleri puzzle olarak zihnimde yerleşmeye başladı. İkinci bir uygulama yaptık, STK’lar. Bize oy versin vermesin, yakın olsun olmasın. Bütün STK’lara temayül yaptık. Kimi görmek istiyorsunuz? Hiç listede olmayan bir ismi gündeme getirebilirdi. Üst kurula oturduğumuzda tek tek, 6230 kişiyle mülakat yaptılar. Ara komitenin değerlendirmesi geldi. Mimari önce zihinde canlanır. Bu kanaat dışında X ilini açtığımızda diyelim, belli isimler üzerinde yoğunlaşıyorsunuz. Eğer aynı kalitede üç isim varsa, hemen alanda kamuoyu anketi yaptırdık. Biz yapmadık, kamuoyu şirketi gitti, kim en fazla bilinir, istenir, sevilir. Hemen o gün.

ADAY BELİRLERKEN GOOGLE DA BAKTIK

Çarpıcı bir şey söyleyeyim. Bir an geldi, kaliteli iki aday. Özellikle az bilinen isimlerde. Ama resim bir yaşayan bir şey olmadığı için, Google’a girin son konuşmasını çıkartın dedim. Birkaç ilde konuşmalarını dinledik adayların. Üslubu, edebi, hitabeti, bedensel dili nasıl. Birkaç ilde böyle karar verdik. Doğal haliyle onları izledik, onun için saatlerce sürdü.

Bazı illerimizde aday bakımından, hem yerel hem ulusal ölçekte dedik ki daha iyisini arayalım. Hadi dedim zihninizden isimler çıkarın. Herkes yeni isimler ortaya çıkardı. Listede olmadığı halde aday yaptığımız isimler var.

ÖRNEĞİN MEHMET ŞİMŞEK

Ha mükemmel mi? En iyiye ulaşmaya çalışıyoruz. Bir de sizin listede görmek istediğiniz isimler var. Diyelim, Mehmet Şimşek, 2007’de bir çok kişi tanımıyordu. Ama şimdi Mehmet Şimşek adı hangi ile koysanız temayülde… Dolayısıyla zihninizdeki insan dokusuyla, toplumdaki talep arasında bir optimizasyon yapıyorsunuz. Tabi açık söyleyeyim, bu bir satranç, rakiplerinize bakıyorsunuz. Ön seçim yapıldı CHP’de, nerede kimin olabileceğini biliyorsunuz. Son gün dahi, şu hamleye karşı şunu yapsak daha doğru olur diye, iller arasında kaydırmalar yaptık.

Eve gittiğimde şunu söyledim, ben elimdeki tüm verilerimi, kabiliyetimi buraya döktüm. Bundan sonrası artık yola çıkılır ve devam edilir. Mutlaka üzülen olmuştur. Onlar da bizim dava arkadaşlarımızdır, onlarla yollarımız bir çok yerde kesişecek.

SEÇİMDE BENİM ÜST LİMİTİM YOK, MİLLETTEN NE KADAR OY VERİRSE....

7 Haziran tahmininiz nedir?

Ben hiçbir zaman doğrudan bir seçim takvimi yapmadım. Kılıçdaroğlu’nun yüzde 35'i gibi… Benim üst limitim yok, milletten ne kadar alabilirsem o kadar. Bana düşman, eleştiri dili kullananlar dahil bütün vatandaşlarımızın kalbine girebileceğimizi zannediyorum. Oy verirse genel başkan olarak, oy vermezse işte 'O zaman bir daha ki sefer oy ver' diye çağrıda bulunuyorum. Alt limit diye bir şey koymaz kendine.

Selefiniz oran vermezdi. Bir başka meydan okuma tarzı vardı. Siz bir şey diyecek misiniz?

İktidar olmazsak, birinci parti olmazsak, bana verilen emanetin hakkını veremediğimi düşünürüm. Biz bu koltuklara ne büyük heveslerle geldik, ne de kendimizi mıhlamış durumdayım. Ben makamın peşinde koşmadım, makam neredeyse beni kovaladı. Başarılı olabileceğini düşündüğüm bir arkadaşa emaneti devretmek, benim için büyük bir görev olur.

Bakalım benim bu kullandığım rahatlıkla, kılıçdaroğlu, Demirtaş, bahçeli bunu kullanabilecekler mi?

HDP BUKALEMUN GİBİ

HDP’nin bazı anketlerde barajı geçtiği söyleniyor. Size gelen araştırmalar var mı, HDP’nin oy oranına ilişkin?

