Davutoğlu: Sınırlara saygılıyız ancak zihinlerdeki bariyerleri aşmalıyız

Davutoğlu: Sınırlara saygılıyız ancak zihinlerdeki bariyerleri aşmalıyız
Davutoğlu: Sınırlara saygılıyız ancak zihinlerdeki bariyerleri aşmalıyız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsviçre'nin Davos kentinde Arap kanaat önderleriyle akşam yemeğinde buluştu.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu " Türkiye 'nin hiçbir Arap ülkesi ile siyasi bir hesabı yoktur. BM'de Filistin ve bütün Arapların haklarını korumaya çalıştık" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsviçre'nin Davos kentinde Arap kanaat önderleriyle akşam yemeğinde buluştu.  Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada,"Daha önce de buluştuk, konuştuk. Buluşmalarımızda Filistin'i konuştuk. Filistin halkının haklarının korunması bizim için onurdur, mescidi aksanın korunması bizim için onurdur. Arap dünyası ve Türkiye ilişkileri yeni bir döneme girdi. Türkiye Irak ilişkileri bütün zorluklara rağmen güçleniyor" dedi.

" İstanbul sadece Türkiye'nin değil sizin de şehriniz" diyen Davutoğlu, "İstanbul gibi Bağdat ve Halep'te de çok kültürlülük korunmalı, bunun için mücadele etmeliyiz. Saddam zamanının arşivlerini ele alırken herkesin farklı bir dil kullandığını gördük. Türkiye her zaman açık bir dil kullanmıştır. Arap baharı ile birlikte yeni bir dönem başladı. Biz herhangi bir çatışmanın tarafı olmadık. Biz bütün ülkelerin içişlerine saygılıyız, pozisyonumuzu değiştirmedik. Hangi ideolojiden olursa olsun bütün Arap gençlerin taleplerine saygılı olduk. Arap baharı başladığında sorunları erken dönemde çözmeye başladık. Esed ile 7 saat başbaşa konuştuk, insanlarına karşı silah kullanmaması için ikna etmeye çalıştım. Sınırlara saygılıyız ancak zihinlerdeki bariyerleri aşmalıyız" diye konuştu. "Türkiye 2 milyon mülteciyi konuk ediyor, bu zamana kadar 5 milyar dolar harcadık" diyen Davutoğlu, "Hangi bölgeden gelmiş olursa olsunlar onlar bizim akrabalarımız, bizim kardeşlerimiz" dedi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Suriye'de rejimin baskıları IŞİD'in baskılarına zemin hazırlıyor. Türkiye hiçbir zaman kapalı bir gündem oluşturmadı.  Darbe ile gelen yönetimler bizim gözümüzde meşruiyet kazanmaz. Mısır ile elbette bazı görüş farklılıklarımız var. Mısır'a dair görüşümüz açık. Mısır bölgedeki istikrarın omurgasıdır. Mısır güçlü ise bölge güçlü olacaktır. Mısır'ın istikrarı halkın rızası ile gerçekleşir. Bizim karşılıklı suçlama yerine, birbirimizi anlamaya çalışmamız gerek. Türkiye'nin hiçbir Arap ülkesi ile siyasi bir hesabı yoktur. BM'de Filistin ve bütün Arapların haklarını korumaya çalıştık." dedi. (DHA)