Davutoğlu: Unvanları Bonzai Bahçeli, Bonzai Kılıçdaroğlu olur

Davutoğlu: Unvanları Bonzai Bahçeli, Bonzai Kılıçdaroğlu olur
Davutoğlu: Unvanları Bonzai Bahçeli, Bonzai Kılıçdaroğlu olur
CHP ve MHP'nin yeni iç güvenlik paketi ile ilgili açıklamalarını eleştinen Başbakan Davutoğlu, "Tertemiz gençleri biri bonzai ile zehirlemek isterse biz buna sessiz mi kalacağız? Eğer Meclis'te yasayı engellemeye kalkarlarsa onların unvanları 'Bonzai Bahçeli', 'Bonzai Kılıçdaroğlu', 'Molotof Bahçeli', 'Molotof Kılıçdaroğlu' olur" dedi.

RADİKAL-Ak Parti il kongresine katılmak üzere bugün Ordu’ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Devlet Tiyatroları Kültür Merkezi’nde düzenlenen DOKAP Eylem Planı toplantısına katıldı. Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP ve MHP ’nin İç Güvenlik Paketi açıklamalarını eleştirdi. Davutoğlu, "Tertemiz gençleri biri bonzai ile zehirlemek isterse biz buna sessiz mi kalacağız? Eğer Meclis’te yasayı engellemeye kalkarlarsa onlara tek tek 'Bonzai Bahçeli', 'Bonzai Kılıçdaroğlu ', 'Molotof Bahçeli', 'Molotof Kılıçdaroğlu' unvanları bu olur. Bu millete olan güveni yansıtan bir yasa. Bu hafta herkes bir sınav yaşayacak. Kim vandalların yanında, kim molotof kokteylinin yanında, kim karşısında ortaya çıkacak" dedi.

Toplantıda gazetecilerin ’Çözüm sürecine’ ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, son iki yılda çözüm sürecinin önemli ivme kazandığını belirterek ortaya çıkan sıkıntılara dikkat çekti. 2 gün önce Ankara’da ’Çözüm Süreci Kurulu’nu topladığını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle dedi:

"ÇÖZÜM SÜRECİ KURULUNU TOPLADIM"


"Son iki yıl içinde önemli ivme kazandı. Ama maalesef 2013 Mayıs’ında tam da silahlı unsurların Türkiye’yi terk etmesi, silahlı mücadeleye son verilmesi beklentisi oluşmuşken geziyle ortaya çıkan provokasyon ve daha sonra Türkiye’de hükümetimize ve birçok komplo girişimleri 17-25 hadisesi gibi bu süreçte bazı aksamlara ulaştı. Haziran ayında yasal bir çerçeve çıkarılması hesaplandı.6-7 Ekim olaylarının olumsuz etkileri aşıldıktan sonra biz hükümet olarak yoğun bir tempo ile bu konuda mesafe katedilmesi için çalışmaları sürdürüyoruz. İki gün önce ben Ankara’da çözüm süreci kurulunu topladım. Son gelişmeleri değerlendirdik. Artık özellikle Türkiye’de bütün siyasi görüşlerin rahatlıkla katılabildiği serbest seçimlerin gerçekleşeceği bir ortama girmişken beklentimiz ve olması gereken şey Türkiye artık hangi görüş olursa olsun demokratik siyaseti benimsemesi silahlı mücadelenin ve silahlı yöntemlerden tümünün uzaklaşması."ŞİDDET KONUSUNDA TAVRIMIZ AÇIK"


Bu açık iradeyi görmek arzusundayız. Bu açık irade ortaya çıktığında Türkiye’de demokratik siyasetin anında geliştiğini, her şey daha konuşulur hale gelecek. Ama 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi eğer tekrar provakatif şiddet ortama dönülmesi yönünde bir eğilim olursa tabi bu konuda tavrımız açık ve nettir. Ümit ederiz ki herkes bütün bu yaşanan süreçlerden gerekli dersi almıştır. Önümüzdeki günlerde kamuoyumuzda olumlu yankılar olacak, güzel gelişimlerin olması yönünde gerekli adımlar atılır. Biz hükümet olarak bütün konularda hazırlıklarımızı yaptık, her türlü çalışmanın yürütülmesi konusunda arkadaşlarımıza gerekli talimat verdik, çalışmalar sürdürülüyor. İnşallah bu bahar Türkiye’de çok daha güzel bir siyasi ortamda da sosyal ortamda güzel bir bahar havasının gelmesini sağlayacak gelişmeler sağlıyor."

