Davutoğlu, 'İhanetle suçlanacak kadar baskı altındayım' demiş!

Davutoğlu, 'İhanetle suçlanacak kadar baskı altındayım' demiş!
Davutoğlu, 'İhanetle suçlanacak kadar baskı altındayım' demiş!
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün yapılan görüşmede AKP'liler tarafından "CHP ile yürüttükleri koalisyon görüşmeleri nedeniyle ihanetle bile suçlandıklarını" dile getirdiği öğrenildi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında anlaşmazlıkla sonuçlanan dünkü görüşmede AKP ’de koalisyona bakışı yansıtan ilginç bir “ihanet” diyaloğu yaşandı. Davutoğlu, CHP ile koalisyon sürecini, “İhanetle suçlanacak kadar baskı altında” yürüttüğünü söyledi.

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre, Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu arasındaki görüşme, ilk iki görüşmede olduğu gibi kendilerinin de ifade ettiği karşılıklı nezaket ölçüleri içinde ve saygılı geçti. Edinilen bilgilere göre görüşmede Davutoğlu, CHP ile eğitim ve dış politika konusunda çok büyük anlaşmazlık yaşandığını belirtirken uzun süreli bir koalisyon kurulmasının AKP tabanı tarafından istenmiyor oluşu yüzünden de gerçekleşemediğini anlattı. Davutoğlu, partideki bu tabloyu tanımlarken özellikle AKP’de öteden beri başka bir partiyle seçim takvimi dışında bir koalisyonun kesinlikle istenmediğine ilişkin önemli bir cümle de kurdu.

DAVUTOĞLU'NA BASKI

Davutoğlu, CHP ile yaklaşık 35 gündür yürüttüğü görüşme sürecinin ne kadar büyük bir baskı altında gerçekleştiğini ifade etti. Davutoğlu, CHP ile görüşen heyetin başkanı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’le kendisinin “CHP ile yürüttükleri koalisyon görüşmeleri nedeniyle ihanetle bile suçlandıklarını” dile getirdi. Davutoğlu’nun bu ifadesi, “Biz koalisyonu istediğimiz için değil, sadece bu kadar uzun süre görüştüğümüz için bile ihanetle suçlandık” şeklinde algılandı.

SARAY'A ZİYARET

Davutoğlu, özellikle CHP’de yapılan, “Aslında Davutoğlu koalisyon kurulmasını istiyordu. Ancak Erdoğan izin vermedi” değerlendirmelerinin gerçeği yansıtmadığını söylüyor. AKP içinde ise Davutoğlu’nun koalisyon yanlısı olup olmadığı konusunda bir görüş olduğu belirsiz ama Erdoğan’ın erken seçim istediği konusunda görüş birliği bulunuyor. AKP’de de muhalefette de koalisyon kurulmasına büyük oranda Erdoğan’ın izin vermediği ve bu nedenle bir erken seçimde kampanyanın önemli konularından birinin bu olacağı da net olarak ifade ediliyor.

Kulislerdeki bu tespite uygun olarak dünkü görüşmeye saatler kala, Erdoğan’ı erken seçimden vazgeçirip, koalisyona kapıları aralaması için Ankara’da ikna heyetleri harekete geçti. Edinilen bilgilere göre önceki gece Saray’ı AKP içinden koalisyon isteyen ve yine AKP’ye yakın çok sayıda işadamının ziyaret ettiği belirtiliyor. Bu ziyaretlerde Erdoğan’a koalisyona şans tanıması talepleri iletildi. Ancak Erdoğan’dan koalisyona vize çıkmadığı kulislerde konuşuluyor. (Cumhuriyet)


  http://www.radikal.com.tr/141508814150885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adam gibi adam - user1119779

  davutoğlu akp'nin en düzgün adamı. başkaları sefa sürdü cefası ahmet hocaya kaldı. bu kadar cefayı çektirip bir de ihanetle mi suçlamışlar.

  chp halkı - user383887

  CHP haklı bunu herkes biliyor. AKP ? CHP koalisyon hükümetini cumhurbaşkanı Erdoğan engelledi. Bunu da herkes biliyor. Ama korkudan medya da bunu YAZAMIYORLAR, SÖYLEYEMİYORLAR.

  Göz göre göre - Gılgameş

  Dünya tarihi böyle göz göre göre manipülasyonlara tanıklık etmemişti hiçbir zaman. Olayların bu şekilde gelişeceği daha 7 haziranda belliydi. Ben size bir şey daha yazayım. Sonra kontrol edersiniz. Yapılacak erken seçimde AKP ikinci ve daha ciddi bir yenilgi alacak. Bu manipülasyona çocukları kurban edilen insanların içinde AKP'ye oy veren var mıdır bilmem, ancak bundan sonra bir daha oy vermeyeceklerine eminim. Ben Türkiye'de yaşayan insanların AKP'nin düşündüğü derecede ahmak olmadıklarını düşünüyorum.

  tabansız - user405949

  kimmiş bu taban... Anlayamadık... yolsuzluklarınızı üzerini örtmek isteyen, demokrasi istemeyen, savaş isteye,n baskıcı olun diyen bir taban mı? Hiç akılcı bir açıklama değil. açıklama karşılamıyor. kukla olmaktan öteye geçemediler.

  YAZIK - Deli Oğlan

  Bir adamın ihtirasları uğruna bir ülke kaybediyor.