Davutoğlu vizesiz Avrupa için tarih verdi

Davutoğlu vizesiz Avrupa için tarih verdi
Davutoğlu vizesiz Avrupa için tarih verdi
"Ekim ayında vize muafiyetine tam geçişi sağlamamız lazım" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, gerekli yasal düzenlemelerin Meclis'ten geçmesi için muhalafete çağrıda bulundu. Davutoğlu, son günlerde ilişkilerin gerildiği Bağdat'ı da en kısa zamanda ziyaret etmek istediğini söyledi.

RADİKAL - Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde, AB Reform Eylem Grubu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vize muafiyetiyle girmesi hususuna ilişkin, “Ekim ayında vize muafiyetine tam geçişi sağlamamız lazım. Önümüzde çok net bir takvim var” mesajını veren Davutoğlu, yasal düzenlemelerin Meclis’ten geçebilmesi için muhalefete çağdıra bulundu. Musul’a asker takviyesi ile ilgili olayı provoke eden üçüncü tarafların olduğunu kaydeden Davutoğlu, “En kısa zamanda Bağdat’ı ziyaret etmek isterim” dedi.

Davutoğlu özetle şu açıklamada bulundu:

Son Avrupa Birliği-Türkiye Zirvesi’nde karar verdiğimiz şekilde, mart ayına kadar yasal düzenlemeleri yapmamız, mart ayında Avrupa Birliği’nin raporu yazması, daha sonra temmuz ayından itibaren ilk pilot uygulamaların başlaması, ekim ayında da vize muafiyetine tam geçişi sağlamamız lazım. Önümüzde çok net bir takvim var. Bu net takvimden sapmamamız için Meclis’in de etkin şekilde çalışması var. Muhalefetin de bize destek olması lazım. 72 maddede bugün burada net bir görev dağılımı yapıldı. Her bir kurum hangi yükümlülüğü yerine getirecek bunu tespit ettik. Arkadaşlara şaka ile karışık, ‘Hangi maddede gecikme olursa onu yurtdışına göndeririz Türkiye’ye vize ile girmek zorunda kalırlar, vizeyi vermeyiz’ dedik. Bundan sonra herkesin elini taşının altına koyacağı dönem başlıyor. Özellikle vize muafiyeti konusunda yasal düzenlemelerde üzerine düşen konuları yerine getirmesi önemli. Muhalefet partileri vize muafiyetini vatandaşın hakkı olarak görüyorsa bütün toplumsal kesimlerin muhalefet partilerine çağrı yapmasını rica ediyorum. Kimse ileride Meclis çalışmaları dolayısıyla bunlar engellenirse bizi sorumlu tutmasın.

MUSUL’A ASKER SEVKİYATI: PROVOKE EDENLER VAR

Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda şu ana kadar Türkiye’den daha hassas bir ülke yoktur. Keşke DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleri başta Irak olmak üzere çevre ülkelere tehditte bulunmasaydı. Ama öyle bir tablo içindeyiz ki kontrol olmayan bir faaliyet yapısı içinde hepimizin güvenliğini tehdit ediyorlar. DAEŞ ile mücadelede her zaman Türkiye, Irak’a destek vermiştir. Türkiye’nin diğer bölgelerde de eğitim veren kampları var. ben peşmergelere eğitim veren kampları ziyaret ettim. Bu da hem Irak merkezi hükümeti ve bölgesel yönetim tarafından takdir topladı. Dolayısıyla yeni bir durum ile karşı karşıya değiliz. Her an DAEŞ tehdidi ile karşı karşıya kaldığımız için orada eğitim veren askerlerimizin güvenliği için bir kuvvet kaydırma söz konusu oldu. Askerliğin güvenliği bağlamında net bir rakam söylemek istemem. Ama bunlar bir gizlilik içinde yürütülen faaliyetler değil, muhataplarımız bilir. Bu olayı provoke eden taraflar var. Türkiye ve Irak değil, üçüncü taraflar var. Biz de bunları biliyoruz.

“EN KISA ZAMANDA BAĞDAT’I ZİYARET ETMEK İSTİYORUM”

Aldığımız tedbir Irak’ın egemenliğini tehdit edecek bir tedbir değil. Alınan tedbirler gerekli görüldüğü zaman tekrar değerlendirilir. Ümit ederim ki Türkiye ile Irak arasında her zaman olan dostluk ilişkisi daha kuvvetli devam eder. En kısa zamanda Bağdat’ı ziyaret etmek isterim.


  http://www.radikal.com.tr/149110414911042

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vizesiz seyahat olursa ancak çok az bir kesime gelebilir! miilleti kandırıyorlar yine! - zebda

  gectiğimiz günlerde göçmen sorunuyla ilgili yapılan ab zirvesinde türkiyenin vize sorunu çözülüyor diye haberler yapıldı ve davutoğlu o günü tarihi bir gün olarak nitelendirdi..aynı ve ertesi gün yabancı basından 2-3 ayrı ajans ve siteden bu zirveyi takip ettim..davutoğlu dışında kimse türkiyeye vize kolaylığı getirilecek diye bir açıklama yapmadı..zirvenin esas konusu ve amaçı süriyeli mültecilerdi ve 7-8 ayrı avrupa devlet başkanı türkiye ile ilgili yaptılkarı açıklamalarda sadece ve sadece süriyeli mülteciler konusunda türkiyeyle anlaşmaya vardıklarını dile getirdi..özellikle aradım gelecek yıl türk vatandaşları artık vize almayacak diye bir açıklama veya ab tarafında bir çalışma falan yok.. sadece bir ab bakanı vize konusuyla ilgili çok kısa olarak '' karşılıklı konuyla ilgili görüşücez '' minvalinde bir acıklama yaptı..tüm bakanların suriye acıklamalarının yanında davutoğlunun'' bugun türkiye için tarihi bir gündür'' demesi o kadar alakasız duruyordu ki sanki kendisi başka bir zirveden çıkmış gibiydi...yabancı kaynaklardan netden arıştırdığınızda vizelerin sadece iş adamları ve öğrenciler için kalkacabilceğini öğrenebilirsiniz..yani sadece az sayıda türk vatandaşı yararlanabilecek...kıssadan hisse akpliler bunu şova cevirip sanki tüm vatandaşlara vizeler kalkıyor diye gösterme yolundalar.böyle birşey yok. gerçeği görmek için ab bakanların açıklamalarını takip edin yeter davutoğlunu değil.

  Ne İşe Yarayacak? - Hayal Denizi03

  Rusya ile de vizesiz geçiş sağlamışlardı? Şimdi silahlı bıçaklı. Vizesiz geçiş bitti. Ayrıca Ekonomik ambargo uygulanıyor. Değişmesi gereken Dış politika! Uluslar arası ilişki okuyan diplomatlar öne çıkmalı. Osmanlı Ruh çağrıcıları ile vizesiz geçiş sağlansa bile uygulanamaz. Kaldı ki Türk Nüfusun %80 ülke içinde bile seyahat edemiyor. Açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan milyonlar AB gidip orada ne yapacak? Kölelik mi?