Davutoğlu: Muhalefet telefonlarını kapatmış!

Davutoğlu: Muhalefet telefonlarını kapatmış!
Davutoğlu: Muhalefet telefonlarını kapatmış!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçim hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin 'anayasal zorunluluk'tan olduğunu söyledi. Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi dün akşam aradığını ama iki liderin telefonunu da kapalı olduğunu söyledi

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Cumhuriyet tarihinin ilk seçim hükümetinin kurulması için Başbakan olarak atadığı Ahmet Davutoğlu, kabineye bakan vermeyeceğini duyuran CHP ve MHP 'nin milletvekillerine de bakanlık teklif edeceğini açıkladı. Davutoğlu, "tevdi edilecek görevi kabul etmenin anayasal bir zorunluluk olduğunu" savundu. Liderlerle de temas kuracağını açıklayan Davutoğlu "Liderlere ve bütün milletvekillerine çağrı yapıyorum; gelin bu sorumluluğu birlikte omuzlayalım" dedi. CHP ve MHP liderleri "parti kararına rağmen geçici hükümete girme teklifini kabul edecek karakter ve ahlakta bir milletvekililerinin bulunmadığını" açıklamışlardı. 

Davutoğlu, Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'nun sözleri şöyle:

Ülkede hükümet kurulamaması nedeniyle, halkın güven ve huzur içinde verilmiş bir görev olduğu için toplantıyı Başbakanlık binasında yapma kararı aldım. Buraya ben isteyerek gelmiş değilim. Gönül isterdiki bütün siyasi partiler sorumluluklarını yerine getirerek koalisyon için katkı sağlamış olsalardı. 7 Haziran'dan bu yana hepimizin hükümet kurma arzusuyla birlikte, hep anayasal süreçleri işletmek korkusunda bulundum. Anayasa hepimizin saygı duyması gereken bir kurumdur. 

'Koalisyon teklide edilmedi söylemi yanlıştır'

Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşmelerde koalisyon müzakerelerini başlatmak konusunda mutabık kalmıştık. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bize koalisyon teklif edilmedi söylemi yanlıştır. Görüşmelerde bazı noktalarda anlaşamadığımız ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu ile daha sonra kısa süreli hükümet formülü için konuştuk. Bu mümkün olmadı, burada kimseyi suçlayacak değilim ama bir koalisyon teklifi oldu. Sayın Bahçeli de defaatle koalisyona kapalı olduğunu açıkladı. Görüşmelerimizde de koalisyon kurmak istemediklerini beyan ettiler.

'Hükümet kurmak için neredeyse yalvardım'

Ben 45 günlük süre içinde hükümet kurmak için neredeyse yalvardım.  Sanki biz ülkeyi seçime zorluyormuşuz gibi suçlamalarda bulunuyorlar. Bu doğru değil. Her şey ortada. Bahçeli, daha konuşmamızın başında uzun dönemli koalisyona ve erken seçime karşı olduğunu beyan etti. Daha sonra koalisyon imkânı kalmayınca görevi iade ettim. Cumhurbaşkanımızın bir karar almak zorunda kalmaması için bir kez daha seçim hükümeti için koalisyon çağrısı yaptım. Ama maalesef bu çağrılarda karşılık bulmadı. Karşılık bulsaydı, 3 veya 4 parti birlikte seçime gidecekti. Denenmediğim yol ve yöntem kalmadı. Bunun üzerine dün Anayasa'nın 114. ve 116. maddeleri gereğince erken seçim kararı aldı. Görevi bana tevdi ederek hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Bu görev AK Parti ile diğer partiler arasında müzakere başlatma süreci değildir. Bugün başlatacağımız olan uygulamanın yol haritasını açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağım. Birincisi ilk kez böyle bir uygulama ile karşı karşıyayız. Onun için dün anayasa hukukçularıyla toplantı yaptım. Geldiğimiz noktada anayasanın 114 ve 116. maddesini beğeniriz ya da beğenmeyiz, bunun dışına çıkmamız mümkün değil. Dün bazı partilerin yaptığı açıklamaların yakışıksız ve Anayasayla çelişkili olduğunu belirtmek isterim. Güneş Otel benzetmesi çirkindir. 

'Bakanlık teklifinin kabul edilmesi anayasal zorunluluktur'

Son günlerde 1962 ve 1980 anayasasını inceledim. Zannedildiği gibi bu madde 1960 anayasası ile geldi. Ülke bir seçimle karşı karşıya kaldığında belirlenen bir maddedir 114. madde. Bakanlar Kurulu'nun nasıl oluşacağı konusunda belli bir hukuki çevre var. Görev alırsak bunun sorumluluğunu yerine getireceğiz. Görev tevdi edilen milletvekillerinin görevlerini yerine getirmesi anayasal bir zorunluluktur. Anayasanın daha metnini okumadan Bakanlar Kurulu'nun nasıl belirleneceği konusunda yakışıksız açıklamalar yapmaları doğru değil.

Küresel ekonomide dalgalanmalar söz konusu ise sorumluluktan kaçmak doğru olmaz. Erken seçim kararı alındıktan sonra Meclis, partilerin oy dağılımına göre bakanlık sayılarını tespit eder partililere teklifte bulunur. Şimdi bir zaruretle karşı karşıyayız. Anayasal çizgiden sapmaya zemin vermeyeceğim ve sonuna kadar bunu koruyacağım. Bu çerçevede süreci işletmek bağlamında Meclis'ten bakanları belirlemek üzere yazı gelecek. Bu yazı çerçevesinde bütün siyasi partilere çağrı yapıyorum. Gelin bu sorumluluğu beraber üstlenelim.

