Davutoğlu: Rusya ile çıkar çatışmamız yok

Davutoğlu: Rusya ile çıkar çatışmamız yok
Davutoğlu: Rusya ile çıkar çatışmamız yok
Rus uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlali ile ilgili konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim sınırlarımıza olan iki ihlal ve bazı taciz olaylarına bakıldığında hiç birisi bu olayların olduğu yerler, DEAŞ'ın olduğu yerler değil. O zaman şu suali sormak bizim hakkımızdır; burada Suriye rejimin destek anlamında yürütülen bir şeyse, burada ne yapılmak isteniyor? Biz Rusya ile komşu ve dost bir ülkeyiz. Rusya ile herhangi bir çıkar çatışmamız yok" dedi.

İSTANBUL -Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda partililer yaptığı kahvaltısı sonrasında bir açıklama yaptı. Başbakan Davutoğlu, " Türkiye 'de seçim bölgeleri dışında, ayrı bir siyasi realite var ki o da, iller var, bir de Türkiye var, iki katman gibi. Ama arada bir katman var ki oda İstanbul siyaseti. Yani illerdeki yerel siyaset ile, Türkiye siyasetinin en önemli katman İstanbul siyasetidir. 91 vilayetimizin hemen hemen hepsinde vatandaşlarımız yaşar ve 81 vilayetin sanki ruhu, özü, kanaatleri İstanbul'a yansır ve İstanbul'daki kanaatlerde sanki 81 vilayete yansır" dedi. 

"SURİYE KRİZİ BİR ÜLKE KRİZİ OLARAK BAŞLADI"

Davutoğlu, gazetecilerin Rusya ve Türkiye arasında yaşanan hava sahası ihlali krizine ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi: "Bunu daha önce bir televizyon programında açıkladım. Ayrıca ortaya çıkan gelişmelerin doğurduğu durum sebebiyle pazartesi gecesi Samsun mitingi dönüşü gece geç saatlerde, neredeyse sabahın ilk saatlerine kadar Suriye'deki durumu, Suriye'deki sınır ihlallerini, hem de terörle mücadelede geldiğimiz aşamayı gözden geçirdiğimiz, bütün güvenlik birimlerinin katıldığı bir toplantı yaptık. O toplantıda bazı kararlar aldık. Silahlı kuvvetlerimize ve sınır güvenliği bağlamında ilgili bütün birimlerimize ayrıca, terörle mücadele bağlamında da İçişleri Bakanlığımıza, Emniyet Müdürlüğümüze gelişmelerle irtibatlı olarak ilgili talimatlar verilmiştir. Her şeyden önce şunu ifade edeyim; Suriye krizi bir ülke krizi olarak başladı, bir ülkenin kendi içinde halkına karşı zalimce davranan bir yönetimin, ortaya çıkardı bir kriz olarak... Sonra terörün örgütlerinin de müdahil olduğu, terör örgütlerinin de oluşturduğu bir tehditle birlikte, bir bölgesel krize dönüştü."

 "RUSYA VE ÇİN TARAFINDAN BLOKE EDİLDİ"