10.4 MİLYAR TL’LİK EYLEM PLANI


DOKAP Eylem Planı kapsamında bölgede yer alan illerde plan döneminde yatırım programları kanalıyla yaklaşık 10.4 milyar TL kamu yatırımı yapılacağını da ifade eden Başbakan Davutoğlu bu çalışmaları da konu başlıklarıyla anlattı. Türkiye’de deniz üzerine inşa edilen Ordu’nun Gülyalı İlçesi’nde inşaa yapım çalışması devam eden Ordu-Giresun havalimanının önümüzdeki ay açılarak hizmete gireceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, "DOKAP Bölge Kalkınma İdaremiz Artvin, Bayburt, Rize, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Trabzon illerinin kalkınmasının hızlandırılması amacıyla kurulmuştur. İdaremiz 2012 yılında temel kurumsallaşmasını tamamlamış ve eylem planı hazırlıklarına başlamıştır" diye konuştu.
Başbakan Davutoğlu DOKAP Eylem planı kapsamında ki illere yapılan ve 2018 yılına kadar yapılacak çalışmaları da anlatarak projenin başarıyla devam edeceğini ekledi

"İÇ GÜVENLİK PAKETİ BU HAFTA GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLAYACAK"


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti Ordu 5’inci Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Vali Kemal Yazıcıoğlu Spor Salonu’nda yapılan kongre salonuna saat 13.10’da gelen Başbakan Davutoğlu partililerin sevgi gösterileriyle karşılandı. Başbakan Davutoğlu, salondaki partilileri selamlayarak burada bulunanlara karanfil dağıttı. Kongrede bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu’nun sözleri partililer tarafından sık sık tezahüratlarla kesildi. Başbakan Davutoğlu coşkuyla destek vererek partililere "Miting yapmak başka bir şey maşallah Karadeniz dalgası gibi hiç durmuyorsunuz" dedi.

Türkiye’nin kuzey, güney, doğusu ve batısında da olduklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Ama diğer partilere bakın. Onların hayalleri bizim gerçeklerimize ulaşamaz. Bizim hayallerimiz ise Türkiye’nin geleceğini ilmik ilmik dokuyan hayaller. Ne Kılıçdaroğlu, ne Bahçeli, ne Demirtaş ne de Pensilvanya’nın tuzakları Türkiye’nin hayallerinin gerçekleşmesine engel olamayacak. Biz inadına demokrasi demeye, barış, çözüm süreci kardeşlik demeye devam edeceğiz. Türkiye 12 yılda büyük demokratik devrimlere imza attı. Bütün yasakları kaldırdık. Yasaksız bir Türkiye inşa etmek için yola çıktık ama aynı zamanda güveni ve huzuru da inşa etmek zorundayız. İç Güvenlik Paketini meclise sunduk diye sinir uçlarına dokunmuşcasına ayağa kalkıyorlar.

"BU YASANIN TEK HEDEFİ VAR"


Bu hafta bu yasa görüşülmeye başlayacak. Bu yasanın tek hedefi vardır. Türkiye’nin huzurunu bozacak hiçbir provakötöre fırsat tanımayacak. Diyorlar ki ‘Bu paket özgürlükleri kısıtlayacak’ Molotof kokteyli ile kimse gösteri yapamayacak. Bir yerde bir grup vatandaşımız toplantı ve yürüyüş yapıyorsa o vatandaşların arasına kimse molotof kokteyli ile giremeyecek. Bunun nesine karşı çıkıyorsun Bahçeli, Kılıçdaroğlu, Demirtaş. Molotof kokteyli doğu ve güney doğu illerimizi ateşe boğmuştur. Gezi olaylarında İstanbul’un semtlerini ateşe boğmuştur. Gencecik kızlarımız molotof kokteyli ile yanmıştır. Biz bu ülkenin sokaklarını vandallara, teröristlere terk etmeyeceğiz. Aziz Ordulular demokrasiyi savunmuş Ordulular, Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki plan Türkiye’yi seçime değil, kaosa götürür. Onun için Kılıçdaroğlu kendine güveniyorsan halkı sokağa çağırma, halkı bizim gibi sandığa çağır."