Bir kere bu demokratik bir yarış. Geçerlerse tebrik ederiz, hep beraber çalışırız. Ama şimdiden HDP’ye söyleyecek bir çift sözüm var. Geçmezlerse bunu bir meşruiyet haline dönüştürmemeleri lazım. Tutup da yarışa gireceksiniz, kuralları belli bir yarış. Bu yarışın sonuçları gayri meşru olarak nitelendirmesinler. Şimdi HDP meydanlarda, ben memnuniyet duyuyorum. Rengarenk de… Bukalemun tabirini kullanayım. Bazı yerlerde sol marjinal ateist gruplar, bazı yerlerde muhafazakar adaylar. Bazı yerde eski ulusalcılar… Bence HDP herhalde bir proje olarak Syriza şeyinden hareket ederek, kendini başka alana taşımak istiyor. Protest bir parti olmaya yöneliyor. Ama protest hareketler, başta cazibe oluşturur, sonra merkez kaç güçleriyle uğraşmakta zorlanırsınız. Bende ilgiyle izliyorum. Ama bir proje olmasınlar, ona dikkat etsinler.

Ben dediğim gibi takip ediyorum. Ama kimse kendi yokluğuyla milleti tehdit etmesin. Bizim hedefimiz başkasının başarısızlığı üzerine siyaset yürütmüyor. Şu şu şu başarısız olsun biz aradan çıkalım gibi...

Biz özneyiz, onlar nesne. Biz ne olduğumuzu ortaya koyuyoruz. Onlar bazen anti AK Parti, bazen anti Erdoğan… Ne olmadığı yönünden siyaset yürütüyorlar. HDP, balayı havasındalar ekip olarak. O balayı nikahtan sonra değişirse, nikahı bozmaya kalkmasınlar. Eğer kazanırlarsa, girerlerse, başımızın üzerinde yerleri vardır.

HDP'Yİ ÖZELEŞTİRİYE ZORLAYACAĞIZ, GÜVENLİK REFORMUNUN NEDENİ 6-7 EKİM OLAYLARI

Doğal vaatleriniz var, tamamlanmayı bekleyen sözleriniz var. Çözüm süreci HDP bağlamında önemli. Aktör olarak HDP’nin bulunduğu süreçti bu. Son zamanlarda bu güvenlik-özgürlük dengesinde ibrenin güvenlikten yana kaydığı, Güneydoğu’da da HDP’nin avantajı olacağı analizi var. Güneydoğu illerinde bir risk bekliyor musunuz?

Özgürlük güvenlik dengesinde bir sapma kayma olmadı. Ama ne oldu? Burada HDP’yi, kendisini bir özeleştiriye zorlayacağız. Burada bir anda barış güvercinleri gibi kendilerini takdim edenler, aynı kadro 6-7 ekimde hayatı zehir ettiler. Şimdi biz güvenlikle ilgili bir tedbir almak zorunda kaldıysak, bunun müsebbibi tweetleri atan Demirtaş’tır. O olmamış olsaydı, benim Başbakan olarak 1 eylülde okuduğum hükümet reformunda, güvenlik reformu gördünüz mü hayır.

KAMU AK PARTİ'DİR, CHP'DİR, ATEİSTTİR

Türkiye’nin özgürlükleri muhkem kılabilmesi için, güvenlik-kamu düzeni. Kamu düzeni dedim, devlet otoritesi sözü çıkmadı ağzımdan. Kamu HDP’dir, kamu AK Parti’dir, kamu CHP’dir, kamu Alevidir, kamu sünnidir, kamu Müslümandır, Hristiyandır, ateisttir.

Eğer AK Parti’nin bir tanımı yapılacak olsa özgürlükçü niteliğidir. Türkiye’de kimse 8 Haziran günü istenilmeyen bir sonuç doğarsa, asker müdahale eder diye bir şey taşıyor mu? 1996’da taşıyordu. 4 Kasımda ne olacak diye insanlar kaygı duyuyordu. Sayın Demirel'in, Başbakanlık koridorlarında Menderes’in ruhu dolaşıyordu diye ifade ettiği söylenir. Kazanırsam görevime devam edeceğim, kazanmazsam ki düşük ihtimal, kim kazanmışsa ona devredeceğim. Kitaplarımı yazacağım, sonra belki yine yarışırız.

Bugün HDP, doğuda, Güneydoğu’da Kürtçe propaganda yapabiliyorsa bunu AK Parti sağladı. AK Parti’nin özgürlükçü siyaseti olmasaydı bir kısmı dağdaydı, bir kısmı hapisteydi. Belediyelerde bizim de eleştirdiğimiz bazı uygulamalar dahil, özgürlük ortamında bu değişimler yaşanacak.

