Davutoğlu iş dünyasıyla zirve yaptı, HDP ve asgari ücreti sordu

Davutoğlu iş dünyasıyla zirve yaptı, HDP ve asgari ücreti sordu
Davutoğlu iş dünyasıyla zirve yaptı, HDP ve asgari ücreti sordu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, işadamı Ali Kibar'ın İstanbul Baltalimanı'ndaki evinde iş dünyasının önde gelen isimlerini dinledi. Davutoğlu'nun çözüm odaklı yaklaşımından çok memnun olduklarını söyleyen iş insanları siyasetteki gerilimin de seçimden sonra azalacağına dair umutlandıklarını belirtti.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazartesi gecesi Türkiye ’nin önde gelen iş insanlarıyla sürpriz bir zirve yaptı. Fortune Türkiye’nin haberine göre Başbakan Davutoğlu Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar’ın İstanbul Baltalimanı’ndaki evinde iş dünyasının önde gelen isimleriyle buluştu. İş insanları ile Başbakan'ın buluşmasında gündem maddeleri arasında HDP ve asgari ücret vaatleri de vardı.

KİMLER KATILDI?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, iş insanlarının sorularını yanıtladığı ve şikayetlerini dinlediği toplantıya; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, MUDO A.Ş kurucusu Mustafa Taviloğlu, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yandex Türkiye CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Karamancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın da aralarında bulunduğu 40’a yakın iş insanı katıldı.

ASGARİ ÜCRET VAATLERİNE ALİ KOÇ YANITI

Yine Fortune Türkiye’nin iddiasına göre Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerinin asgari ücretin artırılması konusunda vaatlerini gündeme getirerek TÜSİAD’ı bu konuda sessiz kalmakla eleştirdi. İşadamlarına bu konuya tepki göstermediklerini belirterek sitem etti. TÜSİAD Başkan Yardımcısı Ali Koç başbakana seçim sürecinde olunduğu için seçim vaatleriyle ilgili herhangi bir yorum yapmadıkları yanıtını verdi.

TOPLANTI SABAHA KADAR SÜRDÜ

Başbakan ile işadamlarının toplantısı yaklaşık üç saat sürdü ve sabah saat 02:00’ye kadar devam etti. Toplantıda; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de hazır bulundu.

İŞ DÜNYASI UMUTLANDI

Hürriyet’in haberinde ise yemeğin düzenlenmesiyle ilgili girişimin Ali Kibar’dan geldiği belirtildi.

Seçim öncesinde iş dünyasının sorunlarını yansıtmak üzere Başbakan ile bir yemek öneren iş insanlarının büyük bölümü toplantıda söz alarak Başbakan Davutoğlu’na ekonominin genel durumunu ve kendi sektörlerindeki sorunları anlattılar. Başbakan Davutoğlu, dile getirilen sorun ya da şikayetlerin bir bölümüyle ilgili olarak Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e hemen talimat verdi. Bir bölümünü de ilgili bakanlara aktarıp çözüm için gerekli talimatları vereceğini söyledi. Toplantıya katılan bir işadamı, “Masada hazır bulunan iş dünyasının bütün temsilcileri, sayın Başbakan'ın iş dünyasına gösterdiği bu yakınlıktan dolayı çok memnun oldu. Kendisi sorunlara çok pragmatik yaklaşıyor. Üstelik anlatılan sorunlarla ilgili hazırlıklı da gelmiş. Bizim açımızdan çok yararlı bir toplantı oldu. Başbakan ile iş dünyasını buluşturacak bu tür toplantıların sürekli olmasının ülke için, ekonomi için çok yararlı olacağı hususunda herkeste bir kanaat de oluştu” dedi.

İSTİKRAR EN ÇOK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iş dünyası ile düzenlediği ‘mini zirve’ye katılan iş insanlarından biri “Sohbette en çok gündeme gelen konulardan biri, ekonomik sorunların çözümü açısından ülkede istikrarın öneminin vurgulanmasıydı. Çünkü istikrara en çok önem vermesi gereken kesim o masanın etrafında oturan insanlardı” dedi. Aynı iş insanı toplantı sonrası ortak kanaatini de, “Her seçimin yeni, olumlu bir başlangıca vesile olduğu, seçimden sonra gerilimin düşeceği ve yeni bir sayfa açmaya zemin oluşturacağı doğal bir beklenti. Sayın Başbakanda da aynı kanaati gördük” diye özetledi.


  http://www.radikal.com.tr/136740613674062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gelir dengeleri - genco940

  başbakan sabaha kadar iş adamlarını yoksulluk ve açlık sınırı altında asgari ücrete talim eden vatandaş yerine nasıl olur da bu asgari ücret böyle kalsın diye ikna etmeye çalışacağına hazır maliye ve kalkınma bakanı yanında iken bir talimat verip, iş adamlarına asgari ücreti 1500 değil, 2000 yapalım bunun 1000 lirası vergiden muaf olsun, diğer 1000 lirasını da geçici kar ve zarar hesabına atıp yıl sonunda zarar olarak hesaplarınıza geçin, dolayısı ile hem maliyetlerinizi yükseltip enflasyona meydan vermemiş olursunuz bizde devlet olarak 1000 liraya tekabül eden verginizi almamış oluruz diyemeyip, bırakın millet zaten aç öyle kalsın diye biliyor, kaynağı nereden buluyorsunuz sorusuna sığınıp , diğer taraftan çoğunun fizibilite raporlarının mutlak zarar gösterdiği hava alanları, köprüler yetmiyor yerli uçak yapmaya kalkıp 2035 kim öle kim kala derken 2071 tarihlerini telaffuz edebiliyor hayret etmemek elde değil. Vatandaş özellikle de muhafazakar kesim kendilerini korumaktan aciz bir iktidara nasıl destek çıkıyor çıkabiliyor. Sayı saymasını bilmiyorsan dayak yeme bari. Düşünce denen bir şey var düşün kardeşim düşünde karar ver, her önüne geleni deden sanıp boynuna sarılma. Her şeye rağmen bildiğini okursan da beni bağlamaz senin miden başka benim ki başka niye seni düşüneyim der çıkarım işin içinden. Eliyle yapan boynuyla çeker. Zaten Başbakan mı yaver mi o da belli değil, Yapacağım edeceğim dese ne yazar.

  paçaları tutuştu - 1000cucarachas

  Allah allah neden bu seçim telaşında "faiz lobisine" başvurdunuz? "Siz işinize bakın, siyasete karışmayın" diyen siz değil misiniz? Heh heh.