Suriye'ye ilişkin kararların BM'de Rus ya ve Çin tarafından bloke edildiğini söyleyen Ahmet Davutoğlu şöyle konuştu: "Bir ülke krizinin, bölge krizine dönüşmesindeki en büyük pay bu zalim yönetim kadar, o aşamada herhangi bir hususta anlaşamayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmuştur. O zaman Birleşmiş Milletlerde çıkacak her karar 'yabancı müdahaleye karşıyız' diyen Rusya ve Çin tarafından bloke edildi. Daha sonrada yine yabancı müdahaleye karşı olduğunu söyleyen bazı bölge ülkeleri de, bu konuda alınacak kararlara; mesela Suriye yönetiminin, rejiminin kullandığı kimyasal silahlar konusunda, uluslararası girişimler başladığından, yabancı müdahaleye karşı olduğunu söyleyen ülkeler şu anda Suriye krizine bizzat ev doğrudan müdahil oluyorlar. Bir yabancı müdahale söz konusudur Suriye'de, bunu görmemiz lazım. Bu yabancı müdahale eğer, koalisyon tarafının da yaptığı gibi herkese tehdit olan DEAŞ'a karşı mücadele anlamında Suriye'delerse, bunu hepimizi destekleriz, hep beraber terör örgütlerine karşı mücadele etmeye hazırız. Rusya, Türkiye, müttefik ülkeler arasında bu anlamda bir fark yok. Anacak eğer bu mücadele Suriye rejimine karşı haklı bir mücadele yürüten ev Suriyeli olan, yabancı savaşçı olmayan bu muhalefete karşı bir savaşa dönüşürse; Suriyeli ılımlı muhalefet şu anda kuzeyde DEAŞ'a karşı tek güç neredeyse. Yani, Cerablus hattının bu tarafından DEAŞ'a karşı mücadele eden Suriye muhalefeti, rejimin orada gücü yok, rejim DEAŞ'a karşı mücadele etmiyor. Hangi güç olursa olsun eğer Suriye muhalefetini zayıflatırsa, aslında DEAŞ'ı güçlendirmiş olur." 

Davutoğlu, Eyüp Sultan Camii'nde namaz kıldıktan sonra simit dağıttı. 

"İHLALİN OLDUĞU YERLERDE DEAŞ YOK"

Rus uçaklarının  sınır ihlali yaptığı yerlerde IŞİD militanlarının olmadığını belirten Davutoğlu şunları dile getirdi: "Bizim sınırlarımıza olan iki ihlal ve bazı taciz olaylarına bakıldığında hiç birisi bu olayların olduğu yerler, DEAŞ'ın olduğu yerler değil. Yayla Dağı'nın orada DEAŞ yok, Reyhanlı'da da DEAŞ yok. O zaman şu suali sormak bizim hakkımızdır; burada Suriye rejimin destek anlamında yürütülen bir şeyse, burada ne yapılmak isteniyor? Bu soru tabiki haklı olarak gündeme getirdiğimiz bir sordur. Biz Rusya ile komşu ve dost bir ülkeyiz. Rusya ile herhangi bir çıkar çatışmamız yok. Karadeniz'de soğuk savaş sonrasında da hep ortak bir barışı Karadeniz'e getirmek için birlikte çalıştık. Kafkaslardaki, Balkanlar'daki kriziler de ve ikili anlaşmalarda, Rusya ile örnek olacak ve Türk-Rus ilişkileri bakımından tarihindeki altın dönemi yaşayan dönemler yaşadık. Biz Rusya'nın kaygılarını hep göz önüne aldık. Rusya'nın da Türkiye'nin güvenlik kaygılarını göz önüne almasını bekleriz. Rusya'nın da Türkiye'nin komşusu olduğu Suriye'de  çok ciddi çıkarlarının olduğu fark edilmesini de isteriz. 9 yüz 10 bin kilometre bir sınıra sahibiz. Hiç bir başka ülke, Suriye'de Türkiye kadar etkili ya da Suriye'deki gelişmeden Türkiye kadar etkilenecek konumda değil. Güvenlik zirvesinde de gerekli talimatlar verilmiştir. Sınır güvenliğimiz ve hava sahası güvenliğimiz bağlamında hiç bir şekilde taviz vermeyiz. Bu konuda herkesin kendi sınırlarına saygı duyan her ülkenin saygı duymasını bekleriz, Türkiye'nin hava sahasına da saygı duyulmasını bekleriz. Türkiye Rusya ilişkileri çok önemli ilişkilerdir. Asya'da, Avrupa'da, Avrasya'da, bölgede bu ilişkileri korumak hepimizin önceliğidir" ifadelerini kullandı. 