HDP ÖZGÜRLÜK ŞARKILARI OKUYAMAZ

Ama aynı HDP ve arkasındaki örgütsel yapı, köy köy insanları tehdit ederlerse, bana çıkmazsa size gösteririz diye savunurlarsa, özgürlük şarkıları okuyamazlar. Gidip orada bir takım önemli şahsiyetlere, ki elimizde veriler var, sizin aşiretten şu yönde bir oy çıkmazsa sonra hesaplaşırız gibi bir şey söyledikten sonra izmir’e gelip barış türküleri okuyamazlar. Bu anlamda özgürlükçü bir ortamda seçime gidiyorsak AK Parti’nin yoğurduğu maya var.

Seçim beyannamesinde başkanlık sistemini bir kez anlattınız. Nihai halini de yazdınız öyle mi?

Hükümet işi devam ediyor. Evvelsi gece vekil adaylarının listeleri tamamlandığında, daha erken saatte eve geldik. Ama ertesi sabah 7 saatlik ticaret ve sanayi şurasını yaptık. Akşam 7’de de Bakanlar Kurulu'nu topladım, bittiğinde gece ikiydi. Önümüzdeki birkaç gün, hafta sonu da tamamiyle seçim beyannamesini, taslağını kaleme almıştım, ona bir ince işçilik yapacağım. Başkanlık sistemi de dahil yeni anayasayla ilgili şeyleri ele alacağız. Yarın öğleden sonra seçim strateji komisyonunu toplayacağız. Önümüzdeki hafta tamamlayıp, büyük aday tanıtımıyla birlikte kamuoyuyla paylaşacağız.

TÜRKİYE'DE PARLAMENTER SİSTEM YOK

Yapacağımız şey, esas itibariyle anayasanın özgürlükçü karakteri ve insan haklarına dayalı temelidir. Form nihayet şekillendirilebilir, ama özde bir sakatlık varsa form yürümüyor. Parlamenter sistem, 27 Mayıs’tan itibaren yok Türkiye’de. Olsaydı parlamenter sistem bu kadar darbe olmazdı. Cumhurbaşkanlığı makamı güçle mücehhez kılınmazdı, sembolik olurdu.

ERDOĞAN'IN MÜDAHALESİ OLMADI

- Sayın Cumhurbaşkanıyla görüştünüz. Sizin bizzat kaleme aldığınız bu bölüme rötuşları var mı?

Hayır, bunda bir anormallik görmek de, muhalefeti 'Cumhurbaşkanı müdahalesi' gibi algılaması da doğru değil. Biz herşeyi istişare ederiz. Her şeyin bir zamanı vardır, Cumhurbaşkanımız kendi takdir ettiği zaman gündeme getirebilir, bende seçim beyannamesi yaklaşıkta netleştirdim. Birkaç arkadaşı değişik modellerle ilgili çalıştırdık. Cumhurbaşkanımızın bir müdahalesi olmadı, ifade etmek isterim. İçselleştirmediğim hiçbir fikri savunmadım. İçselleştirdiğim bir fikri savunmada tedbir etmedim. Bir fikre çağıracaksam, önce o fikrin çatısını çerçevesini zihnimde dokurum, çıktığım zaman da inanmış olarak çıkarım.

Türkiye’de gerçek bir parlamenter sistem işleseydi, parlamenter sistemi savunsalardı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, e muhtırada, yani 12 Eylül’ün sabahı savunsalardı parlamenter sistem işlerdi. Kimse başkanlık sistemi demezdi. Şimdi cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmişse, doğru olan bu sistemin başkanlık sistemi üzerinde evrilmesi.

BAŞBAKANLIK YAPARKEN BU GÖREVİ ZAYIFLATACAK BİR AÇIKLAMAYA MÜSAMAHA ETMEM

- Bugün Başbakan olarak, Başbakanın olmadığı bir sistemden bahsediyorsunuz. Değişik geliyor kulağa?

Niye üç ay önce konuşmadığımın sebebi de bu. Ben Başbakanlık görevini yaparken hakkıyla yaparım. Üstlendiğim sorumluluğu tartışma konusu yapmam. Ama seçime gidiyorsam da doğru olan neyse onu söylerim. Yani Türkiye’nin bu sistemi yenileme ihtiyacı var. Başbakanım diye bu ihtiyacı gözardı etmem. Ama Başbakanlık görevini yaparken de bu görevi zayıflatacak hiçbir açıklamaya müsamaha göstermem.

