Davutoğlu o isimleri neye göre belirledi?

Davutoğlu o isimleri neye göre belirledi?
Davutoğlu o isimleri neye göre belirledi?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim hükümeti için CHP'den 5,MHP ve HDP'den üç isme bakanlık teklifi götürdü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim hükümeti için CHP 'den 5, MHP ve HDP'den üç isme bakanlık teklifi götürdü. Vekillere teklif götürmeden önce yaptığı açıklamada davutoğlu birçok ismin özgeçmişini incelediğini söyleşmişti. Peki Davutoğlu bu isimleri neye göre belirledi? Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin 7 Haziran seçimlerine girerken oluşturduğu "büyük koalisyonun", diğer unsurlarına, yani sol kesime ve Alevi temsilcilerine bakanlık görevi vermeyi tercih etti. Davutoğlu'nun bakanlık teklif ettiği HDP'li isimlerden Ali Haydar Konca, eski bir mülki idare amiri ve 12 Eylül mağduru. Levent Tüzel ise, HDP bileşenleri içindeki sol partilerin önde gelen temsilcilerinden; Tüzel, EMEP kurucu Başkanı. HDP'li bakan olacak 3. isim ise, HDP içindeki Alevi kesimin temsilcilerinden; Müslüm Doğan, vekillik için aday olmadan önce Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı'nı yürütüyordu. Doğan'ın en çok öne çıkan söylemi ise, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması yönündeki tavrı.

HDP'Lİ BAKANLARIN TÜMÜ BATIDAN
Davutoğlu'nun HDP'de teklif götürdüğü isimlerin bir başka özelliği ise, her üçünün de Batı illerinden milletvekili seçilmiş olmaları.Levent Tüzel İstanbul 'dan, Müslüm Doğan İzmir'den, Ali Haydar Konca ise Kocaeli'nden milletvekili seçildiler.

 

Bakanlık teklif edilen CHP, MHP ve HDP'li vekiller belli oldu

 TÜRKEŞ'İN OĞLU, İNÖNÜ'NÜN TORUNU, DEMİREL AİLESİNİN DAMADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP ve CHP'nın "seçim hükümetine katılmayacağız" açıklamasına rağmen, bu iki partiden toplam 8 milletvekiline de bakanlık teklifi götürdü. Davutoğlu'nun seçim hükümeti için teklif götürdüğü isimler içinde, Türk siyasetine damga vurmuş üç ismin akrabalarının olması dikkat çekti;

Davutoğlu, MHP'nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş ile, Türkiye 'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan ile, kamuoyunda, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ailesinin damadı olarak tanınan İlhan Kesici'ye teklif götürdü.

Bakanlık teklifi MHP'de istifaya neden oldu

İKİ ESKİ GENEL BAŞKAN
Davutoğlu'nun bakanlık teklifi götürdüğü isimler içinde iki eski Genel Başkan var;CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, uzun yıllar CHP'nin Genel Başkanlığını yürütmüştü. HDP'li Levent Tüzel ise, Emek Partisi'nin kurucu Genel Başkanı idi.

ECEVİT 'İN VE ÇİLLER'İN BAKANLARI
Davutoğlu'nun CHP ve MHP'de teklif götürdüğü isimler içinde, dört de eski bakan var;CHP'den bakanlık teklifi iletilen Deniz Baykal, CHP'nin eski Genel Başkanı olmanın yanı sıra, DYP ve CHP'nin 1995 seçimleri öncesinde kurdukları koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Erdoğan Toprak, Bülent Ecevit hükümetinde bakanlık görevinde bulunmuştu. MHP'li Kenan Tanrıkulu da, yine Ecevit'in MHP ile kurduğu koalisyon hükümetinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yapmıştı. Yine MHP'den teklif götürülen Meral Akşener ise, Tansu Çiller hükümetinde İçişleri Bakanlığı görevinde bulunmuştu.