Davutoğlu: Musul kurtarılana kadar destek sürecek!

Davutoğlu: Musul kurtarılana kadar destek sürecek!
Davutoğlu: Musul kurtarılana kadar destek sürecek!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak makamlarının talepleri doğrultusunda gerek Peşmerge gerekse Musullu yerel gönüllülere eğitim ve donatım desteği sağlandığını belirterek, "Bu desteğimiz Musul kurtarılıncaya kadar devam edecektir" dedi.

RADİKAL - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geçtiğimiz günlerde gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinin eskiden olduğu gibi en iyi şekilde sürmesi konusunda güçlü bir siyasi iradeye sahip olduğumuzu bir kere daha ifade etmek isterim. Rusya ile bu siyasal krizi masa etrafında çözmeye gayret ederken ekonomik yaptırımlar üzerinden ilişkilerimizin bozulmasına, doğasının değişmesine izin vermemeliyiz. Türkiye'nin sınırlarını, hava sahasını, deniz sınırlarını korumak bu ülkenin yönetimi olarak bizim için hem bir hak, hem de onurlu bir görevdir" dedi.

"BİZ SURİYE TOPRAKLARINDA HERHANGİ BİR MÜDAHALEDE BULUNMADIK"

Davutoğlu daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Suriye topraklarında herhangi bir müdahalede bulunmadık. Biz herhangi bir ülkeyi hedef alan bir adım atmadık, saldırgan bir tutum da göstermedik. Biz savunma görevimizi yaptık ve uluslararası hukuğa göre bu bizim en tabi hakkımızdır. Birçok kez söyledim; sayın Putin'in 2 gün önce tekrar gerçekten bir devlet adamına yakışmayacak üslupla Türkiye'ye saldırması çerçevesinde de ifade ediyorum. 1 ay önce Türkiye'ye yöneltilmeyen suçlar şimdi niye yöneltilir? Sayın Putin 1 ay önce bizim bir Müslüman ülke olduğumuzu bilmiyor muydu? Sayın Putin 1 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızla G20 Zirvesi'nde buluştuğunda Türkiyemizin dış politikasını bilmiyor muydu? Eğer Türkiye DEAŞ ile işbirliği yaptıysa niye o zaman açıp konuşmadı. Söz konusu değil. Türkiye hiçbir terör örgütüyle işbirliği yapmadı, yapmaz, yapmayacak.

DESTEĞİMİZ MUSUL KURTARILINCAYA KADAR DEVAM EDECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul konusunda ise şunları söyledi, "Bölgemizin içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde tüm komşularımızın birliği ve toprak bütünlüğünün desteklenmesi sadece dış politikamızın ilkesel bir hedefi değil, aynı zamanda kendi ulusal güvenliğimizin bir gereği olarak karşımıza çıkmaktadır. Irak Merkezi Hükümeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin DEAŞ saldırıları karşısında etkin mücadele gösterememesi, Musul gibi ülkenin 2'nci büyük kentinin düşmesi, bu tehdite karşı mücadelede yerel güçlerin yanısıra uluslararası destek ve işbirliğinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Biz bu çerçevede; Irak makamlarının talepleri doğrultusunda Irak tarafında gerek Peşmerge gerekse Musullu yerel gönüllülere eğitim ve donatım desteği sağlıyoruz. Bu desteğimiz Musul kurtarılıncaya kadar devam edecektir. Bu amaçla gönderdiğimiz eğitim birliğinin güvenliği için asker ve mühimmatta yeniden tanzimde dahil olmak üzere her tedbiri almak durumundayız. Nitekim DEAŞ'ın eğitim kampımızın olduğu bölgeye gerçekleştirdiği saldırılar bu konudaki haklılığımızı bütün dünyaya göstermiştir." (DHA)