Davutoğlu: Taziye ezberleri bozdu

Davutoğlu: Taziye ezberleri bozdu
Davutoğlu: Taziye ezberleri bozdu
Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili yayınladığı taziye mesajını değerlendiren Ahmet Davutoğlu "Dünyada büyük yankı uyandırdı ezberleri bozdu" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti ile ortak basın toplantısı düzenledi.

1915 olaylarına ilişkin Başbakan Erdoğan 'ın yaptığı açıklamanın yansımalarına ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, "Dünyada büyük yankı uyandırdı ezberleri bozdu. Bir anlamda Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu konuda tarihi bir adım atarak yeni diyalog ve dostluk penceresi açtığını herkes kabul etti. Aslında bu mesajın muhatapları öncelikle devletler değildi. Dünyanın her yerinde yaşayan Ermenilere dönük insani bir mesajdı. Mesajın yayınlanmasından tek tek bazen kuruluşlardan bazen Ermeni toplumlarından bize gelen tepkiler, Ermeni diasporasından gelen tepkiler olağanüstü olumlu. Çok güzel mesajlar geldi. Tek tek Ermenilere iletilen bu dostluk eli bence bu manada karşılığını gördü" diye yanıt verdi.

ERMENİLERLE YAPILAN RÖPORTAJLAR MESAJIN KİTLELERE ULAŞTIĞI YÖNÜNDE
Doğan Haber Ajansı'nın konuya ilişkin Los Angeles'ta bazı Ermenilerle yaptığı özel röportajlara atıfta bulunan Davutğlu,"Los Angeles'ta, sıradan bazı Ermenilerle yapılan röportajlar basınımıza düştü. Orada da görülen bu insani mesajın kitlelere ulaştığı yönünde. Eminim bundan sonra da Türkler ve Ermeniler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, karşılaştıklarında çok daha birbirlerine dönük olarak adil hafıza bağlamında çok daha güçlü bir şekilde empati yapabilecekler ve birbirleri ile diyalog kurabilecekler. Devletlerden de son derece olumlu tepkiler aldık. ABD'de, Avrupa'da bir çok Avrupa ülkesinde olumlu tepkiler aldık. Tabii her zaman olaya olumsuz bakanlar çıkabilir. Doğaladır ancak, Başbakanımızın yaptığı açıklamamanın istediğimiz sonuçlara ulaştığını düşünüyorum. Önemli bir referans mektubu olarak da tarihe geçtiğini düşünüyorum. Psikolojik eşiğin aşılması bağlamında karşılıklı anlayışı pekiştiren bir husustur. Bu aşamada önemli olan zihinleri, gönülleri ve dostluk elini paylaşmaktır" diye yanıt verdi.

DHA - Hakime Torun