BAŞKANLIĞA GEÇENE KADAR BAŞBAKANLIĞIN HAKKINI VERİRİM

Ben başbakanlık koltuğuna oturdum diye o koltuğa saplanıp kalmam. Şu veya bu fikrimi saklamam gizlemem. Ama bu koltuğun hakkını da tartışma konusu yapmam. Ben Başbakanlık görevini yürütürken demiş olurdum ki bu koltuk artık olmayacak. Ama seçime giderken, en doğru zamanlamayla söylemek lazım. Anayasa değişikliğine ulaşacak tablo olursa, muhalefetle de konuşarak, anayasa çok taraflı bir sözleşmedir. Onun için seçim beyannamesine 2023 sözleşmesini de koymayı düşünüyorum. O sözleşme gereği oturur Meclis’e giren herkesle mutabakat için yeni bir anayasa, konuşmaya da hazırız. Ama şunu da söylemesinler Türkiye’de mükemmel işleyen parlamenter sistem var demesinler. Tekliflerini getirsinler. Başkanlık sistemine geçene kadar Başbakanlığın hakkını veririm.

ANAYASA KOMİSYONU KURULDU, DAĞLICA BASKINI OLDU

- Sizin başkanlık konusundaki yaklaşımından sonra, sayın Erdoğan ve siz açık tavır koymuş durumundasınız. 7 Haziran diğer oylama karakterinin yanında bir başkanlık referandumu anlamı taşır mı sizin için?

Yeni Türkiye ifadesini kullanırken sistemin, siyasal sistemin, yargının, yürütmenin bütünüyle bu işleyişin yenilenmesi teziyle ortaya çıktık. Meydana çıkarken verdiğimiz sözlerden biri de yeni anayasa. 2007’den sonra anayasa komisyonu kuruldu, ne oldu, Dağlıca baskını oldu. Terör konuşulur hale geldi.

Muhalefet partilerini diyaloğa davet ederim. Anayasa bir sözleşmedir. Herkesi davet ederim ve derim ki ‘Bakın arkadaşlar, ey siyasi partiler, ey entelektüeller beraber yeni bir Türkiye inşa etmemiz lazım. Hepiniz 12 Eylül’ü, daha genç olanlar 28 Şubat'ı yaşadı. Bir daha bunu yaşamamak için, zihninizde eteğinizde ne varsa koyun. Bizim eteğimizdeki şudur, bu sözleşme içinde elimizden geleni yaparız.

Eğer bu güce ulaşamazsak,  o zaman da yine gelin, buradaki hassas olan hususları toplayalım diye çağrıda bulunurum. Ama ne benim ne de cumhurbaşkanımızın, devlet ahlakı şu sistem içinde de krize yol açmaz.

- Kuvvetler ayrılığı tasarımı nasıl? Anlayışı nasıl?

Bu anlamda zaten, bir başkanlık sisteminin özgürlükçü dokusu derken referansta bulunduğum noktalar bu. Vatandaşlık tanımını bu esasta bütün unsurlarıyla anayasaya koyduktan sonra. O çerçeve ve temel özgürlük alanı için de bu özgürlüğü yansıtacak siyasal sistem. O formun özgürlüğü koruyan unsurlarından biri de hiçbir gücün denetimsiz olmaması. Ben Başbakan olarak, parlamenter sistem doğru işlemiş olsaydı, görünüşte sorumlu benim. Hesaba her açıdan parlamento bakımdan, imza yetkisi bakımından tümüyle sorumluluk Başbakandır. Kaç bakanımız, iki hafta içinde gensoruya muhatap oldu.

Beraber çalışacağımız halde orada tutuyoruz, çünkü bir yargı denetimi var. Ama dediğinizde doğruluk payı şu, Başbakanın kullanabileceği muhayyel güç başkanlık sisteminden daha az değil, daha fazla olduğu yer var. şu varsayım yanlış, başkanlık sistemi otoriterliğe yol açar. Özünü doğru dokumak önemli. Ama şu olmayacak, olması Türkiye’nin geldiği demokrasi açısından da mümkün değil. Cumhurbaşkanı için tartışılan bazı konular, bilinsin ki Türk demokrasisi içinde...

Türkiye’de Asyatik tarzda bir başkanlık modeli Türk demokrasisine ulaştığı düzey bakımından zaten doğru değil. Bu düzey başkanlık sistemi de olsa, parlamenter sistem de olsa, zaten toplumsal çeşitlilik şu ana kadar gelinen özgürlük alanının genişlemesi otoriterleşmeye zaten izin vermez.

