Davutoğlu, Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi
Davutoğlu, Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi bitti. Görüşmeye ilişkin AKP ve CHP'den açıklama yapıldı. AKP Sözcüsü görüşmenin çok iyi geçtiğini açıklarken,CHP Sözcüsü ise Anayasadan 12 Eylül mevzuatının ayıklanması konusunda uzlaşmaya varıldığını söyledi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'deki görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık  2 saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından AKP ve CHP'den açıklama yapıldı.

Davutoğlu yeni anayasa, Meclis İçtüzüğü, reformlar ve bütçe ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Kılıçdaroğlu ile Meclis'te bir araya geldi. Görüşmeye Davutoğlu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı katıldı. Kılıçdaroğlu'na ise CHP genel başkan yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti.             

Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki heyeti Meclis'teki makam odasının girişinde karşıladı. Görüşmeye basın mensupları da yoğun ilgi gösterdi. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, girişte basın mensuplarına poz verdi.Davutoğlu'nun görüşme çağrısına, CHP, MHP ve HDP'den olumlu yanıt gelmiş, CHP ve HDP ile görüşme için de 30 Aralık tarihinde karar kılınmıştı. Ancak Davutoğlu daha sonra Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder'in açıklamalarını gerekçe göstererek HDP randevusunu iptal edilmişti.

CHP: UZLAŞMAYA VARILDI 

CHP Sözcüsü Haluk Koç Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2 saat 15 dakika süren görüşmesi sonrasında açıklama yaptı. Koç, "En önemlisi herkes her zaman şikayet ediyor. Sayın başbakan da iktidar partisi de genel başkanımız da Türkiye artık 12 Eylül ayıbından kurtulmak zorunda. Birinci sınıf demokrasiye ulaşmak adına 12 Eylül engellemelerinin artık kalkması gerekiyor. Yasal çerçevede yapılaması gereken bir çalışma. Bu konuda bir anlayış birliğine varıldı" diye konuştu.

Görüşmede CHP liderinin torba yasa uygulamalarından şikayetlerini ifade ettiğini dile getiren Koç şunları söyledi: "İç tüzükle ilgili, TBMM'nin daha etkin çalışabilmesi, yasama gücünün de daha kuvvetlendirilmesi için iktidar partisinin bazı önerileri oldu. Bir iç tüzük çalışması var. Komisyonun çalışmalarına devam etmesi önerildi. CHP, AB uyum yasaları vize muafiyeti konusunda yapıcı rolünü oynamaya devam edecek. Tespitleri, uyarıları olabilir.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ KONUSUNDA POZİSYONUMUZU KORUYORUZ"
Başkanlık sistemi konusunda pozisyonumuzu koruyoruz. herhalde onlar da kendi pozisyonlarını koruyorlar. Net bir açıklama yok. Detaylı bir konuşma olmadı. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilmesi yönündeki görüşlerimizde değişiklik yok. Bir şey gelmediği için açıklamak durumunda değilim. Onu kendisi değerlendirir.Kişi hak ve özgürlüklerini öne alan demokratik, özgürlükçü her türlü vesayetten arınmış bir çerçeve içerisinde bir anayasa çerçevesinin oluşmasını zaten öteden beri söylüyoruz. Bu çerçevedeki görüşümüz ve çizgimiz belli. Çalışmanın geçen seneki statü kapsamında devam ettirilmesi daha doğru olur.

"KENDİ İLKELERİMİZİ, ÇERÇEVEMİZİ KORUYORUZ. DİYALOĞA KAPALI DEĞİLİZ"
Şimdiye kadar Türkiye'de hükümet olan iktidar partisi ile muhalefetin arasında bir bariyer vardı. Görüşmemezlik vardı. Siyasetin doğası zaman zaman sertleştiği dönemler olur. Paylaşmak diyalog çerçevesini zorlamak demokrasinin temel şartlarından biri. Kendi ilkelerimizi, çerçevemizi koruyoruz. Diyaloğa kapalı değiliz.

