Davutoğlu: Rusya Lazkiye'nin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalışıyor

Davutoğlu: Rusya Lazkiye'nin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalışıyor
Davutoğlu: Rusya Lazkiye'nin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalışıyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarının Türkmen ve Sünni toplulukları hedef aldığını söyledi

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Suriye Lazkiye kentinin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalıştığını söyledi.

Davutoğlu, bir grup yabancı basın mensubuna, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'nin kuzey batısındaki Lazkiye'de Rusya'nın artan hava saldırılarına değinen Davutoğlu, operasyonların bölgedeki Türkmen ve Sünni toplulukları hedef aldığına dikkati çekti.

Davutoğlu, Rusya'nın eyleminin milyonlarca sivili daha bölgeden göçe zorlayabileceğinin altını çizerek, "Rusya Lazkiye'nin kuzeyinde etnik temizlik yapmaya çalışıyor" dedi.

Suriye'nin kuzeyinde IŞİ'ten arındırılmış güvenli bölge kurulması çağrısını yineleyen Davutoğlu, böylelikle yeni sığınmacı akınlarının yaşanmayacağını kaydetti.

MUSAL'DAKİ TÜRK ASKERLERİ

Davutoğlu, Musul'da Türk askerinin nöbet değişimine de değinerek, terör örgütü IŞİD'ten kaynaklanan tehdidin arttığı bir dönemde, Musul civarında örgütle mücadele etmek üzere yerel unsurlara askeri eğitim veren Türk personelin korunması için bölgeye ek birlikler gönderildiğini hatırlattı. "Niyetimiz eğitmenleri korumaktı" diyen Davutoğlu, "Bu dayanışma amaçlı bir eylemdi, saldırı amaçlı değil" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, Irak yönetiminin Türk askerlerinin çekilmesi çağrısının hatırlatılması üzerine, "Tepkiyi görünce sevkiyatı durdurduk. Fakat bu eğitmenleri korumasız bırakamayız" dedi.
AA