- Fakat uzlaşma komisyonuna verilen, teklif epey eleştirilmişti. Aynı mı?

O genişletilecek. O teklif de anayasa uzlaşma komisyonunun tıkandığı yerde gündeme gelen bir teklif. Şu bir olabilse, ah bir bagajlarımızı artıp, dört parti lideri oturup, seçim sonrası, gelin bu bizim geleceğimiz. Bagajlarımızı bir kenara koyalım. Nasıl bir Türkiye özlüyoruz?

Yani uzlaşma komisyonuyla aynı olmayacak?

Fikirlerimiz muhtevi olarak kalabilir ama bu anayasanın bütününe oturacak. Bunu da ben şimdi çok kayıda bağlanmış, mimarisi oturmuş bir şey telaffuz etmek istemiyorum. Türk modeli derken, bizim tecrübemiz içinden, bunu üretebiliriz. Keşke 2007’de 2004’te hep beraber oturup, parlamenter sistemi doğru yere oturtabilseydik.

FENERBAHÇE'YE SALDIRI

Fenerbahçe’ye saldırıya ilişkin olarak iki kişi gözaltına alındı ve serbest bırakıldı. Bu soruşturma ne kadar zor?

Biz üst kurul toplantısındaydık, haber bana iletildi. Derhal üzerine gidin dedim. Bunun tabi ben çocukluğumdan beri Fenerbahçeli olarak da, bunu hemen derinden hissederek de müdahil oldum. Hangi takım olsaydı da müdahil olurduk. Bir dönem de Trabzonspor’u tuttuk. Bir fark gözetmiyorum. Hemen üzerine gidildi. Bizi ilgilendiren iki boyutu var, birisi spor . Onun korunması, gençlik spor bakanımızı çağırdım, onlar kendi özerk yürüyeceği faaliyetler. Ama biz hükümet olarak ne yapılması gerekiyorsa yapalım, kaygımız bu.

İkinci bir kaygı, adliye saldırısı ve arkasındaki şeylere baktığımızda, özellikle spor üzerinden gerilim yaratmak isteyen unsurlar var mı? Çünkü staddan dönerken olayın olduğu yerde, hani tespiti zor bir alanda bu saldırı söz konusu oluyor. O gece araştırmalar sürüyor. İki kişi gözaltına alındı. Bazı eşleştirmeler parmak izleri de dahil, o sebeple serbest bırakılma. Yakından takip edeceğiz. Bu haftayı sporda şiddete karşı dayanışma haftası gibi benimsememiz gerekir.

O kaos ortamı yaratma arzusu isteği ciddi bir olasılık mı? Var mı bu olayda?

Devlet nedir diye sorsanız bana öncelikle tedbir derim. Devlet binde bir ihtimali daha düşünemezse devlet olma vasfını kaybeder. Ama ümit ederim ki o sportif centilmenliğe tüm taraftarlarımız sahip çıkar. Ben fenerbahçe’ye ve futbolcularımıza geçmiş olsun diyorum.

MÜCADELE İÇİN (GÜLEN CEMAATİ) ÖZEL GÖREVLENDİRİLMİŞ ARKADAŞLAR VAR


Gülen grubu, paralel yapı meselesi. Siz Dışişleri bakanıyken toplantıyı dinlediler. Şimdi bütününe hakimsiniz Başbakan olarak. Ne kadar büyük bir tehditle karşı karşıyayız. Bugün de iddianame ‘Fethullahçı örgüt’, art arda dördüncü dava bu. İade süreci başladı. Henüz istenmedi. Tehdidin boyutu nedir? Sizin mücadele perspektifinde değişiklik oldu mu? Milletvekili listesi hazırlarken o taraftan herhangi bir şeyle karşılaştınız mı? Eleme yaptınız mı?

Genel bir inceleyip sık dokumaya gayret gösterdik. Bu tür bağlantılar irtibatlar var mı, bunları düşünmek görevim. Ben sadece beni seçin diye istemeyeceğim, onların her birinin yaptıkları bize yazacak. O anlamda ciddi bir eleme, gözümüzün üzerinde olma hali oldu. Tedbir çerçevesinde baktığınızda, güç bir müddet sonra yozlaştırıcı bir etki yapıyor. Bu bürokraside askeri müdahaleler böyle olmuştu. Sivil toplumdan hareketle, devleti yönetmek, yani millete uğramadan, demokrasi çarıklarını giyip halkın önüne çıkmadan, devleti şu veya bu yolla yönetme çabasının her biri darbe teşebbüsüdür. Bu ister üniformalı şekilde cuntalaşma yoluyla olsun, isterse dini yada laik, şucu yada bucu hangi yapı olursa olsun, bir şekilde devlete organize şekilde girmişse, tercih yaparken irrasyonel taraftar tercihi yapmışsa, bunu sınavlara soruları çalmaya başlamışsa, bu devleti ele geçirme operasyonudur.

