Davutoğlu 'Tampon bölge' iddialarına noktayı koydu

Davutoğlu 'Tampon bölge' iddialarına noktayı koydu
Davutoğlu 'Tampon bölge' iddialarına noktayı koydu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu, Suriye'ye karşı 'Tampon bölge' ya da 'insani koridor' oluşturulmasının Türkiye'nin gündeminde bulunmadığını belirtti.

ANKARA – ‘Tampon bölge’ ya da ‘insani koridor’ oluşturulmasının Türkiye ’nin gündeminde bulunmadığını belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu, “Bununla birlikte Suriye’deki gelişmelerin nereye gideceğinin belirsizliğini koruduğu bir ortamda, uluslararası camianın ve bölge ülkelerinin her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olması gerekmektedir” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu’nun soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’ye yönelik bir dış müdahale fikrini tasvip etmediklerinin altını çizerek, şöyle dedi:

“Böyle bir adımın hem Suriye’nin hem de bölgenin güvenlik ve istikrarına katkı sağlamayacağına inanıyoruz. Dış müdahale bu aşamada bizim gündemimizde yer almadığı gibi, başka herhangi bir ülkenin gündeminde yer aldığı konusunda da bize intikal etmiş bir bilgi bulunmamaktadır.”

“TAMPON BÖLGE”
Dışişleri Bakanı, “tampon bölge” ya da “insani koridor” konusundaki soruya da şu yanıtı verdi:

“Suriye halkının korunması amacıyla ‘tampon bölge’ ya da ‘insani koridor’ oluşturulmasına yönelik tartışmaların basın ve yayın organlarında işlenmekte olduğunu gözlemliyoruz. Mevcut koşullarda ‘tampon bölge’ ya da ‘insani koridor’ oluşturulmasının Türkiye’nin gündeminde bulunmadığını da vurgulamakta yarar görüyoruz.
Bununla birlikte Suriye’deki gelişmelerin nereye gideceğinin belirsizliğini koruduğu bir ortamda, uluslararası camianın ve bölge ülkelerinin her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olması gerekmektedir.”(anka)