"TUTUKLU GAZETECİLERLE İLGİLİ SAYIN KILIÇDAROĞLU RAHATSIZLIĞINI BİR KEZ DAHA DİLE GETİRDİ"
Tutuklu gazetecilerle ilgili sayın Kılıçdaroğlu rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Sayın Başbakan da tutuklu yargılamanın kabul edilemeyeceğini tutuksuz olması gerektiğini zaten daha önce de ifade ettiğini dile getirdi. Bu konuda nasıl bir gelişme olacak onu da hep beraber takip edeceğiz.

Anayasa Uzlaşma Komisyonuyla ilgili sorular üzerine komisyonun yine aynı şekilde oluşturulmasından yana olduklarını bildiren Koç, kişi hak ve özgürlüklerini öne alan, demokratik, özgürlükçü, her türlü vesayetten arınmış bir çerçeve içinde anayasanın oluşması gerektiğini öteden beri söylediklerini aktardı. 

MHP İLE GÖRÜŞMEYE DİKKAT ÇEKTİ 

"Yeniden bir araya gelecek misiniz?" sorusunu ise Koç, "Şimdiye kadar Türkiye'de hükümet olan iktidar partisi ile muhalefetin arasında bir bariyer, bir görüşmemezlik vardı. Siyasetin zaman zaman kendi iç doğası olarak sertleştiği dönemler olur ama paylaşmak, diyalog çerçevesini zorlamak bence gelişmiş bir demokrasinin temel şartlarından biri. Sayın Başbakan burada iyi niyetini ortaya koyuyor. Sayın Kılıçdaroğlu da zaten diyaloğa açık. Ama biz kendi pozisyonumuzu, kendi ilkelerimizi ve kendi gerekçelerimizi koruyarak bu diyaloğa kapalı değiliz" şeklinde cevapladı.

AKP: GÖRÜŞME ÇOK İYİ GEÇTİ 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2 saat 15 dakika süren görüşmesi sonrasında açıklama yaptı. Çelik, "Yeni Anayasa iradesinin güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi bakımından Türkiye'nin yeni Anayasa'ya duyduğu ihtiyacın altının çizilmesi bakımından son derece verimli bir görüşme olmuştur. Aynı zamanda 12 Eylül'ün darbe düzeninden faşist düzeninden kalan mevzuatın temizlenmesi konusunda da yüksek bir irade ortaya çıkmıştır" dedi.

 "BAŞBAKANIMIZ SADECE DEĞİŞİKLİKLE YETİNMEYECEĞİMİZİ İFADE ETMİŞTİR"

Görüşmede başkanlık sistemi, içtüzük ve AB mevzuatlarının ele alındığını söyleyen Çelik, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında mevcut Anayasa ile Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşan bir yol yürüyeceğine inanmadıklarını belirtti. Çelik, "Net bir biçimde Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya kavuşması gerektiğini ifade ediyoruz. Yeni Anayasa Türkiye'nin kimlik belgesidir. Türkiye'nin 2023'e ilerlemedeki yol haritasıdır. Başbakanımız Türkiye'nin her alanındaki sorunların aşılması için en üst hukuk ve siyaset metni olan Anayasa'nın sadece değişiklikle yetinmeyeceğimizi Türkiye'nin artık Anayasa konusunda bir revizyon dönemini geride bırakması gerektiğini tam bir reform Anayasa'sı zeminine geçilmesi gerektiğini açık şekilde ifade etmiştir" diye konuştu.

