Davutoğlu: Peygambere hakaret basın özgürlüğü değildir

Davutoğlu: Peygambere hakaret basın özgürlüğü değildir
Davutoğlu: Peygambere hakaret basın özgürlüğü değildir
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel ziyareti öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye'de yaşayan makul bir insan Hz. Peygamber'in ne anlama geldiğini bilir. Hazreti Peygambere hakaret edilmesine izin vermeyiz" dedi.

RADİKAL – Avrupa Birliği yetkilileriyle görüşmek üzere Brüksel'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belçika'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye ’de büyük tartışma ve gerilim yaratan Charlie Hebdo dergisinin kapak karikatürüyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Davutoğlu, “Hazreti Peygambere hakaret edilmesine izin vermeyiz” dedi.

Davutoğlu, "Paris’teki saldırının ardından karikatür tartışması Türkiye’ye yansıdı, mahkeme kararı var. Bu anlamda genel değerlendirme alabilir miyiz?" sorusunu şöyle yanıtladı: 
Bu konuda ilkesel tutumumuz var:

1- Terör saldırılarına karşıyız. Çünkü terör saldırısında masum insanların ölümü söz konusudur. Terör saldırılarına karşı olmamız sebebiyle Paris’teki yürüyüşe katıldık.

2- Basın özgürlüğü hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmez hele hele bu bizim şahsiyetlerimizden çok daha büyük anlam taşıyan bir peygambere hakaret ise bu basın özgürlüğü değildir. 1,5 milyar insanın inandığı alemlere rahmet olarak gördüğü bir kişi ile ilgiliyse buna basın özgürlüğü denmez. Bu anlamda Türkiye’de geniş kitlelerin hassasiyeti var. Şahsına gelen hakareti sabırla karşılayabilecek insanlar, peygambere hakaret söz konusu olduğunda saygıyla karşılayamayabilir. Bu durumda böyle bir baskı yapmak açık bir tahriktir. Herhangi bir insana hakaret edildiği zaman karşı çıktığımız gibi Hz. Peygamber’e yapılacak hakarete karşı çıkarız. Bu ülkede Hz. Peygamber’e hakaret edilmesine izin vermeyiz. Bu kadar hassas süreçten geçerken açık tahrik niteliği taşıyan bir tavır takınılıyorsa başka bir hesap var mı sorusu akıllara getirir. Paralel yapının bu konudaki tavrına da dikkat çekmek gerekir.

3- Eğer böyle bir durum varsa tahrik hakaret söz konusu ise çıkabilecek güvenlik problemi için tedbir alınır. Neredeyse gelin bize saldırın diye hakaret karikatürü basacaksınız, güvenlik güçlerimiz tedbiri alır. Geçmişteki olayların benzerlerinin yaşanmasına izin vermeyiz.

Bu konudaki tutumumuz kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bunun ifade edilmesine de ihtiyaç yok. Türkiye’de yaşayan makul bir insan Hz. Peygamber’in ne anlama geldiğini bilir. Türkiye bu konularda kayıtsız bir toplumsal dokuya sahip değil. Yolda çevirip sıradan bir insana hakaret ettiğinde nasıl bir tavır ile karşılaşıyorsa ulu bir şahsiyete nasıl bir tepki göstereceği belli.

'NETANYAHU İNSANLIK SUÇU İŞLEMİŞTİR'
Davutoğlu, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Lieberman’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e ilişkin sözlerine verdiği tepkiler için ne düşündüğü sorulduğunda ise şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın verdiği tepki doğrudur. Nitekim Netanyahu Paris’te yalnızları oynadı. Paris’teki teröristler ne kadar insanlık suçu işledilerse, Gazze’de çocukları katleden, her fırsatta Filistinliyi öldürmeyi doğal fırsat haline getiren bir hükümetin başı olarak Netanyahu insanlık suçu işlemiştir. Bundan kaçamaz. Orada bulunması insanlık vicdanı ile aynı perspektifte baktığını anlamına gelmez.”


CİZRE'DE 12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ÖLÜMÜ
Başbakan, dün Cizre’de 12 yaşında bir çocuğun daha hayatını kaybettiğinin hatırlatılması üzerine de “Biraz önce İçişleri Bakanımızdan daha detaylı bilgi aldım. [Çocuğumuzun] Emniyet görevlilerinin kurşunları ile öldürülmesi söz konusu değil. Ne fiili bir müdahale, ne gaz kullanımı söz konusu oldu. Cizre’de gerginlik yaratmaya çalışanlar provokatörlerdir. Bunun için gereken tedbirlerin hepsinin alınması talimatını verdik. Vatandaşları sükûnete davet ediyorum. 4-7 Eylül olaylarının benzerlerinin yaşanmaması için sükûnete davet ediyorum” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1272622127262214

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kedisero - UNDECLARED50

  Ben yine oradangeçerken atımla karşıma bir eşek çıktı. Ağzını açaraçmaz başladı yalana: ‘ne güzel bi gün di mi?’ oysa her yerde kar vardı ve ben kalbimi verecek birini arıyordum. Dedim, bak eşek, sana apaçık, uluorta doğruları söyletmek için hiç çekinmem kafana dayarım. Dedi ‘ya ben erken davranırsam?’. O zaman dilediğin her yalanı söylerim, dedim ve yoluma gittim. Siz de gidin!