CHP ve MHP'li isimlere 'bakanlık teklifi' mesajı

Bakanlar Kurulu'nu belirlemek için anayasanın belirlediği çerçevede partililere teklifte bulunacağım. Bu ülkeyi siyasi bir kriz varmış gibi bir tutum içine girmeyelim. Bakanlar Kurulu'nu kurma görevinden kaçmak önümüzde telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açar. Herhangi bir partinin içişlerine müdahale etmedik, etmeyiz de. Böyle bir durum olursa ilk karşı çıkacak kişi benim. Anayasa bana 5 gün içinde Bakanlar Kurulu'nu kuracaksın diyor.

Madem ki genel başkanlar bu çağrılarıma karşılık vermezse o zaman bir takım tekliflerde bulunacağım. Eğer partilere teklif götürmeden bağımsız bakan atasam anayasaya aykırı davranmış olurum. Anayasa bunu mümkün kılmıyor. O yüzden çağrılarıma kimse kapılarını kapatmasın. Meclis Başkanı bana siyasi partilere düşen bakanlık oranlarını bildirdiği zaman ilgili partilerin milletvekillerine teklif götüreceğim. En doğru isimleri, bunu söylerken diğerleri yanlış demiyorum. Biz teklif ettikten sonra her milletvekili partisi ile istişare edebilir ama bu teklifi yapmak zorundayız. Bu teklifi yapmadan bağımsızlar atanamaz. Bu teklifleri makul bir sürede cevaplandırmaları için davette bulunacağım. 5 günümüz var; makul süre ile cevaplandırılmasını isteyeceğim.

Anayasal çizgiyi ve süreci kararlılıkla işleteceğiz. Ülkenin bir boşluk içine düşmeden seçime gitmesi için elimizden geleni yapacağız. Terörle mücadele kapsamında başlatılan operasyonlar sürecek.

 

Soru cevap bölümü

 

Davutoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Davutoğlu'na sorulan sorular ve yanıtları şöyle: 

- Liderlere çağrınızdan bahsettiniz. Daha önce MHP ve CHP bu çağrıya olumsuz yanıt vermişti. Kapalı zarf usulü milletvekillerine teklif götüreceğiniz basına yansıdı; yol haritanız nasıl olacak?

Biz milletvekilleri ile her an her yerde görüşebiliriz. Bir hasım gibi birbirimize bakmayalım. Oturup konuşalım. Böyle bir ortamda tekrar bloklaşmaya girmek olmaz. Bugün ben teklif edene kadar çağrıma cevap gelirse liderle de görüşürüm. Anayasa liderler bir araya gelemediği için bu yöntemi izleyeceğim.

'Dün iki lider de telefonlarını kapattı'

Ben teklif yapmazsam milletvekillerine 7 veya 9 bakanlık boş kalır ve ben oraya bağımsız üye atayamam. Bu durumda anayasayı nasıl işletiriz. Eğer birlikte bir hükümet kursaydık, her parti kendi belirlediği ismi tabii ki bakan olarak belirleyecekti. Telefonu kapatmak ne demek. Ben dün yine liderle telefonda görüşecektim ama iki lider de telefonlarını kapatmış.

'Bakanlık için belirlediğim isimler bende saklı'


Bakanlık için kafamda belirlediğim isimler bende mahfuzdur, (saklı) yeri geldiğinde açıklayacağım. En son AK Parti'den belirlenecek bakan isimlerini açıklamayı düşünüyorum. AKP içinde de tek tek milletvekilleri ile görüşeceğim bakanlık için.

- En çok hangi parti milletvekillerine hangi bakanlığı teklif edeceksiniz? Bunu açıklar mısınız? İlk kez uygulama olduğu için sizin izleyeceğiniz yöntemin AYM'ye taşınma ihtimali olursa ne yapacaksınız?

Bakanlıklar için belirlenecek isimler bana mahfuz dedim ama 5 gündür bu isimler üzerinde çalışıyorum. Bunu şu anda paylaşmayı uygun görmüyorum. Onlardan olumlu cevap gelmesi durumunda değerlendirmeleri paylaşacağız. Milletvekillerine teklif yapmazsam aksi olursa AYM'nin iptale gideceği konusunu düşünüyorum. 

- İsim vermiyorsunuz, kriterleri de açıkladınız ama Bakanlar Kurulu nasıl şekillenecek; Akil İnsanlar heyetinde isimler iddia ediliyor. Yöntem nasıl olacak, yüz yüze görüşme yapacak mısınız? 

Sivil toplum tecrübesi önemli. Dolayısıyla partililere teklif ederken şu partide genel başkana şu milletvekili muhalifmiş gibi bir düşünce aklımdan geçmedi. Derlerse ki biz istişare ettik teklifi kabul etmiyoruz, o zaman saygı duyarım. Eğer milletvekilleri reddederse dışarıdan atanacak bakanlarda tarafsız ve bağımsızlık ölçülerine uyan herhangi bir bürokrat ya da akademisyen olabilir.
Seçim hükümetini kurma görevi Davutoğlu'na verildi

CHP, aday belirleme yöntemi için YSK'ya başvurdu

Demirtaş'tan seçim hükümeti açıklaması