"BONZAİ BAHÇELİ, BONZAİ KILIÇDAROĞLU"


Konuşmasında CHP ve MHP’nin İç Güvenlik Paketi açıklamalarını eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Tertemiz gençleri biri bonzai ile zehirlemek isterse biz buna sessiz mi kalacağız? Eğer Meclis’te yasayı engellemeye kalkarlarsa onlara tek tek ’Bonzai Bahçeli’, ’Bonzai Kılıçdaroğlu’, ’Molotof Bahçeli’, ’Molotof Kılıçdaroğlu’ unvanları bu olur. Bu millete olan güveni yansıtan bir yasa. Bu hafta herkes bir sınav yaşayacak. Kim vandalların yanında, kim molotof kokteylinin yanında, kim karşısında ortaya çıkacak. Biz yaptığımız her düzenlemede sadece milletimizin huzurunu özgürlüklerini demokrasimizin standardını ve geleceği için çalışırız" dedi.

Türkiye’nin dünyanın gıpta ile baktığı bir ekonomik kalkınma içerisinde olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Ordu-Giresun Havalimanı denize dolgu ile yapılan Avrupa’nın birinci havalimanı. Önümüzdeki ay inşallah açıp bölgeye çok büyük bir hediye sunacağız" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin artık 2000’lerdeki gibi borç isteyen değil, Gayri Safi Milli Hasıla oranına göre en fazla yardım yapan, mazlumlara en fazla sahip çıkan ülke olduğunu anlattı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle devam etti: "Borç isteyen bir ülkeden borç veren bir ülkeye geçiş Ak Parti kadrolarıyla oldu. Bir daha bu ülkeyi kimse namerde muhtaç edemeyecek. Bizim gayretimiz bu yolda dünyanın öncü ülkeleri arasına girmektir. Sadece ekonomik alanda değil siyasal alanda. Şu anda dünyada adalet için önce ses veren sesini yükselten ülke Türkiye’dir. Amarika’da 3 Müslüman Suriyeli hunhanca katledildiğinde, Avrupalılar sustular sesleri uzun süre çıkmadı.

"77 MİLYONU TEMSİLEN BEN VARDIM"


Buradan bir kez daha sesleniyoruz; Dünyada nerede zulüm varsa ona karşı kararlı ve dik durmak boynumuzun borcudur. Nasıl Gazze’ye bombalar yağdırdığında İsrail’e karşı sesimizi yükselttiysek, nasıl Suriye’deki zalim Esat, kardeşlerimize, zulümle kimyasal silahlarla saldırdığında sesimizi yükselttiysek, dünyanın neresinde olursa olsun İslam karşıtlığına karşı da sesimizi yükseltmeye kararlıyız. Yükselen ırkçılığa karşı dim dik durma konusunda da kararlıyız. Dünyayı bir samimiyet testine çağırıyoruz. Fransa’da teröre karşı yürüyüş olduğunda Paris’te 77 milyon Türkü temsilen ben de vardım. Herhangi bir yerde terör olduğunda önce kınayan hep biz olduk. Şimdi sınav vaktidir. Aynı kararlığı, Avrupa’dan ABD’den, Birleşmiş Miletlerden beklemek bizim en tabi hakkımızdır. Ülkemizde demokrasiyi özgürlüğü dünyada adaleti her yerde mazlumlara sahip çıkan vicdanımızı dinlemeye devam edeceğiz."

Ak Parti Kongresi’ne Başbakan Davuoğlu’nun yanı sıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da katıldı. Konuşmaların ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, salondan ayrılarak Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Başabakan Davutoğlu, belediye bahçesine mavi ladin fidanı dikti. Başkan Enver Yılmaz, Başbakan Davutoğlu’na fidan dikme sertifikası takdim etti. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından da Başbakan Davutoğlu, karayolu ile Giresun’u hareket etti.