 "DARBE HUKUKUNUN İZLERİNİN SİLİNMESİ KONUSUNDA MUTABAKAT VAR"

CHP Sözcüsü Haluk Koç'un da Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından konuya ilişkin açıklama yaptığını hatırlatan Çelik, "Bu darbe hukukunun kaynağını oluşturan Anayasa'nın değişmesi gerektiği konusunda onlar da hemfikirler. Mevzuattaki darbe hukukunun izlerinin silinmesi konusunda da bir mutabakat var. Bu CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu tarafından dile getirildi. Bizim bundan önce Adalet Bakanımızın yaptığı dareb hukukunun bütün unsurlarını ve izlerini mevzuatımızdan arındırma şeklinde bir çalışmamız var. Bu çalışma bundan sonra CHP ile de paylaşılıp grup başkanvekilleri kendi arasında görüşüp bu çalışma çerçevesinde mevzuatımızın arındırılması konusunda ne yapılması gerektiğini dile getirecekler" ifadelerini kullandı.

 "PARLAMENTER SİSTEMLE MÜMKÜN OLACAĞINI SÖYLEDİLER"

Başbakan Davutoğlu'nun CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde başkanlık sistemini gündeme getirdiğini vurgulayan Çelik, "Bizim başkanlık sisteminden ne anladığımız, başkanlık sistemi çerçevesinde sadece etiket düzeyindeki tartışmalarının verimsiz olduğu, içeriğe odaklanılması gerektiği bu bakımdan bizim başkanlık sistemi önerimizle CHP'nin parlamenter demokrasi önerilerinin karşılıklı olarak tartışılması gerektiğini ve asıl odaklanılması gereken unsurun şu olduğunu: Türkiye'de temel hak ve hürriyetleri teminat alma konusunda, yargı bağımsızlığını temin etme konusunda, yargının tarafsızlığını temin etme konusunda, kuvvetler ayrılığını gerçekten kuvvetler ayrılığı düzeni haline getirme konusunda, denge ve denetim mekanizmalarını güçlendirme konusunda, parlamentonun daha çok özne olmasını sağlama konusunda, en önemlisi de halkın devlet yönetiminde yegane özne olmasını sağlayacak bir Anayasal sistemin ortaya çıkması konusunda biz başkanlık sistemiyle bunun mümkün olacağını söyleyip bu önerimizi dile getirdik. Onlar da bunun parlamenter sistemle mümkün olacağını söylediler" açıklamasında bulundu.

 "ÖNEMLİ OLAN KOLONLARIN HANGİ SİSTEMDE DAHA GÜÇLÜ OLACAĞI KONUSUNDAKİ TARTIŞMAYI GERÇEKLEŞTİRMEK"

Bundan sonraki süreçte başkanlık sistemi veya önerilen farklı bir sistem üzerinde tartışmak gerektiğini belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bundan sonra bu iki sistemden hangisinin veya başka önerisi olanlar varsa bu başka önerilerin hangisinin Türkiye'de gerçek anlamda kuvvetler ayrılığını sağlayacağına, gerçek anlamda parlamentoyu özne yapacağına gerçek anlamda yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını temin edeceğini karşılıklı olarak tartışalım istiyoruz. Önemli olan sistemler savunulurken her sistemin olumlu örnekleri olduğu gibi olumsuz örnekleri de var. Önemli olan sistemi taşıyan ana kolonların ne olması gerektiği konusunda bir mutabakata varmak ve bu kolonların hangi sistemde daha güçlü olacağı konusundaki tartışmayı gerçekleştirmektir. Bu da bizim açımızdan temel hak ve hürriyetlerin tam garanti altına alınması, kuvvetler ayrılığının temin edilmesi, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının gerçekleşmesi, halkın devletin sahibi olması şeklinde sayabileceğim başlıklar temelinde gerçekleşir. Bundan sonra bir uzlaşma komisyonunun ortaya çıkması halinde ki iki genel başkan bu çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Genel başkanımızın MHP'yi ziyaretinden sonra tablo daha da genişleyecektir"

 "KILIÇDAROĞLU GEREKEN DESTEĞİ VERECEKLERİNİ İFADE ETTİ"

Türkiye'nin AB'ye tam uyumu konusunda Kılıçdaroğlu'nun görüşlerini aktaran Çelik, "Sayın Kılıçdaroğlu, AB'ye tam uyum konusunda gerekirse fasılların açılmasını beklemeden Türkiye'nin mükellefiyetlerini yerine getirmesi konusunda gereken desteği vereceklerini ifade etmişlerdir" dedi.