"EĞER DEAŞ'A KARŞI MÜCADELE EDİLECEKSE, HEP BERABER EDELİM"

Başbakan Davutoğlu,  "Sayın Cumhurbaşkanımızın Moskova ziyaretinde ve benim New York'ta Sayın Putin ile yaptığım görüşmelerde hep bu hususa mutabık kalındı, 'Türkiye'nin kaygıları her zaman göz önüne alınacak' denildi. Siyasi çözüm konusunda da Rusya ile, İran ile, her ülke ile çalışmaya hazırız, konuşmaya hazırız. Ama sınırlarımızın ve hava sahamızın güvenliği konusunda, Suriye halkının, mahzun Suriye halkının talepleri konusunda ve mülteci akınlarını Türkiye'nin tekrar muhatap almaması konusunda  ilkesel bir tutumumuz var. Bu hava akımları DEAŞ'a karşı yapılmıyor. 57 hava akımı yapılmış, bunların 55'i ılımlı muhalefete karşı, sadece 2'si DEAŞ'a karşı, bize gelen askeri bilgilere göre. Eğer DEAŞ'a karşı mücadele edilecekse, hep beraber edelim. Ama eğer Türkiye sınırlarına yakın bir yerde, yeni mülteci akınlarına yol açacak şekilde sivil halka  ve ılımlı muhalefete karşı bir harekat yapılıyorsa işte o zaman hepimizin oturup konuşmamız gereken çok ciddi bir mesele var demektir. Mücadele kime karşı veriliyorsa bunun göz önüne alınması lazım. Hele hele sınır ihlalleri konusunda mutlaka Türkiye'nin hassasiyetlerine riayet edilmesini göz önüne alınmasını bekleriz" diye konuştu.

 "RUSYA'NIN BÜYÜKELÇİSİ EVET DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZ'A ÇAĞIRILDI"

"Bu çerçevede Rusya'nın Büyükelçisi evet Dışişleri Bakanlığımıza çağırıldı" diyen Davutoğlu, "Bize verilen bilgiler ile alanda oluşan bilgiler arasında farklar da kendilerine aktarıldı. Yani ihlaller kaç dakika sürmüş, saniyeler mi sürmüş, kaç dakika sürmüş, hangi şartlarda oluşmuş... Bunları Rusya tarafıyla samimi ve dostane bir şekilde, iki birbirine saygı duyan, iki komşu ülke olarak müzakere ediyoruz. Askeri yetkililerimiz ve diplomatik yetkililerimiz bunları konuşuyor. Rusya ile herhangi bir gerilim istemeyiz ama Rusya'nın da Türkiye'nin hava sahasına, sınırlarına ve Türkiye'nin Suriye'deki çıkarlarına dikkat etmesini beklemek en tabi komşuluk hakkımızdır" şeklinde konuştu.

 "TÜRKİYE HAVA SAHASI, AYNI ZAMANDA DOĞAL OLARAK NATO HAVA SAHASIDIR"

Davutoğlu, "Rusya'dan gelen 'bu konuları görüşelim' talebi memnuniyetle ama bu görüşmeler tabi Ankara'da ve doğrudan bu konuların ele alındığı bir zeminde olabilir. Bunları da bundan sonra ele almaya devam edeceğiz. Ama Suriye'deki kriz, bir Türk-Rus krizi değildir, olmamalıdır. Biz bu konuda gösterilmesi gereken özeni gösteriyoruz ama Rusya'dan da aynı özeni bekliyoruz. Bunun Rusya-NATO krizi haline dönüşmesini de istemeyiz. Ancak bilinmesi lazım ki, NATO'nun da açıklamalarında ortaya çıktığı gibi Türkiye hava sahası, aynı zamanda doğal olarak NATO hava sahasıdır. Bu konuda NATO'dan, NATO ülkelerinden gördüğümüz dayanışmada, hem doğaldır hem de takdire şayandır" dedi.

Özgür ALTUNCU - Gülseli KENARLI/DHA