Davutoğlu MİT'e sahip çıktı

Davutoğlu MİT'e sahip çıktı
Davutoğlu MİT'e sahip çıktı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın süreçten ayrı tutulması gerektiğini belirterek, 'MİT işini iyi yapıyor' dedi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in ifade vermek üzere savcılığa çağrılması ile ilgili olarak hukuki tablo netleşmeden yorum yapmanın doğru olmayacağını söyleyerek, ancak Fidan ve ekibinin gerek dış istihbarat gerekse başka çalışmaları açısından görevlerinin hakkını veren, son derece başarılı bir ekip olduğunu bildirdi.

Davutoğlu, NTV'ye verdiği özel demeçte soru üzerine MİT ile ilgili son gelişmeyi değerlendirdi.

Hukuki süreç bağlamında ortada netleşmemiş bir tablo bulunduğunu, bu nedenle bağlayıcı bir yorumda bulunmanın doğru olmayacağını söyleyen Davutoğlu, ancak hukuki süreçten bağımsız olarak iki hususun altını çizmek istediğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Birincisi her kurumun vazifesini yürütürken, devlete hizmet ederken yürüttüğü vazifenin özelliklerinden kaynaklanan bazı yöntemleri, bazı üslubu, bazı söylemleri vardır. Diplomaside nasıl biz belli bir çerçeve içinde kendi vazifemizi yürütürüz ve mümkün olduğu kadar açık bir dille, mümkün olan en fazla kitleye en fazla siyasi elit ve kadroya ulaşmaya çalışırız, MİT de devlete hizmet ederken yürüttüğü istihbarat görevinde, onun da aldığı kendi aldıkları siyasi talimatlar doğrultusunda yürütülen ve mahremiyet de içeren, kendi özel üslubu ve yöntemi vardır. Dolayısıyla bunu bir kere dikkate almak lazım. İstihbarat teşkilatları dünyanın her yerinde belli bir hedefi gerçekleştirmek, bilgi toplamak için en geniş davranış biçimlerini benimseyerek bunu yürütürler ki nihai hedefe ulaşılabilsin. Vazifesinin doğası gereği bu böyle.

İkincisi de Sayın Müsteşarımız Hakan Fidan ve ekibi gerçekten dış istihbarat bağlamında da, günbegün beraber çalıştığım için, içerdeki çalışmaları da takip etiğim için, görevlerinin hakkını yapan, verilen talimatlar doğrultusunda son derece etkin, başarılı bir şekilde bu görevlerin yerine getiren bir ekiptir."

'DEVLETİN BEKASI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR'
Bakan Davutoğlu, Hakan Fidan ve ekibinin başarılı olduklarını söyleyerek, son dönemde MİT'in her açıdan çağdaşlaştırılması yönünde de çok ciddi çalışmalar başlatıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bu konuda da Sayın Fidan ve ekibinin yürüttüğü çalışmaların da başarıya ulaşmasının, biz devletimizin içerde ve dışarda istihbari güvenliği bağlamında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. O bakımdan ben hukuki süreci dediğim gibi tablo netleşmediği için o bağlamda değerlendirmekle birlikte, bu iki hususun yani kurumsal özelliğin ve Fidan ve ekibinin yürüttüğü son derece başarılı çalışmaların bu süreçten bağımsız olarak göz önünde bulundurulmasının elzem olduğu kanaatindeyim. Bu ekibe bu anlamda destek vermemiz önemli çünkü küresel rol oynayan, küresel iddia taşıyan, bölgesel anlamda bu kadar çetin mücadele sathından geçtiğimiz bir süreçte bizim çok kuvvetli ve donanımlı istihbarat teşkilatımızın faaliyetinin yürütülmesi devletimizin bekası açısından büyük önem taşıyor."

Bakan Davutoğlu, soru üzerine Oslo görüşmesini de şu şekilde değerlendirdi:

"Bunun hukuki çerçevede değerlendirmesini benim yapmam doğru olmaz ama o görüşmeler basına yansıdığı zaman da söyledim şimdi de söylemek isterim. İstihbarat teşkilatları devletin ve halkın güvenliği için gerekli bütün yöntemleri kullanarak istihbari faaliyet toplamak ve bu süreci yönetmekle görevlidir. Dolayısıyla o zaman basına yansıyan görüşmeler bağlamında da Sayın Fidan ve o dönem bu görevi yürüten ekibi doğru bir çalışma yapmışlardı. Bunun dışarıya yansıtılmış olması yanlıştı. Bu çalışmalar her gün yürütülmesi gereken çalışmalardır. Tek bir bağlamda değil bütün dünyada bu çalışmalar belli bir gizlilik içinde, herkesle temas edilerek yürütülür ki o ülke mümkün olan en doğrudan bilgiyi ve yöntemi elde edebilsin ve doğru değerlendirme yapabilsin." (aa)