Bunu kim yaparsa yapsın, etnik ulusalcı bir kimlikle, ister dini kimlikle yaparsa yapsın devlet tedbir alır, alıyoruz da. Şu anda etkilerinin kırılmış olması, ÖSYM’de, KPSS’de attığımız adımlar, bir çok noktada gerekli adımlar atılıyor. Bu konuda özellikle görevlendirilmiş arkadaşlar da var. MGK kararı da özellikle, devlete sızmış illegal paralel yapılanmalar devlet buna izin vermez.

BENİ EN ÇOK KPSS'DEKİ AHLAKSIZLIK ETKİLEDİ

Bakanlıkta bir takip ekibi mi var?

Her yerde, bu yapı ya da başka bir yapı. Benim önüme biri bir isim getirdiğinde, hesap vermek durumunda olan bir güç belirleyici olmuşsa, onu saf dışı etmek bizim görevimizdir. Özellikle yargı süreci çok hızlandı. Yahu ne olmuş bir kopya çekilmiş… Hayır, birinin yapabileceği en büyük ahlaksızlık, eşit şartlarda sınava girenler arasında etnik mezhebi ayrım yapmasıdır. Ben öğrencilerim konusudna hiçbir zaman ayrım yapmadım. Bana suikast tertip edecek biri olsa, o sınava girmişse, ben o sınavın sonucunu kabul ederim

Ama KPSS’de yapılan ahlaksızlık kadar beni derinden etkileyen bir şey yok. Ne hakkınız var? kaderi yazan siz değilsiniz. Kaderi yazan bellidir. Ama siz oturduğunuz yerden, şu şu isimler şu bakanlığa girecek, şuralarda yükseltilecek, onun için de şu kişilerin itibarları zedelenecek, tapeler çıkarılacak. Bunu yapan birine çok da masum bir şey yapıyormuş gibi muamele yapılmaz.

Ali Demir sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?

E tabi, kim bu işe karışmışsa, bulaşmışsa, kardeşimiz olsa affetmeyeceğimiz bir durumdur. Ben kişisel olarak bir şey demiyorum. Böyle bir durum var mı ki var.

BALYOZ DAVASI

Yargı sürecinin noktalandığı bir başka dava var. Balyoz davası. ’Kumpas’ ve ‘aldatıldık’ diye ifadeler duydu kamuoyu. Muhalefetin de uzun zaman yanyana yürüdünüz nasıl fark etmediniz diyor. Siz mağdurlarla bir araya gelmeyi düşünür müsünüz?

Bunların bir kısmı da benim, derslerimde bulunmuş subay da olabilir. Ama devam eden süreç bitti ama. Şu var benim dikkatimi çeken bir husus. Siyaset dışında güç kullanmak isteyenlerin kontrol etmek istedikleri şey hukuk olmuştur. Bu bugün paralel yapının yaptığıdır, 28 şubatta yargıçları çağırıp brifing yapanların yaptığı iştir.

Yargıyı mutlaka bu tür müdahalenin dışında tutmak lazım. Ama bu şu anlama da gelmiyor, 12 yıl içinde AK Parti iktidarları, hiçbir darbe teşebbüsünün olmadığı yerden bugünlere geldi diye de diyemez kimse. Mağdurlar vardır, bunun kapsamını dönüştürülerek, mağdurları artıranlar vardır. Ama biz yaşadık son 12 yıl. Genelkurmayla çok seviyeli bir ilişkimiz var, ama e muhtırayı da yaşadık biz.

Bunun bir kumpas olması, asker-sivil ilişkisinin son 12 yılda şeysiz yürüdüğü anlamına gelmiyor. Bu ilişkileri rayına oturtmak kolay olmadı. Komuta kademesindeki bütün arkadaşlara ben hep takdirlerimi ifade ettim. Beni çok zedelerdi 28 şubat tablosunda, cumhurbaşkanının MGK oturuş düzeni, askerler, siviller. Ne zaman değişti? Genelkurmay başkanımızın, Abdullah Gül’ün hepimizle konuştuğu bir günde, ne güzel oldu işte. Herkes bulunduğu yerde oturuyor.

Bir daha bundan geri dönüş olmaz. Yargının önce, evet hükümetten yürütmeden bağımsız olması lazım, ama herhangi başka bir etkiden de bağımsız olması lazım.

