Davutoğlu: Kimse cüret edemeyecek

Davutoğlu: Kimse cüret edemeyecek
Davutoğlu: Kimse cüret edemeyecek
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "kimse bir daha Türkiye sınırlarını ihlal etme cüreti gösteremeyecek" dedi.

PARİS - Suriye helikopterinin düşürülmesiyle ilgili olarak, Türkiye 'nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandığını ifade eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne de bilgi vereceklerini belirterek, "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını ihlal etme cüreti gösteremeyecektir" dedi.

TÜRKİYE ULUSLARARASI HUKUKTAN DOĞAN HAKKINI KULLANDI
Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Düşürülen Suriye helikopteriyle ilgili olarak, sınır ihlali nedeniyle Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandığını vurgulayarak şunları söyledi:

Bugün (dün) öğleden sonra 14.25 civarında bir Suriye helikopteri sınırımıza 5 mil yaklaştığı anda uyarıldığı halde, yoluna devam etti ve sınırımızı ihlal etti. Tekrar uyarılmasına rağmen bu ihlali sürdürmesi üzerine de Türkiye uluslararası hukuktan gelen haklarını ve egemenlik haklarını kullanarak, daha önce TSK'ya verilen angajman kuralları çerçevesinde hava kuvvetleri gerekli müdahalede bulundular. Cezalandırıcı bir işlem yapıldı. Suriye helikopteri Türkiye hava sahasını terk ettikten sonra 400 metre kadar içeride düştü. Türkiye kendi sınırlarına dönük herhangi bir ihlale kesinlikle izin vermeyecektir. Suriye'deki krizin şu veya bu şekilde ülkemize bulaştırılmasına veya ülkemize yönelik bir ihlale dönüştürülmesine izin vermeyecektir. Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliğini korumakta kararlıyız.

"KİMSE BİR DAHA TÜRKİYE'NİN SINIRLARINI İHLAL ETME CÜRETİ GÖSTEREMEYECEKTİR"
Konuyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bilgi sunulacağını belirten Davutoğlu, "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır" diye konuştu.