  Zavallılar - oselimg

  Duşakabinoğulları kralı "Diyanete sordum Cemevleri ibadethane degildir" demişti. Aleviler Aksaray'ı basmadı değilmi. AKP'nin hakaretleri bile kutsal.

  Zavallılar - oselimg

  Duşakabinogulları hakanı "Diyanet'e sordum Cem evleri ibadet yerleri degildir" demişti. Aksaray'ı Aleviler basmadı degilmi. AKP'nin hakaretleri bile kutsal.

  user834102 - momentum

  Hudeybiye Barışı'nın görüşmelerinde sona gelinmişti. Anlaşma kağıda dökülecekti. Peygamberin katibi metnin girişine "Allah'ın resulü Muhammed" diye yazınca Mekkeli müşriklerin murahhası itiraz etti: "Ben bu belgeyi imzalamam. Allah'ın resulü olduğuna inansaydım zaten savaşmazdım onunla." Katip, peygambere baktı. Peygamber "Allah'ın resulü" ifadesini sildirdi. Yalın Muhammed kaldı. Tabii, "kimse senin sevdiğin peygamberi sevmek, senin inandığın şeye inanmak zorunda değil." Değil de, sevmedik ve inanmadık diye bir de sövmemiz mi gerekiyor? Onunla onun ne alakası var? Biri öbürününü zorunlu fonksiyonu mu? Kurduğun bağlantı bu mu? Sen öyle mi yapıyordun? Sevmediklerine ve inancını paylaşmadıklarına öyle mi yapıyordun? Yaptınız, sen ve diğer binlercesi. Üstünlüğünüz Allah'ın emriydi çünkü, bir evrensel veriydi. Bu da sizin imanınız. Ben Lord Krişna'ya inanmam, İsa'nın Allah'ın oğlu olduğuna da, n'apayım, gidip Hintlilerin veya Hıristiyanların karşısına geçip dalga mı geçeyim? Allah sizin gibilerinin eline bırakmasın kimseyi. Düşüncesi bile korkunç. AKP onun için herhalde bu ülkede iktidara "mahkum". Sevmediğine göre sövebilirsin, öyle mi? Onyıllar boyunca sloganla formatlanmış kafa, bir de kurduğu cümleyi amma beğenmiş, dönüp dönüp bakmıştır: "kimse senin sevdiğin peygamberi sevmek, senin inandığın şeye inanmak zorunda değil."

  Gazze'de çocukları katleden Netanyahu... - brandywine06

  Cizre'deki çocukları katleden kim?

  Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? - brandywine06

  Peygamber tasviri yapmak ve yayınlamak peygambere hakaret ise, Paris'te öldürülenler de bu suçu işlemişlerdi, yani Davutoğlu'nun tanımına göre masum insanlar değillerdi. Bu durumda onları öldürenler de terörist olamaz. O halde Davutoğlu Paris yürüyüşüne neden katıldı? Sırf imaj olsun diye mi? İyi de malum her ne kadar cilalı imaj devrinde yaşıyor olsak da sadece görüntüye bakmayıp yapılanları da izleyenler var. Türkiye bir taraftan sınırı açmış, göstermelik olarak birkaç yüz kişiyi ülkeye sokmuyor, Batı'nın henüz tespit edip listeye alamadığı birkaç bin rahatça gidip geliyor. Orada teröre lanet eden Davutoğlu, ülkeye dönünce çark ediyor. Kimi kandırıyorlar ki? Kendi seçmen kitlelerine yönelik desem, gerek yok, onlar zaten her şeye evet diyor. Diğerlerini desem, aptal değiliz ki, bu tür çark etmeleri çok fazla gördük, biliyoruz. Batı'yı da kandıramadığına göre, amaç nedir?Bana bütün her şey seçimlere yönelik gibi geliyor. Seçime kadar ne olursa olsun götürmek ve Kürtleri Öcalan marifetiyle seçime parti olarak sokup baraj altı kalınca anayasayı değiştirecek çoğunluğu elde etmek istiyorlar.

  - user386208

  Paris'te yürürken söyliyeydin ya bunu? Bu arada senelerdir hakaret yayıncılığı yapan gazete ve sosyal medya hesaplarını ne zaman konuşucaz?