Davutoğlu: Suriye biliyordu

Davutoğlu: Suriye biliyordu
Davutoğlu: Suriye biliyordu

ANKARA  - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk keşif uçağının Suriye hava sahasının 13 mil dışında, uluslararası hava sahasında düşürüldüğünü; silahsız, tek başına uçan, kimliğini gizlememiş, açık bir uçak olduğunu, ve Suriye’nin de uçağın Türkiye ’ye ait olduğunu bildiğini açıkladı.
“İnce bir hat üzerinde yürüyoruz...Gerekli gördüğümüz zamanlamayla ve yöntemlerle adımlar atılacak” diyen Davutoğlu TRT’nin canlı yayınında uçak kriziyle ilgili soru işaretlerini şöyle yanıtladı. 

UÇAĞIN GÖREVİ:
“Uçuş, Doğu Akdeniz’deki son durumlar da göz önünde bulundurularak ulusal radar sisteminin test edilmesi amaçlı test ve eğitim uçuşuydu. Kesinlikle Suriye ile ilgili herhangi bir ne özel ne gizli herhangi bir misyonu yoktu. Uçak açık kimlikle uçuyordu, kimliğini gizlemiyordu.”... “Bu uçuşlar ilk defa yapılmıyor. Bu kadar gerilimli bir ortamda, Doğu Akdeniz’de bu kadar uzun sahili olan bir ülkenin her an kendi sahilini koruma kapasitesini kendisinin test etmesi lazım.” 

UÇAĞIN SİLAH DURUMU:
“Uçağımız solo uçuş yapmaktadır. Bu tamamıyla test uçuşudur, eğitim uçuşudur. İki, uçağımız silahsızdır. Yani yine riskli bir göreve gönderilen uçak, herhalde silah donatımından arındırılmış bir şekilde gönderilmez. Ancak test ve eğitim uçuşu yapan uçaklar bu şekilde giderler ve taraflar bunu bilir.” 

VURULMA YERİ VE ANI:
“Sınır ihlali, istem dışı, her zaman olabilen, karşılıklı mesajlarla aşılabilecek bir durum. Düşürülen uçak, ihlalin ardından Türk hava sahasına girip tekrar rutin görevine döndü. Bu ihlal esnasında Suriye tarafından verilmiş herhangi bir uyarı yine yok. Aksine bizim radarımızdan uçağımıza yanlış rotaya girdin deniliyor. Uyarı üzerine pilotlarımız süratle Suriye hava sahasından çıkıyorlar vurma olayından 15 dakika önce. Vurulma olayı ise 15 dakika sonra uluslararası hava sahasında oluyor.”
“Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur, Suriye sınırına 13 deniz mil uzaklıkta. Radar görüntüleri ve veriler ışığında uçak vurulduktan sonra, pilot kontrolü yitirdiği için düzensiz hareketlerle Suriye karasularına düştü.” (RADİKAL)