Davutoğlu: Suriye ile diyalog kurmak anlamsız

Davutoğlu: Suriye ile diyalog kurmak anlamsız
Davutoğlu: Suriye ile diyalog kurmak anlamsız
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki şiddetin sürdüğünü belirterek, "Halkına karşı böylesine bir katliamı bayramda bile devam ettiren rejimle diyalog kurmanın bir anlamı olamaz" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Enrique Castillo ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi. İkili, Dışişleri Bakanlığı Konutu’ndaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Davutoğlu, Suriye’nin Dostları Grubu’nun Fas’ta yapılacak toplantısını muhtemelen Aralık başında yapılacağını kaydederek, toplantı öncesinde değişik düzeylerde grup mekanizması içindeki çalışmaların sürdüğünü belirtti. 8 Kasım’da ve o haftaiçinde Suriye muhalefetinin yeniden yapılanması ile ilgili bazı toplantılar gerçekleşeceğini hatırlatan Davutoğlu, "Yine Suriye’ye ekonomik ve diğer desteklerler bağlamında yapılan hazırlık toplantıları var, onlar tamamlandıktan sonra muhtemelen Aralık ayının ilk haftasında yapılacak. Bu önhazırlıkların yapılmasını bekliyoruz. 100’ü aşkın ülke Suriye’nin Dostları Grubu’na mensup. Bütün ülkelerle istişare ederek o toplantının Suriye’nin geleceği ve Suriye halkına destek baabında önemli bazı kararların alınacağı bir zeminde yapılmasına önem veriyoruz. O çerçevede hazırlıklar sürüyor" diye konuştu.

’RUSYA İLE İSTİŞARELERİMİZ SÜRÜYOR’
Davutoğlu, Suriye’de halkın talepleri doğrultusunda bir geçiş süreci için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, çeşitli mekanizmalar vasıtasıyla bu konuda çalışmaların sürdüğünü hatırlattı. Suriye rejiminin öncelikle kendi halkıyla barışma iradesi göstermesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu şunları kaydetti:

"Halkına karşı böylesine bir katliamı bayramda bile devam ettiren rejimle diyalog kurmanın bir anlamı olamaz. Başbakan’ın da vurguladığı gibi Türkiye -İran-Mısır olarak başlattığımız çalışmaları 3’lü mekanizmayla sürdürüyoruz. Türkiye-Suudi Arabistan-Mısır arasında da benzer istişarelerin yapılmasına önem veriyoruz. Türkiye- İran- Rusya arasında da bu tür istişareler sürüyor. Herkes, Suriye halkının iradesini yansıtan eli kana bulanmamış insanların rol alacağı bir geçiş süreci yönünde gereken adımları atsın. Böyle bir saldırı ortamı devam ederken var olan rejime meşruiyet sağlayıcı adımlar atılmasını da kimse beklemesin. Önemli olan şu anda en güçlü mesajlarla barışı teşvik etmek. Biz aylarca Suriye rejimi ile ilişkilerimizi sürdürdük, diyalog mesajlarını hep verdik. Hala veriyoruz ama öncelikle Suriye rejimi kendi halkıyla barışma iradesi göstermeli. Kendi halkıyla barışma iradesi göstermeyenlerin diğer taraflarla yürüteceği müzakerelerden bir netice alması mümkün değil. O iradeyi öncelikle ortaya koyması lazım. Rusya’yla da bu konuda istişarelerimiz sürüyor, ortak atılacak adımlar konusunda da her türlü fikre açığız. Fakat Suriye rejimine açık ve net bir mesajın bütün taraflarca iletilmesi büyük önem taşıyor."

"CÜNEYT İÇİN GECE -GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"
Basın toplantısını görüntüleyen kameranların sorması üzerine Suriye’de kaçırılan kameraman Cüneyt Ünal’ın durumu hakkında açıklama yapan Davutoğlu, "Kaybolduğu ilk andan itibaren Türkiye olarak her türlü teması yaptık. Bu konuda ailelerin acısını paylaşıyoruz. Kendisi negatif görüntülerle, hatırlarsınız eline silah tutuşturularak savaş suçlusu gibi gösterilmeye çalışıldı, Suriye rejimi tarafından. Cüneyt’in ailesine kavuşması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Gazeteci kardeşlerimizin kurtarılması için ne gerekiyorsa gece-gündüz çalışıyoruz" diye konuştu. (dha)