Anayasayı küçük küçük yamadık başarılı olamadık. Hep beraber oturup konuşalım, ümit ederiz temsil kabiliyeti yüksek meclis olur. Ama önümüzdeki yüz yılın Türkiye’sini düşünerek yapmamız lazım. Bir kere yapalım anayasayı bir daha değiştirmeye gerek olmasın.

Haklarını arama sürecine girecekler. İktidarın bir telafi girişimi olabilir mi? Böyle bir şey gerekiyor mu? Çoğu emekli oldu, hak kaybına uğramamak için…

Bu konuyu genelkurmay başkanımızla konuşuyoruz. TSK’nın kendi bir hukuku var. o süreçler neyi gerektiriyorsa, normal olması gereken neyse o olur. Ama dediğim gibi bir mağduriyet söz konusu olduğunda taraflarla konuşmamız lazım. Çok kıymetli insanlar var ama ola ki içlerinde anti demokratik süreçlerinde olanlar vardır, bundan daha çok asker-sivil ilişkisinin temele oturtmak önemli.

AK PARTİ'DE 3 DÖNEM KURALI

Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Ali Babacan… Çok tecrübeli arkadaşlarınız aktif siyasetten çıkacaklar. Büyük eksiklik değil mi sizin için? Yalnız hissetmiyor musunuz? O ekip için bir oluşum olacak mı?

Yanımızdan ayrılmıyorlar. Koltuklar esas ise koltuklar yan yana durur. Ama kişiler esas ise her yerde birlikte olur. Ali, Bülent ve Beşir beylerle birçok şeyi paylaşmışız. Ne ayrılırız ne ben kendimi yalnız hissederim. Bizim ilişkimiz makama bağlı değil. 8 Nisan'da kıyamet kopacak diyenler oldu, kıyamet koptu mu? Kırılganlığın olmaması mayanın sağlamlığını gösterir. CHP'de en ufak kayma ne tür fırtınalara yol açıyor. 4 yıl sonra hepsi yeniden milletvekili adayı olabilirler. Dışarıdan bakanlık konusu ihtimal dışı değil.  

Yeni unsurların taze kan olarak girmesi ve eskimeyen unsurların da burada bulunması siyaseten gücümüzü gösteriyor. Seçimlerden sonra olağan kongremizi yapacağız. Yeni bir siyasi kadro yenilenerek devreye girmeli. Bu bir kartopu şeklinde geleceğini dokumalı.

Başbakan olarak yaptığım her açıklamada sağımda ve solumda bakan arkadaşlar oldu. çünkü ben o ekibe dayanıyorum. Şimdi de aynı şekilde tek bir yönetim var. Kimse şu olursa kriz doğar gibi bir söylemde bulunmaması lazım.

Bu dört yıl içinde en fazla güvendiğim, statü anlamında akil insan anlamında en yakın dostlarıma devam edeceğim. Bir mekanizma da olabilir. Önümüzdeki AK Parti kongresi var, MKYK, MYK içinde yer alırlar, ama kesinlikle süreçten düşmeyecekler.

ALİ BABACAN'IN DURUMU

- Yeni ekonomi yönetimi… Ali Babacan’ın pozisyonu çok merak edilen bir konu...

Bu çok gündeme geldiği için, niye dış politika yönetimi demiyorsunuz? Bir ülkede bir yönetim vardır.  Ali beye benim saygım sonsuzdur. Diyelim eğitim bakanı Nabi beye saygım sonsuzdur. Ama ekonomi yönetimi diye ayrı bir yönetim yok. Eğitim yönetimi diye bir ayrı bir yönetim yok. Türkiye’de buna da alışması lazım. Ali bey gerçekten kendisini kişiselleştirmeye bir şey. Bu başarı çizgisi devam eder. Yarın bende olmayacağım başkası devam eder.

Ekip olduğunuzda, başbakan olarak yaptığım her açıklamada, sağımda ve solumda bakan arkadaşlarımı bulundurdum.  

Derviş dönemiyle irtibatlandırma, çok ucuz bir akıl bu. Son 12 yıldır yapılan her şey, ortak faaliyettir. Bu ortak akıl, ali beyin de bakan olsun olmasın mutlaka katkıda bulunacağı tek bir yönetim vardır. Kimsenin de şu olursa kriz doğar, şu olmazsa kriz olmaz gibi davranış sergilememesi lazım. Hepsinin katkısını alacağız.

