Davutoğlu: Her öksüz ve yetime 100 lira ödenecek

Davutoğlu: Her öksüz ve yetime 100 lira ödenecek
Davutoğlu: Her öksüz ve yetime 100 lira ödenecek
Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Diyarbakır mitinginde 'Bir müjdeyi ilk defa burada açıklıyorum' dedi. Ardından şöyle devam etti: Bugünden itibaren aldığımız kararla, Türkiye'de öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim mitingleri kapsamında Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda hitap etti. Konuşmasına, "Peygamberler şehri Diyarbekir'e selam olsun" diyerek başlayan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

- Diyarbekir için 'mürşid şehir' dedim. Emin olun, her gelişimde, Diyarbekir'in kokusunu alışımda ben tevhid kokusu alıyorum, Hazreti Muhammed kokusunu alıyorum. Şimdiye kadar hiçbir Diyarbekir ziyaretim olmadı ki Hazreti Süleyman'ın huzuruna varmamış olayım, Ulu Cami'de şafağı görmemiş olayım. Ulu Cami'ye gidemeyenler, Diyarbekir'i anlayamazlar.

'SELAHADDİN EYYUBİ'NİN DİYARLARINDAN...'

- Ulu Cami'ye gittiğimde dedim ki 'Ya Rabbi burada Mescid-i Aksa kokusu var, Bursa Ulu Cami kokusu var, Hazreti Mevlana kokusu var ve Hazreti İbrahim'in kokusu var. Ya Rabbi, bu diyarı İslam'dan uzaklaştırmak isteyenlere fırsat verme, tevhitten uzaklaştırmak isteyenlere fırsat verme.' Secdeye kapandım, dedim ki 'Ya Rabbi Mescid-i Aksa'nın kardeşinde, bu diyarlar, Kudüs Yahudilerindir, diyenlere fırsat verme. Allah'a yalvarıyoruz, o Rabbül Alemine yalvarıyoruz. Selahaddin Eyyubi'nin diyarlarından kelime tevhidi eksik eylemesin.

- Birileri, 'Kudüs Yahudilerin mekanıdır' diyor, onlara haddini bildirecek miyiz? 'Kudüs, Diyarbakır'ın kardeşidir, ezelden ebede kadar kardeşi kalacaktır' diyecek miyiz? Bakın işte bu ses dün İstanbul 'da da vardı. İstanbul'da da fetih coşkusunu yaşadık, orada da vardı. İstanbul'un fethinin 562 yıldönümü. Diyarbekir'de de 1376. yıldönümü. Buradan anlasınlar diye söylüyorum, Diyarbekir bize tevhidi anlatır, millet-i İbrahim-i anlatır. Diyarbakır, etnik ve ulusalcılar karşısında ilahi kardeşliği anlatır. Ebu Eyyub-el Ensari, İstanbul'a niçin yürüdüyse, o yaşına rağmen İstanbul'un fethine niçin yürüdüyse, Halit-bin Velit'in oğlu Hazreti Süleyman da Diyarbakır'a onun için yürüdü. İstanbul'u, Diyarbakır'dan ayırabilirler mi? İstanbul, Diyarbakır'ın aziz ve ulvi kardeşidir ve hep bareber, Kudüs'ün, Mekke'nin ve Medine'nin kardeşidir.

'İLK KEZ AÇIKLIYORUM: HER YETİME 100 LİRA ÖDENECEK

- 27 Mayıs'tan itibaren başlattığımız tarım destekleri ödemelerinde bugün ve yarın çiftçilerimize 2 milyar Türk Lirası ödeme yapıyoruz. Yıl başından bu yana 7,1 milyar (lira) ödeme yaptık. İkinci müjde, bunu ilk defa burada açıklıyorum, ta ki devletimizin şefkatini herkes görsün. Bugünden itibaren aldığımız kararla, Türkiye 'de öksüz ve yetim her çocuğa 100 Türk Lirası ödeme yapılacak.

(AA)