Davutoğlu: HDP'li vekilin yaptığı yorumlara çok üzüldüm

Davutoğlu: HDP'li vekilin yaptığı yorumlara çok üzüldüm
Davutoğlu: HDP'li vekilin yaptığı yorumlara çok üzüldüm
Başbakan Davutoğlu Mardin'deki, "Türkiye'de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu" panelinde yaptığı konuşmada, "Bir kaç gün önce HDP'li bir milletvekilinin, kadına yönelik şiddet konusunda İslamiyet'i suçlayan bir dil kullanması konusunda çok üzüldüm" dedi.

RADİKAL – Başbakan Ahmet Davutoğlu Mardin’de düzenlenen “ Türkiye ’de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu” konulu panelde konuşuyor. Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

‘ÜÇ KIZ ÇOCUĞUNUN BABASI OLARAK’

8 Mart kadınlar günü belki modern dönemde her bir gün ile bunlar hatırlanır, anneler-babalar günü, kadınlar günü gibi... Bizim ise her günümüz muhabbetle aile içindeki muhabbetin dayandığı, anneye hürmet gösterilen her gün kadınlar günüdür bizim için. Elinin öpüldüğü her gün, eşe muhabbetle bakılan her gün bizim için kadınlar günüdür. New York'ta da zikrettim, bütün o vasıflar dışında, üç kız çocuğunun babası olarak da hitap ettim dedim. Resullullah'ın kız çocuklara ayrımcılığı nasıl yok ettiğini biliriz biz.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ YENİ BİR AŞAMAYA GELDİ’

Bugün Türkiye için zamanın ruhu nedir diye sorsalar, çözüm süreci üzerinden sağlanan kardeşlik ve barış ortamıdır derim.

Kadınlarımızın evlat acısı çekmemesi için, eşlerin beklememesi için biz çözüm süreci dedik. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Dili mukaddes kılan dilin kendisi kadar barışı ihtiva etmiş olmasıdır, barışa çağırmasıdır. Bugünlerde çözüm süreci yeni bir aşamaya geldi. Silahları bırakma çağrısıyla birlikte artık, başlattığımız çözüm süreci önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyor.

‘ANALAR ARASINDA BİR AYRIM GÖZETİRSEK…’

Ben, bana sarılan şehit annesinin gözyaşıyla, Diyarbakır anneleri olarak son dönemde kahramanca mücadeleye çıkan annelerin gözümün önünde ağladıklarını hissettiklerinde de aynı acıyı hissettim. O çocuklar bizim çocuklarımız. Onlar arasında bir ayrım gözetirsek bu makamlar bize haram olsun.

‘HDP'Lİ VEKİLİN YAPTIĞI YORUMLARA ÇOK ÜZÜLDÜM’

Bir kaç gün önce bir milletvekilinin, kadına yönelik şiddet konusunda İslamiyet’i suçlayan bir dil kullanması konusunda HDP'li vekilin yaptığı yorumlara çok üzüldüm. İslam rahmet merhamet dinidir. Biz İslamiyet’in özüne gittiğimizde, o merhamet üzerinden yeni bir Mardin, Mezopotamya yeni bir Türkiye inşa edeceğiz.

Buradan dört partinin kadın vekilleri el ele verip biz de kardeşlik diyoruz diye ortak bir mesaj yayınlasalar ne güzel olurdu. Bütün vekillere çağrıda bulunuyorum, bizim vekillerimiz de burada onlara da talimat veriyorum. Ümit ederiz ki şu veya bu taraf adına konuşan bütün siyasi partiler de bu zihniyette buluştular.

Biraz önce zikrettim. Silahlar sustuğunda diller konuşmaya başlar, gönüller konuşmaya başlar. Zihinlerin konuştuğu yer siyasettir. Hangi görüş zikredilirse zikredilsin meydanlardır. Ama Mardinliler hiçbir zaman şiddeti bu sokaklarda görmemiş olan Mardinliler, 6-7 ekim olaylarında da şiddet ortamını gördüler. Buradan hem Mardin'e bütün güneydoğu Anadolu’daki kardeşlerime seslenmek istiyorum. Tekrar şiddeti hakim kılmak 6-7 Ekimde yaşanan acıları yaşatmak isteyenlere karşı el ele veriniz.

‘GELİN BERABER YAPALIM’

Demokratik siyasetin olduğu yerde parti kapatma olmaz. Biz Ak Parti olarak her zaman, partileri halk açar halk kapatır.

Hemen yarın gelin, anayasayla parti kapatılmayı imkansız hale getirelim, hemen yarın.

Mademki böyle bir tedirginliğiniz var, derhal parti kapatma meselesini tümden bitirelim. İşte Kılıçdaroğlu 'na sesleniyorum, gelin iki üç saatte biter bu iş. 550 vekilin imzasıyla parti kapatma utancının yaşanmayacağı anayasa değişikliğini hep beraber oylayalım kabul edelim.

Parti kapatma da demokraside şiddet kültürüdür. Fikirle yenemediğin partiyi şiddetle kapatmadır.

Kadınlarımıza dönük, son dönemde yüreğimizi dağlayan kadına yönelik şiddetteki gelişmeler. Özgecan artık bir simge oldu. Ama Özgecan'ın katledilmesinden sonra onunla birlikte simge olan babası Mehmet Aslan'dı. Buradan Özgecan'ın babasına selam ediyorum. Bir kız babası olarak, kızlarımın herhangi birinin saç teline bir şey değse yüreğine ateş düşen bir kız babası olarak, Mehmet Aslan'ın acı içinde hiçbir intikam duygusu yaşamadan herkesi merhamete çağıran o gür sesi var ya işte bu toprakların sesidir.

Biz bu çerçevede bütün bir halkımızı seferberliğe çağırıyoruz. Kadına yönelik şiddet konusunda hepimizin aynı tutumda birleşmesi lazım. Benim anam rahmetlinin söylediği bir deyiş vardı. "erkeğin kötüsü erkeğe el uzatır. Kadının kötüsü çocuğa el uzatır" En namert erkek zayıf kadına el uzatan erkektir. En acımasız kişi çocuğuna şiddetle muamele eden kişidir. O çocuk gözüne baktığında babada, disiplini ama muhabbeti görmek ister. Annede merhameti görmek ister. Merhamet ve muhabbet ortamında yönelen çocuk, vali olmuşsa şehir ahalisine muhabbetle bakar. Polis olsa, en merhametli şekilde davranır. Bizim hepimizin en öncelikli görevlerimizin başında bu anlamda merhameti egemen kılmak vardır.