 "ORTAK İRADENİN ORTAYA ÇIKMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA ANLAŞMA ZEMİNİ ÇIKTI"

İçtüzük meselesinin de görüşüldüğünü ifade eden AK Parti Sözcüsü Çelik, şöyle konuştu: "İktidar Türkiye'yi yönetme sorumluluğuna sahiptir. Bunun için de hızlı çalışmak, yasaların hızlı çıkmasına ihtiyaç duymaktadır. Muhalefetin en doğal hakkı ve görevidir, yasaların iyi kritik edilmesi, eleştirilmesi ve hükümetin denetlenmesinin Meclis üzerinden yapılması. Bu dengenin kurulacağı bir iç tüzüğün ortaya çıkması konusunda da Başbakanımız görüşlerini ifade etmiştir. İçtüzüğün değişmesi konusunda bir ortak iradenin ortaya çıkması gerektiği konusunda anlaşma zemini çıktı"

 

"TÜRKİYE'NİN AB'YE UYUMU ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRMEDE BULUNACAKLAR"

Vize muafiyeti konusunda CHP'nin desteğini talep ettiklerini belirten Çelik, "Kendileri Türkiye'nin AB'ye uyumu çerçevesindeki genel yaklaşımları noktasında bu konuda da değerlendirmede bulunacaklar" ifadelerini kullandı.

 "ANAYASAL YAZILIMI NASIL ORTAYA ÇIKARABİLİRİZ BUNA ODAKLANMAMIZ GEREKİR"

Başbakan Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle 4 Ocak Pazartesi günü yapacağı görüşmeden sonra tablonun daha geniş değerlendirilmiş olacağını belirten Çelik, şöyle konuştu: Biz başkanlık sistemi konusundaki görüşümüzü ifade ettik. Onlar parlamenter demokrasi konusundaki görüşlerini ifade etti. Ama tartışmamız gereken konu bu sistemleri etiket ya da tabela düzeyinde tartışmak değildir. Halkın daha çok özne olduğu, halkın siyasetin ve devletin sahibi olma iradesinin altının daha çok çizildiği ve hukuken güçlendirildiği bir Anayasal yazılımı nasıl ortaya çıkarabiliriz buna odaklanmamız gerektiği konusunu düşünüyoruz"

 "SON DERECE VERİMLİ BİR GÖRÜŞME OLMUŞTUR"

Türkiye'nin yeni Anayasa'ya duyduğu ihtiyacın altının çizilmesi bakımından verimli bir görüşme olduğunu vurgulayan Çelik, "Yasaların çıkmasından önce iki parti arasında belli istişareler yapılması gerektiği Türkiye'deki toplumsal kutuplaşmanın çeşitli vesilelerle ortaya çıkan toplumsal kutuplaşmayla ilgili fay hatları varsa bunların tamir edilmesi, rehabilite edilmesi konusunda iki siyasi partinin daha çok istişarede bulunması gerektiği konusunda da hem Sayın Genel Başkanımız hem Sayın Kılıçdaroğlu iyi niyetlerini beyan ettiler. Bu çerçevede geçmiş bir görüşmedir. Dolayısıyla yeni Anayasa iradesinin güçlendirilmesi ve pekiştirilmesi bakımından Türkiye'nin yeni Anayasa'ya duyduğu ihtiyacın altının çizilmesi bakımından son derece verimli bir görüşme olmuştur. Aynı zamanda 12 Eylül'ün darbe düzeninden faşist düzeninden kalan mevzuatın temizlenmesi konusunda da yüksek bir irade ortaya çıkmıştır" açıklamasında bulundu.

DHA