Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu listesini Köşk'e sundu

Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu listesini Köşk'e sundu
Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu listesini Köşk'e sundu
Yeni hükümet kuruluyor. Ak Parti Genel Başkanı Davutoğlu yeni Bakanlar Kurulu listesiyle Köşk'e çıktı. Kabine listesini Erdoğan sundu. Yeni Bakanlar Kurulu üyeleri açıklanıyor.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü devir teslimin ardından önce resepsiyon düzenledi sonra da yabancı konuklar için Çankaya Köşkü’nde yemek verdi. Erdoğan, yemeğin ardından saat 22.00’de devir teslim töreninden sonra Köşk’ten hiç ayrılmayan ve yabancı konuklarla da ilgilenen Davutoğlu’nu, Cumhurbaşkanlığı makamına davet etti. Erdoğan, Genel Başkanlık koltuğunu bıraktığı Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verdi. Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu yeni Bakanlar Kurulu listesiyle Köşk'e çıktı. Çankaya Köşkü'ndeki kritik görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Listesini Erdoğan'a sunan  Başbakanvekili Ahmet Davutoğlu, Köşk'ten ayrılıp Başbakanlığa geçti. Görüşmenin ardından Başbakanvekili Ahmet Davutoğlu Başbakanlık binasında düzenleyeceği basın toplantısında yeni kabineyi açıklayacak.

  
RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Ahmet Davutoğlu'nu, 62. hükümeti kurmakla görevlendirmesine dair tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'nin 3. mükerrer sayısında, Bakanlar Kurulunun Yeniden Kurulması İçin Konya Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun Görevlendirilmesine Dair Tezkere yer aldı. Tezkerede, Bakanlar Kurulunun yeniden kurulması için, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 109. maddesi uyarınca, AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nun görevlendirildiği kaydedildi. Ayrıca, seçilecek bakanların atamaları yapıldıktan sonra Bakanlar Kurulu listesinin açıklanacağı belirtildi.

Kabinede değişim zamanı


Gözler bugün açıklanacak yeni Bakanlar Kurulu'na çevrildi. Kabineye bakan olarak girecek yeni isimler arasında Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Genel Başkan yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Mustafa Şentop ve Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin ismi öne çıkıyor. Başbakan adayları arasında adı geçen Binali Yıldırım’ın da yeniden kabineye girebileceği konuşuluyor.

DIŞIŞLERİ BAKANI KİM OLACAK?

Davutoğlu’nun kendisinin yerini kimi Dışişleri Bakanı yapacağı da merak konusu oldu. Davutoğlu’nun yerine Dışişleri Bakanı olarak AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi öne çıkıyor. Kulislerde Davutoğlu’nun yakın çalıştığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ismi de Dışişleri Bakanı adayları arasında gösteriliyor. Ancak kritik süreçte Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’ndan alınmasının doğru olmayacağı görüşleri de ortaya atılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in ismi ise Çavuşoğlu’nun Dışişleri’ne kaydırılması halinde AB Bakanlığı için dillendiriliyor. Erdoğan’ın yıllarca danışmanı olan Çelik’in ismi Başbakan Yardımcılığı için de geçiyor. 

AKDOĞAN KABİNEYE
Erdoğan’ın Başdanışmanı Akdoğan’ın ismi de Başbakan Yardımcılığı için kulislerde öne çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Erdoğan’ın Başdanışmanı Binali Yıldırım’ın da kabineye yeniden girmesi bekleniyor. Yıldırım’ın kabineye girmese bile Köşk ile hükümet arasında irtibat kuracak isimler arasında olacağı belirtiliyor. Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşları olan parti yönetimindeki Genel Sekreter Haluk İpek ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un ismi de yeni Adalet Bakanı olabilecek isimler arasında gösteriliyor.

CANİKLİ BAKA OLABİLİR
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ismi de Başbakan Yardımcılığı için geçiyor. Grup başkanvekilleri Nurettin Canikli ile Mahir Ünal ise parti yönetiminden kabineye girebilecek isimler arasında gösteriliyor. Ünal’ın ismi Turizm ve Kültür Bakanı olabilecek isimler arasında ifade ediliyor.
Kulislerde en çok tartışılan ise ekonomi yönetiminin değişip değişmeyeceği oldu. Kulislerde bir süredir özellikle ekonomi alanındaki bakanlarda bazı değişikliklere gidilebileceği konuşuluyordu. Ancak Davutoğlu’nun temaslarının ardından ekonomi bakanlarında değişikliğe gidilmeyeceği belirtiliyor.

3. DÖNEM YASAĞI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de görevini sürdürebileceği ifade ediliyor. Ekonomi yönetimine destek olarak ise kulislerde Ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un kabineye girebileceği kaydediliyor. Kurtulmuş’un Başbakan Yardımcısı olabileceği kaydediliyor. Kabinede 3 dönem yasağı kriterine göre bazı değişikliklere de gidilebileceği ifade ediliyor. Davutoğlu’nun seçilmesinde önemli kriter olduğunu belirten Erdoğan’ın bazı 3 dönem yasağı içine girecek bakanları kabineden alabileceği ifade ediliyor