"BAŞKA YÖNTEM VARSA SÖYLESİNLER"

Herkesin evinde bir avukat vardır. Burada avukatlarımıza kim kollektif suç yapıştırmak isterse karşısında ben dururum. 2 terörist avukat kisvesiyle girmişler ve bir savcımızı şehit etmişler. Arama dışında ne tedbir düşünürdünüz? Tek şey aramak.. Başka yöntem varsa söylesinler. Bu olay yaşanmamış gibi davranamayız. Giren herkes aranacak. Savcıların da aranmasında ayrım olmamasında prensip kararına varıldı bildiğim kadarıyla. Havaalanına girerken eşyalarını x-rayden geçirmeleri problem değilse adliyede neden olsun. Anlayış bekliyoruz.

"İDEOLOJİK TARTIŞMAYA DÖNÜŞTÜRMESİNLER"

15 gün sonra benzer cinayet işlense dönüp sormazlar mı neden tedbir almadınız diye. E aranacak. Bunu avukatlara karşı yapılmış bir eylem gibi görmemek lazım. Bize yardımcı olsunlar. Başka bir önlem de önerirlerse dinlemeye hazırız. Bu kurumlarda, stratejik kurumlarda güvenlikte nerede aksama var denetleyeceğiz. Özel güvenlik yerine belki bu kurumlarda nasıl bir güvenlik tedbiri alırız onu düşüneceğiz. Bunu bir ideolojik tartışmaya dönüştürmesinler. Ortak düzen içinde ne yapılması gerekiyorsa birlikte yapalım.

Kılıçdaroğlu’nun vaatleri var. Sizin nasıl bir perspektifiniz olacak? CHP’nin önerileri nasıl?

İktidar partileri için tuzak şudur: Seçim ekonomisi. Bütçenin kaldıramayacağı indirimler yapmak gibi. Biz böyle bir tuzağa düşmedik. Bana çok teklif geldi şöyle yapsanız iyi olur gibi. Biz bütçe dengeleri neyse onu yaptık. Muhalefet için tuzak şudur: İktidara gelme ihtimali zayıfsa kesenin ağzını açar. Kese bizde, kullanmaya kalkan o. Kılıçdaroğlu bu tuzağa düştü. Ya bu vaatlerle iktidara gelirim, ya da gelmem. Gelmezsem kaybım yok. Gelirsem nasılsa AK Parti hazineyi doldurdu. 4 yıl içinde bunu kullanırım, birilerini memnun ederim, sonrasına bakarım. Bu sorumsuz siyasettir. 8 Haziran’da da bu görevi ben sürdüreceğim. Onu bilince bütçe dengelerini rahatsız edecek adım atmazsınız..

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Yaptık öğretmen atamalarını. Yaz aylarında yapacağız inşallah.

Balkon konuşması düşünüyor musunuz?

Ben her konuşmayı kafamda demlerim.  İnşallah gerekir de güzel bir hitapta bulunuruz.

Şu tarihlerden itibaren orta gelir tuzağından çıkmaya başlayacağız diye perspektifiniz var mı?

Orta gelir düzeyinden düşme var. Ülkeler ya bulundukları yerde tutunmaya çalışıyor ya da geriye düşmemeye çalışıyor. Türkiye’yi düşük gelir grubundan çıkaran biziz. Bütün vilayetlerimiz OSB istiyor. Bizim yapmamız gereken 10 binden 15 bine çıkmak için eğitim altyapısını dönüştürmek, mesleki eğitimi yeniden yapılandırmak… Üniversite eğitimi bağlamında AR-GE ve yoğun teknolojiye dönük bir sıçrama yapmamız lazım. En büyük pazarımız AB krizde. Diğer komşular iç çatışma içinde.

Savcı Sayan’ın adaylığı önünüze geldiğinde kim bu dediniz mi?

Savcı beyi tanıyoruz şahsen de TV’den de. Hiçbir adayı tek başına değerlendirmedik. Eminin Savcı bey de İzmir gibi önemli bir ilde, İzmir’de de 7’yi çıkaracağız diye planlıyoruz. Savcı beyin katkısıyla İzmir’de 7’yi alırız. Kılıçdaroğlu’nun karşısında da en önemli siyasi figür olarak Savcı beye güvenimiz tam..

Anketlerde dikkat edilmesi gereken bir tablo çıkıyor mu?

Gördüğünüz gibi tempolu ama rahat hissediyorum. Kendinizle, siyasetinizle, halkla barışık olmanız önemli. Anketler daha değişir. Anketlerin bizim lehimize değişme ihtimalinin olduğu.. Olumsuz bir işaret görülecek anket yok.